Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

We własnym imieniu: Wojna i wakacje - wdzięczność starzeje się...

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2022 15:47

altNastały trudne czasy, po okresie względnego spokoju.


Żywą pamięć z okresu straszliwej II Wojny Światowej posiadają już tylko nieliczni naoczni jej świadkowie i uczestnicy. 9 maja na terenie byłego hitlerowskiego obozu Stutthof uroczystości… uświęcili tę bolesną rocznicę żyjący więźniowie, mimo sędziwego wieku przyjechali z daleka, składali świadectwo tych zbrodni.


Młodszemu pokoleniu trudno uwierzyć, że to się działo naprawdę. Prezydentom Gdańska, Gdyni i Sopotu też się to nie mieści w głowie, nie było ich na uroczystości. Jakby rozumieli i czuli haniebny wymiar wojny, tylko grzmiącej tu i teraz (na Ukrainie). Niechęć do nauki historii i przyjmowania nauk z jej doświadczenia. Naiwne, dziecięce myślenie, że jeśli coś wydarzyło się przed naszym urodzeniem to tylko historia…


Niemodne jest podtrzymywanie pamięci krzywd, tak krwawo wywalczonej tożsamości narodowej. Jeszcze niedawno w Gdańsku z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej planowano radosne, roztańczone korowody, a w przemówieniach z Westerplatte mylono ofiary wojny z agresorem.


Wojny nie dają jednak o sobie zapomnieć, regularnie co jakiś czas, w różnych zakątkach przypominają wyciem syren, rykiem silników samolotów, atakami rakietowymi. Zawsze też przynoszą niewyobrażalne straty w niewinnych ludziach. Trzeba więc pamiętać, upamiętniać ofiary, czcić bohaterów, potępiać agresorów.


Czy jest jakaś szczepionka przeciwko wojnom? Niestety jak historia uczy, pokój to tylko przerwa miedzy wojnami. No i stało się, tak blisko nas… Z prędkością światła rozprzestrzeniały się informacje, rejestrowane na bieżąco w telewizjach i internecie, ale też słyszalne były wybuchy, wyczuwalna panika, strach naszych najbliższych sąsiadów o życie, o mienie, o dach nad głową.


Codzienne doniesienia medialne z frontu, z bombardowań, wieści o cierpieniach osób cywilnych, dzieci trafiają w środek naszych serc.


Strach, smutek, współczucie z ogromną siłą dopadł nas, przecież mieszkamy tak blisko. Dostrzegliśmy, że to się naprawdę dzieje, trochę inaczej niż gdy płonęła Syria, wykrwawiała się Jugosławia.


Wojna zbiera żniwa, czy wypada wyjeżdżać na wypoczynek na piękne egzotyczne wakacje, gdy bliski świat w ogniu?
Czy dopuszczalne jest śmiać się, tańczyć, gdy za miedzą giną ludzie? Czy należy się poddać nostalgii i smutkowi?
Bombardowane są kolejne miasta, do innych wracają mieszkańcy, Lwów znany nam tak dobrze, co rusz odwiedzają politycy, spotykają się tam rozdzielone wojną rodziny. Hotele pracują pełna parą.


Czy uodporniliśmy się niczym po szczepieniu „na wojnę” i potrafimy nadal odczuwać radość.


Jak na razie życie toczy się dalej, ziemia kręci się, ruch turystyczny nabiera tempa, w myśl lotniczego przysłowia „maski nakładamy najpierw sobie potem dzieciom”. Kogo stać rozgląda się za ofertą wypoczynku w ciepłych krajach. W biurach podróży (rzadziej) kupują też te wycieczki nasi ukraińscy sąsiedzi. Większość z nich rozgląda się oczywiście za pracą i odpowiednim lokum w dużych miastach w Polsce.


Polscy celebryci chwalą się wspaniałomyślnością, szczodrością i zaangażowaniem w pomoc Ukraińcom, na łamach kolorowych pism. Dzięki temu czują się jeszcze lepsi, wartościowsi, bardziej zadowoleni z siebie, szlachetni.
Pospolite ruszenie jeszcze nie słabnie, armie wolontariuszy, funkcjonariuszy, osoby prywatne, firmy i instytucje dostarczają pomocy potrzebującym. Anonimowo lub publicznie we wszystkich mediach.


Szybki eksodus ludności ukraińskiej do Polski jest faktem. Pomoc i wsparcie od naszego państwa są ogromne. Pojawia się też pytanie co dalej, kiedy to się skończy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Wkrada się niepokojąca niepewność jutra i inflacja…


Powszechne potępienie poczynań Rosji, bojkot towarów, sklepów, ludzi… Całkowita akceptacja niemal asymilacja mieszkających w Polsce Ukraińców, tych uciekających przed bombami i tych tysięcy, którzy żyli i pracowali w Polsce przed wojną. Oby nie ziściło się łacińskie przysłowie, że najszybciej starzeje się wdzięczność ludzka.


Tak tegoroczny wypoczynek nam jest potrzebny, by pracować, mieć siłę i z opanowaniem podchodzić do złych wiadomości.

Ewa Potrykus

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież