Prof. Nowak: Polska pierwszym krajem UE bez cenzury prewencyjnej » „Polska jest pierwszym krajem, który odrzucił DSA. W ten sposób Polska staje się krajem wewnątrz UE,... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w związku z profanacją krzyża w Ki... » W połowie grudnia 2025, w szkole im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie nauczycielka w trakcie lekcji ... Krzyż ze szkoły w Mielnie wrócił na swoje miejsce » „Nie wiem, czy ta pani jest ateistką, czy jest jakiegoś innego wyznania. Ale jeśli coś takiego zrobi... Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak » 13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to kolejny krok walki władzy komunis... Antoni Patek - patron roku 2027 » 18 grudnia 2025 r, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie było miejscem niecodziennej uroczystości... Rondo Szyślaka - Architekt znaku pokoju » "Przekażcie sobie znak pokoju".Los, przypadek, okoliczność sprawiły, że Wiesław Szyślak, architekt, ... Zastęp Czarzastego: Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. W partii jej nowego, zadomowionego przewodniczącego Włodzimierza Czarz... Gazeta Gdańsk Gdańskie Grudnie » Już w najbliższy piątek w sieci dystrybucji "Gazety Gdańskiej" ukaże się jej specjalne wydanie: "Gda... Moje grudnie: Czesław Nowak i Stanisław Fudakowski » Czesław Nowak - Jeszcze przed grudniem 1970 jako jeden z nielicznych bezpartyjnych brygadzistów Mors... Godność 13 grudnia: Precz z komuną i rządem Tuska » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność” pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Stowarzyszenie „Godnoś...
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
środa, 31 grudnia 2025 19:09
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to
XVIII Pielgrzymka Kibiców do Częstochowy
poniedziałek, 12 stycznia 2026 07:57
XVIII Pielgrzymka Kibiców do Częstochowy
Jeszcze 18 lat temu wielu dzisiejszych pielgrzymów Patriotycznej
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Akapit wydawcy: Świadek Karnowski

Ocena użytkowników: / 50
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 stycznia 2021 17:49

altW sprawie zabójcy Pawła Adamowicza ujawnili się po dwóch latach ważni świadkowie.


Bez zbędnej zwłoki należy przesłuchać prezydentów Truskolaskiego i Karnowskiego.


W sprawie Stefana W. obaj podpowiadają opinii publicznej, że była to zbrodnia zorganizowana.


Coś wiedzą?


T. Truskolaski ostrożnie: "Komuś przeszkadza to co ten zabójca może powiedzieć, bo po prostu, że to był mord polityczny my wszyscy wiemy".


J. Karnowski prosto z mostu: "To był typowy mord polityczny".


Fetor politycznego mordu nad prawem każdego, także Stefana W., do osądzenia jego przypadku, wylewa się z tych prymitywnych konkluzji.


Nie budzi bowiem wątpliwości ani przebieg zdarzenia na Targu Węglowym, ani osoba zabójcy. To co budzi wątpliwość, to pytanie o stan psychiczny sprawcy.


Jego dziwaczne zachowanie na scenie, bredzenie o torturach zadawanych mu przez Platformę Obywatelską, każdemu śledczemu nakazuje sprawdzić, czy w ogóle rozpoznawał znaczenia haniebnego czynu.


Niepoczytalność sprawcy wyklucza bowiem jego winę. Jeśli nie ma zaś winy - nie ma przestępstwa. I zamiast więzienia sąd orzeka pobyt w szpitalu psychiatrycznym.


Rozmiar czynu jest wtedy bez znaczenia.


Nie Truskolaski i nie Karnowski tylko prokurator jest zobowiązany dyspozycją art. 31, p.1 kodeksu karnego do pełnego zbadania poczytalności podejrzanego.


I to nie w ogóle, ale "tempore criminis" - zaburzenie jego świadomości w momencie popełnienia czynu.


Dwie różniące się opinie biegłych, powoływanych zgodnie z art 202 KPK, nie dają odpowiedzi jednoznacznej. Nadto matka Stefan W. wskazuje, że podczas wcześniejszego pobytu w więzieniu w Szczecinie, jej syn przeszedł badania, które poważną chorobę psychiczna zdiagnozowały.


Jakikolwiek pośpiech w tej sprawie utrudnia jej poważne osadzenie.


Naganne wydaje się więc judzenie opinii publicznej. Osoby zdrowe psychicznie, jak obaj prezydenci, mogą też mieć w momencie wygłaszania poglądów o "mordzie politycznym" poczytalność ograniczoną jeśli działają w stanie wzburzenia lub długotrwałego stresu.


Bez podania dowodów podtrzymują bowiem przekonanie, że Pawła Adamowicza zamordowano na skutek zlecenia zorganizowanego przez jego przeciwników politycznych. Pomówienie to ma charakter przekonania osobistego bez ujawnienia jakichkolwiek dowodów.


Jeśli są zdrowi, a są, to wierzą w taką wersję z powodów nieprocesowych.

Marek Formela

PS. To co szwankuje, to słaba polityka informacyjna prokuratury. Daje ona bowiem pole do nieuprawnionych a efektownych spekulacji.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież