W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marsz pustych garnków we Wrzeszczu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 października 2010 14:19

alt- To jest marsz pustych garnków więc musimy najpierw opróżnić garnek z zupy – powiedział Łukasz Muzioł z inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. Na Placu Wybickiego, gdzie zbierali się uczestnicy demonstracji zagrała trójmiejska samba uliczna „Rhytms Of Resistance”, okazjonalnie przemianowana na „Blaszane Bębenki”, podano zupę jarzynową, a przez mikrofon przemawiać zaczęli mieszkańcy miasta.

Przedstawiciele NoNBN opowiadali o swoim nowym „kompromisowym” projekcie uchwały zakładającym wzrost czynszów do 7, a nie 10 zł za metr kwadratowy, jak w przyjętej przez radnych uchwale. Mówili także o swoim poprzednim projekcie, odrzuconym przez radnych.


alt


alt


alt


alt


Kompromisowy projekt zawiera oprócz mniejszej podwyżki czynszów,  zmiany dotyczące systemu przyznawania ulg oraz zapis o znacznym wzroście miejskich nakładów na remonty budynków komunalnych (do „ok. 30 milionów” zł).
- Jesteśmy gdańszczanami i chcemy decydować. Uchwała o podwyżkach czynszów stopniowo doprowadzi do pełnej prywatyzacji. Mieszkalnictwo komunalne z założenia nie może na siebie zarabiać. Prywatyzacja ma pokryć zadłużenie miasta i koszty gigantycznych inwestycji: tu 300 milionów, tam 900 – powiedział zebranym Łukasz Muzioł.
Przemawiał także mieszkaniec Dolnego Miasta, który podkreślił, że choć demonstracja odbywa się we Wrzeszczu, problem dotyczy całego miasta.


alt


alt


alt


alt


O 13.00 marsz, w którym uczestniczyło około 150 osób, wśród nich członkowie Krytyki Politycznej, Młodzi Socjaliści i kandydat na prezydenta miasta z ramienia SLD Krzysztof Andruszkiewicz ruszył. Towarzyszyły mu aż cztery policyjne radiowozy i funkcjonariusze w cywilu. 


alt


alt


alt


alt


Skandując: „Miasto to nie firma”, „Stop podwyżkom czynszów”, „Budyń, Lisicki, wasz koniec jest już bliski” i uderzając w przyniesione garnki, demonstranci przeszli ulicami Lelewela, Wallenroda, Wajdeloty, a później ul. Dmowskiego doszli do CH Manhattan, gdzie w Biurze Zarządu Regionalnego Pomorskiego PO, chciano przekazać  list otwarty do gdańskich radnych ugrupowania. Jak się okazało biuro było nieczynne, a na miejscu nie pojawił się żaden przedstawiciel partii, żeby spotkać się z protestującymi. List został więc przyklejony do szklanych drzwi siedziby Platformy.
- Żaden z polityków PO nie odważył się być tutaj, a na stronie internetowej to oni nazywają nas „tchórzami” – powiedział przedstawiciel NoNBN.
- Tchórze, tchórze, tchórze… - wykrzykiwali demonstranci.


alt


alt


alt


alt


W liście otwartym napisano m.in.:
„28 października odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady Miasta w kończącej się kadencji. Będzie ono ostatnią szansą dla Państwa (gdańskich radnych) aby rozważyć, czy podwyżki czynszów takim (zawartym w Uchwale o Regulacji Czynszów) kształcie są rzeczywiście uzasadnione i czy koszty społeczne ich wprowadzenia nie przekreślają jakichkolwiek korzyści z „reformy”. (…) Apelujemy, żebyście nie ignorowali potrzeb i postulatów 70 tysięcy mieszkańców lokali komunalnych w naszym mieście i informujemy, że Państwa postawa w kluczowym momencie bez wątpienia wpłynie na Państwa wynik w nadchodzących wyborach.”


alt


alt


alt


alt


Zagrała samba, organizatorzy zachęcali uczestników marszu do pojawienia się na posiedzeniu Rady Miasta, 28 października.


alt


alt


alt


- Jesteśmy zadowoleni z przebiegu dzisiejszego marszu i faktu, że pojawiło się na nim 3-4 krotnie więcej osób niż na naszej poprzedniej pikiecie – podsumował demonstrację Łukasz Muzioł z NoNBN. - Oczekujemy, że z każdym następnych naszym wystąpieniem protestujących będzie jeszcze więcej - szczególnie kiedy większość lokatorów dowie się jaki czynsz zapłacą w przyszłym roku. Do tej pory miastu udawało się mamić ludzi ulgami dochodowymi, które jednak jak się okazuje przysługiwać będą jedynie znikomej części najemców. Wkrótce zasłona dymna upadnie i przewidujemy, że gdy ludzie otrzymają pierwsze wezwanie do zapłaty czynszu w wysokości 10,20 złotych za metr, tłumnie wylegną na ulice w proteście.
Jacek Wierciński

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież