Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budyń z sokiem malinowym: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... mieszkań - nie zegarków

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 28 listopada 2014 13:29

altW czwartek, 27 listopada, na trzy dni przed II turą wyborów samorządowych do niewątpliwie europejskiej „Gazety Wyborczej” dodano wkładkę pt. „Gdańsk. Tu rośnie nowe centrum Europy” reklamującej przy okazji jednego z pretendentów do fotela prezydenta Gdańska. Trzeba trafu Pawła Adamowicza. Jak najbardziej zarówno europejczyka, jak i Europejczyka. Bo takie jest odwieczne prawo natury, że ładne dziewczyny trzymają się z ładnymi, brzydkie z brzydkimi, europejczycy z europejczykami, a Europejczycy z Europejczykami. Piszę z rozmysłem raz małą, raz dużą literą, bo obie formy według SJP są dopuszczalne, choć znaczą lekko co innego: europejczyk pisany małą literą to osoba związana z kulturą europejską, Europejczyk dużą literą to osoba mieszkająca w Europie. Paweł Adamowicz może  - a nawet musi - być opisywany zarówno z małej, jak i dużej litery.


Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Warszawie skazał w tzw. aferze zegarkowej innego gdańszczanina, mianowicie Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu, a wkrótce byłego posła. I najważniejszego byłego członka partii rządzącej na Pomorzu. Nowaka skazano za to, że nie wpisał wartego  kilkanaście tysięcy złotych zegarka do oświadczenia majątkowego. Nowak może być sfrustrowany. On nie wpisał zegarka – Tusk się go wyparł, sąd go skazał, a "Gazeta Wyborcza" w swoim dodatku o rośnięciu w Gdańsku centrum nawet nie wymieniła z nazwiska. Adamowicz nie wpisał mieszkania – Tusk go wspiera w staraniach wyborczych, sąd nawet nie miał szans się pochylić nad tematem, bo żadnych oskarżeń Adamowiczowi nie postawiono.  
Ja to się nie dziwię, że nie wpisał. Zliczyć do siedmiu nie jest proszę Państwa tak zaraz hop siup. W końcu liczenie wynaleziono w Mezopotamii, a nie w Europie. Zacząłem wpisywać cyfry od 1 do 7 w tytule felietonu i bym nie dał rady, gdybym nie wspomógł się absolutem, w obu przypadkach pisanym z małej litery, co jest - nawiasem mówiąc - trochę dla absolutu krzywdzące.


Mnie jednak bardziej ciekawi, co się stało, że część tych mieszkań Panu Prezydentowi zniknęła. I to w mieście gdzie rośnie nowe centrum Europy. Z siedmiu zniknęły mu cztery. Adamowicz z zasobów komunalnych nie będzie musiał korzystać, da rade, jeszcze mu trzy mieszkania zostały. Ale jak tak innym zaczną znikać? Tym, którzy mają po jednym mieszkaniu? Gdzie oni się podzieją, biedacy? Może śledczy reporterzy "Gazety Wyborczej" to wyśledzą? Masowe znikanie mieszkań może się okazać palącym problemem społecznym. A co będzie, jak nam stadion bursztynowy zniknie? Albo Europejskie Centrum Solidarności? Do czego co roku będziemy dokładać z budżetu miasta pieniądze? A co będzie, jak nam w Gdańsku nowe centrum Europy wyrośnie, a zaraz potem zniknie? Będzie dziura, jak ta przed budynkiem NOT-u? W całej kampanii wyborczej wszyscy pytali o to, co Pan Prezydent wybudował, co jeszcze wybuduje. Ja się pytam: Co ze znikaniem?

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież