Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk, Pomorze, Europa: Dekalog dla Gdańska

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 listopada 2014 11:05

altNajbliższa kadencja władz samorządowych ze względu na dostęp funduszy Unii Europejskiej będzie kluczowa z punktu widzenia możliwości rozwojowych. Pojawia się niepowtarzalna szansa przeprowadzenia inwestycji, które zaważą na przyszłych losach naszych miast i regionów. Zadecyduje się, gdzie będą nowoczesne, kreatywne i tętniące życiem metropolie, a gdzie peryferyjne, z globalnego punktu widzenia, skupiska ludzkie.


Jak w tych okolicznościach sytuować się będzie Gdańsk, miasto o wspaniałej tysiącletniej historii, hanzeatyckiej tradycji i blisko półmilionowym potencjale ludzkim? Jaka wizja rozwoju byłaby atrakcyjna? Moje marzenie to swoisty dekalog dla Gdańska.


1. Obniżenie cen usług komunalnych: czynszów, cen wody, opłaty śmieciowej. Potrzeby mieszkańców będą ważniejsze niż dobrobyt deweloperów i prywatnych firm.
2. Bezpłatna komunikacja miejska dla młodzieży i studentów. Bezpłatna komunikacja dla wszystkich funkcjonuje w kilkudziesięciu miastach w Europie, od 2013 r. także w jednej ze stolic – Tallinie. Dotyczy mieszkańców, którzy płacą w mieście podatki. Wsparcie młodych ludzi i ich rodzin jest krokiem możliwym do wykonania od zaraz.
3. Ograniczenie stref płatnego parkowania w miejscach społecznie wrażliwych, jak szpitale i instytucje publiczne. Miasto musi brać pod uwagę potrzeby wszystkich mieszkańców: kierowców, rowerzystów i pieszych. Rower dla Trójmiasta i ekologiczny samochód miejski będą wspierać ten system.
4. Rekultywacja wysypiska w Szadółkach i stworzenie tam stoku narciarskiego – kolejnej atrakcji turystycznej. Takie rozwiązania są stosowane w Europie i rozwiążą uciążliwości dla mieszkańców.
5. Spójna wizja urbanistyczna Młodego Miasta, uwzględniająca unikatowy charakter terenów postoczniowych oraz cele społeczne, kulturalne i artystyczne. Wystarczy spojrzeć na przykłady Rotterdamu, Goeteborga czy Londynu, rozpisać międzynarodowy konkurs. Rewitalizacja zaniedbanych dzielnic Gdańska: Oruni, Stogów, Olszynki, Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki. Ważne historycznie dzielnice powinny być chlubą miasta.
6. Bezpieczeństwo w dzielnicach dzięki doinwestowaniu policji i wykorzystaniu straży miejskiej do czynności porządkowych zamiast represyjnych.
7. Współpraca w ramach Trójmiasta: wspólny bilet, promocja, duże wydarzenia sportowe, uzgadnianie kalendarza imprez kulturalnych.
8. Angażowanie mieszkańców we współdecydowanie o mieście – wsparcie rad dzielnic, konsultacje społeczne, budżet obywatelski zwiększony do 50 mln zł.
9. Darmowa teleopieka dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wdrażanie takich rozwiązań jest konieczne ze względu na zmiany demograficzne, poprawia komfort życia osób samotnych.
10. Stworzenie z Gdańska centrum współpracy bałtyckiej, wykorzystanie tradycji i szans nadmorskiego położenia, otwarcie na Europę i różnorodność.


Lepszy Gdańsk jest możliwy. To gdańszczanie wybiorą, w jakim mieście obudzimy się 17 listopada po wyborach samorządowych, co się skończy, a co zacznie w kolejnych latach.

Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież