Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Powyborcza układanka

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 03 grudnia 2014 16:27

altRady gmin, powiatów i pomorski Sejmik zainaugurowały kolejną kadencję samorządu terytorialnego. Rozpoczynają lub kontynuują urzędowanie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Niektórzy z nich, jak Paweł Adamowicz, zajmują miejsce na szczytach samorządowych schodów po raz piąty.  


Jednak echa wyjątkowego chaosu przy wyborczych urnach, spowodowanego co najmniej opieszałością i niefrasobliwością PKW, KBW i odpowiedzialnych za obsadę stanowisk w tych instytucjach prezesów najwyższych sądów oraz samego prezydenta RP, nie przeminą nazbyt łatwo. Tym bardziej, że opozycja, powołując się na zmasowaną ilość nadużyć i błędów, mówi o wypaczeniu ich wyników. Jarosław Kaczyński, mimo, że jego partia wygrała, stawia nawet zarzut fałszerstwa. PiS, choć wygrało w pierwszej turze i uzyskało bardzo dobry wynik w drugiej turze wyborów, jednak nie rządzi w 15 na 16 województw.


Kandydaci tej partii, jak choćby Andrzej Jaworski, który uzbierał głosy 50 tys. gdańszczan, mogą mówić o progresie, ale nie mogą cieszyć się z wygranej. Czyżby zaważyła na wyniku zbyt defensywna postawa w walce o gdański prestiż? A może brak kandydata, który powinien być promowany już od poprzednich wyborów, od listopada 2010 roku?


W niedzielnych wyborach gdańszczanie postawili na kontynuację. Paweł Adamowicz uzyskał poparcie 61,25 proc. wyborców. Na Andrzeja Jaworskiego (PiS) zagłosowało 38,75 proc. To wynik pozwalający dobrze rokować opozycji na kolejne wybory.


Być może „żółta kartka” da do myślenia Pawłowi Adamowiczowi, że to nie władza, której wyznacznikiem jest przecinana co jakiś czas wstęga na promocyjnych inwestycjach, których koszta pokrywać będą przez dziesięciolecia mieszkańcy, nie wznoszenie pomników, ale dbanie o dobro lokalnej ojczyzny i jej mieszkańców jest nadrzędnym obowiązkiem włodarza.


Przed nami wybory prezydenckie i parlamentarne. W którą stronę pójdzie teraz wyborcze wahadło? Lewica musi się ocknąć po wyborczej porażce i zagospodarować socjalny elektorat. PiS zaś powinno zadbać o najmłodszych wyborców, tych do 25 roku życia, nie widzących dla siebie perspektyw w rządzonej od siedmiu lat przez tandem PO-PSL Polsce.


Jak zauważa część obserwatorów życia politycznego oraz jak mówią dane o wyborczych preferencjach ujawnionych 16 listopada br. PiS przestało być obciachem w wielkich miastach, wśród młodych ludzi. Oni już myślą samodzielnie. Epoka lemingów sterowanych przez stacje telewizyjne i kilka prasowych tytułów minęła. Oby bezpowrotnie. Polityka to nie public relations, a konkrety, realne rozwiązania, choćby na rynku pracy.  
Na razie koalicja PO-PSL konsumuje wyborczy sukces. Niewiele się tutaj zmienia. Tyle, że były wójt Zblewa Krzysztof Trawicki, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Pomorzu, dołączy do wojewódzkiego zarządu i będzie nowym wicemarszałkiem województwa. Co ciekawe w rodzimej gminie Trawicki, choć ubiegał się o reelekcję, przegrał.


W większej skali o mały włos goryczy porażki nie posmakował Rafał Dutkiewicz, niedawny sprzymierzeniec Wojciecha Szczurka w budowaniu Samorządnej Rzeczpospolitej, który niemal nie stracił fotela prezydenta Wrocławia. Nie pomógł mu mariaż z Platformą Obywatelską skoro poparcie dla niego stopniało z 72 proc. głosów w 2010 roku  do niespełna 55 proc. I to w rywalizacji z mało dotychczas znaną Mirosławą Stachowiak-Różecką, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, która po raz pierwszy ubiegała się o prezydencki urząd i otrzymała 45,28 proc. poparcia wrocławian. A może za cztery lata w Gdańsku pojawi się kandydat opozycji, który skutecznie odsunie polityka PO od władzy?   

W kampanii wyborczej padło szereg obietnic. Kandydaci prezentowali mniej lub bardziej realne plany. Nie dajmy sobie wmówić, że demokracja to tylko wrzucona do urny karta wyborcza. Polega ona zaś na stałym monitorowaniu i kontrolowaniu poczynań władzy i domaganiu się wypełnienia obietnic składanych przed wyborami. Z tego prawa korzystajmy!


Minęły zaledwie dwa dni od drugiej tury wyborów, a Rafał Dutkiewicz już wycofuje się z obietnic złożonych wrocławianom. Wrocław kupi tramwaje, ale mniej niż obiecywał. Stało się to już powodem żartów wrocławian.


Czy gdańszczanom będzie do śmiechu, gdy Paweł Adamowicz usłyszy zarzuty Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu w sprawie nieprawidłowo wypełnionych oświadczeń majątkowych?


Tuż przed II turą były minister Sławomir Nowak odebrał swoistą lekcję. Nowak, niegdyś „złote dziecko Platformy” i współpracownik premiera Tuska usłyszał w warszawskim sądzie:
- Posłowie, w tym Sławomir Nowak, odpowiadają za tworzenie prawa dla ludzi. Tym bardziej trzeba od nich wymagać, że będą rozumieli to prawo i sami się do niego stosowali - powiedziała sędzia Dorota Radlińska udzielając byłemu już politykowi PO pedagogicznej lekcji.
Niechaj dobrze ją odrobią także lokalni włodarze.
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież