Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Powyborcza układanka

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 03 grudnia 2014 16:27

altRady gmin, powiatów i pomorski Sejmik zainaugurowały kolejną kadencję samorządu terytorialnego. Rozpoczynają lub kontynuują urzędowanie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Niektórzy z nich, jak Paweł Adamowicz, zajmują miejsce na szczytach samorządowych schodów po raz piąty.  


Jednak echa wyjątkowego chaosu przy wyborczych urnach, spowodowanego co najmniej opieszałością i niefrasobliwością PKW, KBW i odpowiedzialnych za obsadę stanowisk w tych instytucjach prezesów najwyższych sądów oraz samego prezydenta RP, nie przeminą nazbyt łatwo. Tym bardziej, że opozycja, powołując się na zmasowaną ilość nadużyć i błędów, mówi o wypaczeniu ich wyników. Jarosław Kaczyński, mimo, że jego partia wygrała, stawia nawet zarzut fałszerstwa. PiS, choć wygrało w pierwszej turze i uzyskało bardzo dobry wynik w drugiej turze wyborów, jednak nie rządzi w 15 na 16 województw.


Kandydaci tej partii, jak choćby Andrzej Jaworski, który uzbierał głosy 50 tys. gdańszczan, mogą mówić o progresie, ale nie mogą cieszyć się z wygranej. Czyżby zaważyła na wyniku zbyt defensywna postawa w walce o gdański prestiż? A może brak kandydata, który powinien być promowany już od poprzednich wyborów, od listopada 2010 roku?


W niedzielnych wyborach gdańszczanie postawili na kontynuację. Paweł Adamowicz uzyskał poparcie 61,25 proc. wyborców. Na Andrzeja Jaworskiego (PiS) zagłosowało 38,75 proc. To wynik pozwalający dobrze rokować opozycji na kolejne wybory.


Być może „żółta kartka” da do myślenia Pawłowi Adamowiczowi, że to nie władza, której wyznacznikiem jest przecinana co jakiś czas wstęga na promocyjnych inwestycjach, których koszta pokrywać będą przez dziesięciolecia mieszkańcy, nie wznoszenie pomników, ale dbanie o dobro lokalnej ojczyzny i jej mieszkańców jest nadrzędnym obowiązkiem włodarza.


Przed nami wybory prezydenckie i parlamentarne. W którą stronę pójdzie teraz wyborcze wahadło? Lewica musi się ocknąć po wyborczej porażce i zagospodarować socjalny elektorat. PiS zaś powinno zadbać o najmłodszych wyborców, tych do 25 roku życia, nie widzących dla siebie perspektyw w rządzonej od siedmiu lat przez tandem PO-PSL Polsce.


Jak zauważa część obserwatorów życia politycznego oraz jak mówią dane o wyborczych preferencjach ujawnionych 16 listopada br. PiS przestało być obciachem w wielkich miastach, wśród młodych ludzi. Oni już myślą samodzielnie. Epoka lemingów sterowanych przez stacje telewizyjne i kilka prasowych tytułów minęła. Oby bezpowrotnie. Polityka to nie public relations, a konkrety, realne rozwiązania, choćby na rynku pracy.  
Na razie koalicja PO-PSL konsumuje wyborczy sukces. Niewiele się tutaj zmienia. Tyle, że były wójt Zblewa Krzysztof Trawicki, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Pomorzu, dołączy do wojewódzkiego zarządu i będzie nowym wicemarszałkiem województwa. Co ciekawe w rodzimej gminie Trawicki, choć ubiegał się o reelekcję, przegrał.


W większej skali o mały włos goryczy porażki nie posmakował Rafał Dutkiewicz, niedawny sprzymierzeniec Wojciecha Szczurka w budowaniu Samorządnej Rzeczpospolitej, który niemal nie stracił fotela prezydenta Wrocławia. Nie pomógł mu mariaż z Platformą Obywatelską skoro poparcie dla niego stopniało z 72 proc. głosów w 2010 roku  do niespełna 55 proc. I to w rywalizacji z mało dotychczas znaną Mirosławą Stachowiak-Różecką, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, która po raz pierwszy ubiegała się o prezydencki urząd i otrzymała 45,28 proc. poparcia wrocławian. A może za cztery lata w Gdańsku pojawi się kandydat opozycji, który skutecznie odsunie polityka PO od władzy?   

W kampanii wyborczej padło szereg obietnic. Kandydaci prezentowali mniej lub bardziej realne plany. Nie dajmy sobie wmówić, że demokracja to tylko wrzucona do urny karta wyborcza. Polega ona zaś na stałym monitorowaniu i kontrolowaniu poczynań władzy i domaganiu się wypełnienia obietnic składanych przed wyborami. Z tego prawa korzystajmy!


Minęły zaledwie dwa dni od drugiej tury wyborów, a Rafał Dutkiewicz już wycofuje się z obietnic złożonych wrocławianom. Wrocław kupi tramwaje, ale mniej niż obiecywał. Stało się to już powodem żartów wrocławian.


Czy gdańszczanom będzie do śmiechu, gdy Paweł Adamowicz usłyszy zarzuty Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu w sprawie nieprawidłowo wypełnionych oświadczeń majątkowych?


Tuż przed II turą były minister Sławomir Nowak odebrał swoistą lekcję. Nowak, niegdyś „złote dziecko Platformy” i współpracownik premiera Tuska usłyszał w warszawskim sądzie:
- Posłowie, w tym Sławomir Nowak, odpowiadają za tworzenie prawa dla ludzi. Tym bardziej trzeba od nich wymagać, że będą rozumieli to prawo i sami się do niego stosowali - powiedziała sędzia Dorota Radlińska udzielając byłemu już politykowi PO pedagogicznej lekcji.
Niechaj dobrze ją odrobią także lokalni włodarze.
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież