Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

65-lecie „Jedynki”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 23 października 2010 12:15

altSłynnemu gdańskim Liceum Ogólnokształcącemu nr 1 im. Mikołaja Kopernika stuknęło 65 lat. Z tej okazji w auli LO odbyła się uroczystość rocznicowa z udziałem absolwentów, uczniów i nauczycieli.

Na imprezie pojawiło się wielu znanych absolwentów, m.in. teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej ks. dr Krzysztof Niedałtowski, poeta, dramaturg i tłumacz, Władysław Zawistowski czy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Mówiono także o nieobecnych na uroczystości: premierze Donaldzie Tusku, historyku, działaczu opozycyjnym w PRL  Aleksandrze Hallu, florecistce, mistrzyni świata juniorek Annie Rybickiej czy "Rudim" Schubercie. 


alt


alt


Wspominano niezliczone teatry, które powstawały w szkole w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, opowiadano o istniejącej w liceum od 1991 roku galerii „W sieni”, krajowych i zagranicznych  sukcesach szkolnego koła robotyków i licznych sukcesach sportowych.


alt


alt


- Trudno w to uwierzyć, ale z mojej klasy wyszło aż 17 lekarzy, z których dwóch osiągnęło tytuły profesorskie – opowiadał  Władysław Zawistowski.

Wielokrotnie podkreślano, że historia szkoły, to historia Polski w pigułce. Okna gmachu wychodzą na bramę stoczni, a uczniowie mogli przez nie widzieć dramatyczne wydarzenia grudnia 1970 r i strajki sierpniowe.


alt


alt


Z okazji rocznicy wydano broszurę „Jubileuszówka Jedynki”, w której swoimi szkolnymi wspomnieniami dzielą się absolwenci szkoły, m.in. fotograf Maciej Kosycarz i wokalista zespołu Big Cyc, Krzysztof Skiba.  


alt


alt


- Mam rozdarte serce – tłumaczył po uroczystości dyrektor I LO, Andrzej Nowakowski. – 10 lat byłem dyrektorem „Trójki”, sam jestem absolwentem „Dwójki”, a tutaj jestem już prawie 10 lat. Więc jestem rozdarty między rywalizujące ze sobą szkoły, ale obecnie, bez wątpienia, najbliższa memu sercu jest "Jedynka".


alt


(wie)

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież