E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Zabytki nie tylko postoczniowe

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 sierpnia 2012 08:38

altOd kilku dni dzwonią do mnie koledzy stoczniowcy, zaniepokojeni wyburzeniami na terenach po Stoczni Gdańskiej. Bulwersuje ich i nie tylko ich, rozbiórka dawnego budynku, w którym mieściło się biuro projektowe przy ulicy Jana z Kolna. Padają zarzuty, że nic nie robimy, żeby uratować zabytkowe budynki. Wtedy ja zadaję pytanie, czy wiedzą ile kosztowało zabezpieczenie i remont historycznej Sali BHP? Niestety nie wiedzą…  Koszt remontu to 12 milionów złotych.


Na stoczniowych terenach, które mają powierzchnię 160 hektarów jest kilkanaście budynków przedstawiających wartość zabytkową lub historyczną. Dlatego musieliśmy wybrać te najważniejsze, jak Sala BHP, budynek dyrekcji stoczni, budynek straży pożarnej i kilka innych. Teraz musimy znaleźć fundusze na ich ocalenie. Mimo, że w każdym zakątku stoczni powiewa wiatr historii, wszystkiego uratować się nie da.


Ostatnio w sieci trwa akcja mająca na celu ocalenie monumentalnych, stoczniowych dźwigów. Cel jest słuszny, bo ani ja, ani chyba nikt inny nie wyobraża sobie pejzażu Gdańska bez wielkich Kone. Nie bez powodu, „Aram” Rybicki mówił kiedyś: „ Mamy problemy z tożsamością, i to w miejscu tak wyraźnie nią nacechowanym. Żurawie są ikonami gdańskiego krajobrazu, gdyby zniknęły nie wiedzielibyśmy w jakim mieście jesteśmy. Zatem czy możemy być mądrzy przed szkodą?”


Problem jest jednak szerszy. Stworzenie zabytku z takiego dźwigu to jedno. Ale najważniejsze, kto zapłaci za jego utrzymanie? Szacuje się, że roczne utrzymanie jednego dźwigu to blisko 300-400 tysięcy złotych. Kto za to zapłaci? Ministerstwo Kultury, czy miasto? Na ten temat nic zapewne nie chce słyszeć właściciel stoczni i dźwigów. Dlaczego ma ponosić koszty utrzymania nowego pomnika?  Gdyby nabył obiekt zabytkowy na drodze kupna, byłby zobowiązany utrzymywać go w należytym stanie. A tak, dlaczego właściciel ma być uraczony dodatkowymi nakładami, zwłaszcza, że tych niepotrzebnych mu dźwigów, chętnie by się pozbył. Zatem dobrze by było rozstrzygnąć kwestię, kto weźmie na utrzymanie pomniki po Stoczni Gdańskiej. Bo, że muszą pozostać, to oczywiste.


W naszych rozmowach o zabytkach pojawia się równie często, słynny stalowy most w Tczewie, który dzięki postawie pomorskich posłów i ministra infrastruktury, Sławomira Nowaka będzie remontowany, a cały koszt remontu to 130 milionów złotych. To jedyny taki duży obiekt mostowy pozostający w gestii samorządu. Dodać należy, że pod względem technicznym, to konstrukcja porównywalna ze słynną Wieżą Eiffla.


Szkoda, że wiele zabytków, które są w prywatnych rękach, takich jak zajezdnia tramwajów konnych w Oliwie, czy budynek po byłej przechodni kolejowej przy Dworcu Głównym nie mogą doczekać się remontu, mimo, że nabywcy zobowiązali się do tego w umowie kupna. Konieczna jest zmiana prawa, aby można było skuteczniej egzekwować zobowiązania nabywców historycznych obiektów.  
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież