Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marsz pustych garnków we Wrzeszczu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 października 2010 14:19

alt- To jest marsz pustych garnków więc musimy najpierw opróżnić garnek z zupy – powiedział Łukasz Muzioł z inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. Na Placu Wybickiego, gdzie zbierali się uczestnicy demonstracji zagrała trójmiejska samba uliczna „Rhytms Of Resistance”, okazjonalnie przemianowana na „Blaszane Bębenki”, podano zupę jarzynową, a przez mikrofon przemawiać zaczęli mieszkańcy miasta.

Przedstawiciele NoNBN opowiadali o swoim nowym „kompromisowym” projekcie uchwały zakładającym wzrost czynszów do 7, a nie 10 zł za metr kwadratowy, jak w przyjętej przez radnych uchwale. Mówili także o swoim poprzednim projekcie, odrzuconym przez radnych.


alt


alt


alt


alt


Kompromisowy projekt zawiera oprócz mniejszej podwyżki czynszów,  zmiany dotyczące systemu przyznawania ulg oraz zapis o znacznym wzroście miejskich nakładów na remonty budynków komunalnych (do „ok. 30 milionów” zł).
- Jesteśmy gdańszczanami i chcemy decydować. Uchwała o podwyżkach czynszów stopniowo doprowadzi do pełnej prywatyzacji. Mieszkalnictwo komunalne z założenia nie może na siebie zarabiać. Prywatyzacja ma pokryć zadłużenie miasta i koszty gigantycznych inwestycji: tu 300 milionów, tam 900 – powiedział zebranym Łukasz Muzioł.
Przemawiał także mieszkaniec Dolnego Miasta, który podkreślił, że choć demonstracja odbywa się we Wrzeszczu, problem dotyczy całego miasta.


alt


alt


alt


alt


O 13.00 marsz, w którym uczestniczyło około 150 osób, wśród nich członkowie Krytyki Politycznej, Młodzi Socjaliści i kandydat na prezydenta miasta z ramienia SLD Krzysztof Andruszkiewicz ruszył. Towarzyszyły mu aż cztery policyjne radiowozy i funkcjonariusze w cywilu. 


alt


alt


alt


alt


Skandując: „Miasto to nie firma”, „Stop podwyżkom czynszów”, „Budyń, Lisicki, wasz koniec jest już bliski” i uderzając w przyniesione garnki, demonstranci przeszli ulicami Lelewela, Wallenroda, Wajdeloty, a później ul. Dmowskiego doszli do CH Manhattan, gdzie w Biurze Zarządu Regionalnego Pomorskiego PO, chciano przekazać  list otwarty do gdańskich radnych ugrupowania. Jak się okazało biuro było nieczynne, a na miejscu nie pojawił się żaden przedstawiciel partii, żeby spotkać się z protestującymi. List został więc przyklejony do szklanych drzwi siedziby Platformy.
- Żaden z polityków PO nie odważył się być tutaj, a na stronie internetowej to oni nazywają nas „tchórzami” – powiedział przedstawiciel NoNBN.
- Tchórze, tchórze, tchórze… - wykrzykiwali demonstranci.


alt


alt


alt


alt


W liście otwartym napisano m.in.:
„28 października odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady Miasta w kończącej się kadencji. Będzie ono ostatnią szansą dla Państwa (gdańskich radnych) aby rozważyć, czy podwyżki czynszów takim (zawartym w Uchwale o Regulacji Czynszów) kształcie są rzeczywiście uzasadnione i czy koszty społeczne ich wprowadzenia nie przekreślają jakichkolwiek korzyści z „reformy”. (…) Apelujemy, żebyście nie ignorowali potrzeb i postulatów 70 tysięcy mieszkańców lokali komunalnych w naszym mieście i informujemy, że Państwa postawa w kluczowym momencie bez wątpienia wpłynie na Państwa wynik w nadchodzących wyborach.”


alt


alt


alt


alt


Zagrała samba, organizatorzy zachęcali uczestników marszu do pojawienia się na posiedzeniu Rady Miasta, 28 października.


alt


alt


alt


- Jesteśmy zadowoleni z przebiegu dzisiejszego marszu i faktu, że pojawiło się na nim 3-4 krotnie więcej osób niż na naszej poprzedniej pikiecie – podsumował demonstrację Łukasz Muzioł z NoNBN. - Oczekujemy, że z każdym następnych naszym wystąpieniem protestujących będzie jeszcze więcej - szczególnie kiedy większość lokatorów dowie się jaki czynsz zapłacą w przyszłym roku. Do tej pory miastu udawało się mamić ludzi ulgami dochodowymi, które jednak jak się okazuje przysługiwać będą jedynie znikomej części najemców. Wkrótce zasłona dymna upadnie i przewidujemy, że gdy ludzie otrzymają pierwsze wezwanie do zapłaty czynszu w wysokości 10,20 złotych za metr, tłumnie wylegną na ulice w proteście.
Jacek Wierciński

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież