Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

We własnym imieniu: Wojna i wakacje - wdzięczność starzeje się...

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2022 15:47

altNastały trudne czasy, po okresie względnego spokoju.


Żywą pamięć z okresu straszliwej II Wojny Światowej posiadają już tylko nieliczni naoczni jej świadkowie i uczestnicy. 9 maja na terenie byłego hitlerowskiego obozu Stutthof uroczystości… uświęcili tę bolesną rocznicę żyjący więźniowie, mimo sędziwego wieku przyjechali z daleka, składali świadectwo tych zbrodni.


Młodszemu pokoleniu trudno uwierzyć, że to się działo naprawdę. Prezydentom Gdańska, Gdyni i Sopotu też się to nie mieści w głowie, nie było ich na uroczystości. Jakby rozumieli i czuli haniebny wymiar wojny, tylko grzmiącej tu i teraz (na Ukrainie). Niechęć do nauki historii i przyjmowania nauk z jej doświadczenia. Naiwne, dziecięce myślenie, że jeśli coś wydarzyło się przed naszym urodzeniem to tylko historia…


Niemodne jest podtrzymywanie pamięci krzywd, tak krwawo wywalczonej tożsamości narodowej. Jeszcze niedawno w Gdańsku z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej planowano radosne, roztańczone korowody, a w przemówieniach z Westerplatte mylono ofiary wojny z agresorem.


Wojny nie dają jednak o sobie zapomnieć, regularnie co jakiś czas, w różnych zakątkach przypominają wyciem syren, rykiem silników samolotów, atakami rakietowymi. Zawsze też przynoszą niewyobrażalne straty w niewinnych ludziach. Trzeba więc pamiętać, upamiętniać ofiary, czcić bohaterów, potępiać agresorów.


Czy jest jakaś szczepionka przeciwko wojnom? Niestety jak historia uczy, pokój to tylko przerwa miedzy wojnami. No i stało się, tak blisko nas… Z prędkością światła rozprzestrzeniały się informacje, rejestrowane na bieżąco w telewizjach i internecie, ale też słyszalne były wybuchy, wyczuwalna panika, strach naszych najbliższych sąsiadów o życie, o mienie, o dach nad głową.


Codzienne doniesienia medialne z frontu, z bombardowań, wieści o cierpieniach osób cywilnych, dzieci trafiają w środek naszych serc.


Strach, smutek, współczucie z ogromną siłą dopadł nas, przecież mieszkamy tak blisko. Dostrzegliśmy, że to się naprawdę dzieje, trochę inaczej niż gdy płonęła Syria, wykrwawiała się Jugosławia.


Wojna zbiera żniwa, czy wypada wyjeżdżać na wypoczynek na piękne egzotyczne wakacje, gdy bliski świat w ogniu?
Czy dopuszczalne jest śmiać się, tańczyć, gdy za miedzą giną ludzie? Czy należy się poddać nostalgii i smutkowi?
Bombardowane są kolejne miasta, do innych wracają mieszkańcy, Lwów znany nam tak dobrze, co rusz odwiedzają politycy, spotykają się tam rozdzielone wojną rodziny. Hotele pracują pełna parą.


Czy uodporniliśmy się niczym po szczepieniu „na wojnę” i potrafimy nadal odczuwać radość.


Jak na razie życie toczy się dalej, ziemia kręci się, ruch turystyczny nabiera tempa, w myśl lotniczego przysłowia „maski nakładamy najpierw sobie potem dzieciom”. Kogo stać rozgląda się za ofertą wypoczynku w ciepłych krajach. W biurach podróży (rzadziej) kupują też te wycieczki nasi ukraińscy sąsiedzi. Większość z nich rozgląda się oczywiście za pracą i odpowiednim lokum w dużych miastach w Polsce.


Polscy celebryci chwalą się wspaniałomyślnością, szczodrością i zaangażowaniem w pomoc Ukraińcom, na łamach kolorowych pism. Dzięki temu czują się jeszcze lepsi, wartościowsi, bardziej zadowoleni z siebie, szlachetni.
Pospolite ruszenie jeszcze nie słabnie, armie wolontariuszy, funkcjonariuszy, osoby prywatne, firmy i instytucje dostarczają pomocy potrzebującym. Anonimowo lub publicznie we wszystkich mediach.


Szybki eksodus ludności ukraińskiej do Polski jest faktem. Pomoc i wsparcie od naszego państwa są ogromne. Pojawia się też pytanie co dalej, kiedy to się skończy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Wkrada się niepokojąca niepewność jutra i inflacja…


Powszechne potępienie poczynań Rosji, bojkot towarów, sklepów, ludzi… Całkowita akceptacja niemal asymilacja mieszkających w Polsce Ukraińców, tych uciekających przed bombami i tych tysięcy, którzy żyli i pracowali w Polsce przed wojną. Oby nie ziściło się łacińskie przysłowie, że najszybciej starzeje się wdzięczność ludzka.


Tak tegoroczny wypoczynek nam jest potrzebny, by pracować, mieć siłę i z opanowaniem podchodzić do złych wiadomości.

Ewa Potrykus

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież