Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marsz pustych garnków we Wrzeszczu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 października 2010 14:19

alt- To jest marsz pustych garnków więc musimy najpierw opróżnić garnek z zupy – powiedział Łukasz Muzioł z inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. Na Placu Wybickiego, gdzie zbierali się uczestnicy demonstracji zagrała trójmiejska samba uliczna „Rhytms Of Resistance”, okazjonalnie przemianowana na „Blaszane Bębenki”, podano zupę jarzynową, a przez mikrofon przemawiać zaczęli mieszkańcy miasta.

Przedstawiciele NoNBN opowiadali o swoim nowym „kompromisowym” projekcie uchwały zakładającym wzrost czynszów do 7, a nie 10 zł za metr kwadratowy, jak w przyjętej przez radnych uchwale. Mówili także o swoim poprzednim projekcie, odrzuconym przez radnych.


alt


alt


alt


alt


Kompromisowy projekt zawiera oprócz mniejszej podwyżki czynszów,  zmiany dotyczące systemu przyznawania ulg oraz zapis o znacznym wzroście miejskich nakładów na remonty budynków komunalnych (do „ok. 30 milionów” zł).
- Jesteśmy gdańszczanami i chcemy decydować. Uchwała o podwyżkach czynszów stopniowo doprowadzi do pełnej prywatyzacji. Mieszkalnictwo komunalne z założenia nie może na siebie zarabiać. Prywatyzacja ma pokryć zadłużenie miasta i koszty gigantycznych inwestycji: tu 300 milionów, tam 900 – powiedział zebranym Łukasz Muzioł.
Przemawiał także mieszkaniec Dolnego Miasta, który podkreślił, że choć demonstracja odbywa się we Wrzeszczu, problem dotyczy całego miasta.


alt


alt


alt


alt


O 13.00 marsz, w którym uczestniczyło około 150 osób, wśród nich członkowie Krytyki Politycznej, Młodzi Socjaliści i kandydat na prezydenta miasta z ramienia SLD Krzysztof Andruszkiewicz ruszył. Towarzyszyły mu aż cztery policyjne radiowozy i funkcjonariusze w cywilu. 


alt


alt


alt


alt


Skandując: „Miasto to nie firma”, „Stop podwyżkom czynszów”, „Budyń, Lisicki, wasz koniec jest już bliski” i uderzając w przyniesione garnki, demonstranci przeszli ulicami Lelewela, Wallenroda, Wajdeloty, a później ul. Dmowskiego doszli do CH Manhattan, gdzie w Biurze Zarządu Regionalnego Pomorskiego PO, chciano przekazać  list otwarty do gdańskich radnych ugrupowania. Jak się okazało biuro było nieczynne, a na miejscu nie pojawił się żaden przedstawiciel partii, żeby spotkać się z protestującymi. List został więc przyklejony do szklanych drzwi siedziby Platformy.
- Żaden z polityków PO nie odważył się być tutaj, a na stronie internetowej to oni nazywają nas „tchórzami” – powiedział przedstawiciel NoNBN.
- Tchórze, tchórze, tchórze… - wykrzykiwali demonstranci.


alt


alt


alt


alt


W liście otwartym napisano m.in.:
„28 października odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady Miasta w kończącej się kadencji. Będzie ono ostatnią szansą dla Państwa (gdańskich radnych) aby rozważyć, czy podwyżki czynszów takim (zawartym w Uchwale o Regulacji Czynszów) kształcie są rzeczywiście uzasadnione i czy koszty społeczne ich wprowadzenia nie przekreślają jakichkolwiek korzyści z „reformy”. (…) Apelujemy, żebyście nie ignorowali potrzeb i postulatów 70 tysięcy mieszkańców lokali komunalnych w naszym mieście i informujemy, że Państwa postawa w kluczowym momencie bez wątpienia wpłynie na Państwa wynik w nadchodzących wyborach.”


alt


alt


alt


alt


Zagrała samba, organizatorzy zachęcali uczestników marszu do pojawienia się na posiedzeniu Rady Miasta, 28 października.


alt


alt


alt


- Jesteśmy zadowoleni z przebiegu dzisiejszego marszu i faktu, że pojawiło się na nim 3-4 krotnie więcej osób niż na naszej poprzedniej pikiecie – podsumował demonstrację Łukasz Muzioł z NoNBN. - Oczekujemy, że z każdym następnych naszym wystąpieniem protestujących będzie jeszcze więcej - szczególnie kiedy większość lokatorów dowie się jaki czynsz zapłacą w przyszłym roku. Do tej pory miastu udawało się mamić ludzi ulgami dochodowymi, które jednak jak się okazuje przysługiwać będą jedynie znikomej części najemców. Wkrótce zasłona dymna upadnie i przewidujemy, że gdy ludzie otrzymają pierwsze wezwanie do zapłaty czynszu w wysokości 10,20 złotych za metr, tłumnie wylegną na ulice w proteście.
Jacek Wierciński

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież