Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

65-lecie „Jedynki”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 23 października 2010 12:15

altSłynnemu gdańskim Liceum Ogólnokształcącemu nr 1 im. Mikołaja Kopernika stuknęło 65 lat. Z tej okazji w auli LO odbyła się uroczystość rocznicowa z udziałem absolwentów, uczniów i nauczycieli.

Na imprezie pojawiło się wielu znanych absolwentów, m.in. teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej ks. dr Krzysztof Niedałtowski, poeta, dramaturg i tłumacz, Władysław Zawistowski czy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Mówiono także o nieobecnych na uroczystości: premierze Donaldzie Tusku, historyku, działaczu opozycyjnym w PRL  Aleksandrze Hallu, florecistce, mistrzyni świata juniorek Annie Rybickiej czy "Rudim" Schubercie. 


alt


alt


Wspominano niezliczone teatry, które powstawały w szkole w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, opowiadano o istniejącej w liceum od 1991 roku galerii „W sieni”, krajowych i zagranicznych  sukcesach szkolnego koła robotyków i licznych sukcesach sportowych.


alt


alt


- Trudno w to uwierzyć, ale z mojej klasy wyszło aż 17 lekarzy, z których dwóch osiągnęło tytuły profesorskie – opowiadał  Władysław Zawistowski.

Wielokrotnie podkreślano, że historia szkoły, to historia Polski w pigułce. Okna gmachu wychodzą na bramę stoczni, a uczniowie mogli przez nie widzieć dramatyczne wydarzenia grudnia 1970 r i strajki sierpniowe.


alt


alt


Z okazji rocznicy wydano broszurę „Jubileuszówka Jedynki”, w której swoimi szkolnymi wspomnieniami dzielą się absolwenci szkoły, m.in. fotograf Maciej Kosycarz i wokalista zespołu Big Cyc, Krzysztof Skiba.  


alt


alt


- Mam rozdarte serce – tłumaczył po uroczystości dyrektor I LO, Andrzej Nowakowski. – 10 lat byłem dyrektorem „Trójki”, sam jestem absolwentem „Dwójki”, a tutaj jestem już prawie 10 lat. Więc jestem rozdarty między rywalizujące ze sobą szkoły, ale obecnie, bez wątpienia, najbliższa memu sercu jest "Jedynka".


alt


(wie)

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież