Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marsz pustych garnków we Wrzeszczu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 października 2010 14:19

alt- To jest marsz pustych garnków więc musimy najpierw opróżnić garnek z zupy – powiedział Łukasz Muzioł z inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. Na Placu Wybickiego, gdzie zbierali się uczestnicy demonstracji zagrała trójmiejska samba uliczna „Rhytms Of Resistance”, okazjonalnie przemianowana na „Blaszane Bębenki”, podano zupę jarzynową, a przez mikrofon przemawiać zaczęli mieszkańcy miasta.

Przedstawiciele NoNBN opowiadali o swoim nowym „kompromisowym” projekcie uchwały zakładającym wzrost czynszów do 7, a nie 10 zł za metr kwadratowy, jak w przyjętej przez radnych uchwale. Mówili także o swoim poprzednim projekcie, odrzuconym przez radnych.


alt


alt


alt


alt


Kompromisowy projekt zawiera oprócz mniejszej podwyżki czynszów,  zmiany dotyczące systemu przyznawania ulg oraz zapis o znacznym wzroście miejskich nakładów na remonty budynków komunalnych (do „ok. 30 milionów” zł).
- Jesteśmy gdańszczanami i chcemy decydować. Uchwała o podwyżkach czynszów stopniowo doprowadzi do pełnej prywatyzacji. Mieszkalnictwo komunalne z założenia nie może na siebie zarabiać. Prywatyzacja ma pokryć zadłużenie miasta i koszty gigantycznych inwestycji: tu 300 milionów, tam 900 – powiedział zebranym Łukasz Muzioł.
Przemawiał także mieszkaniec Dolnego Miasta, który podkreślił, że choć demonstracja odbywa się we Wrzeszczu, problem dotyczy całego miasta.


alt


alt


alt


alt


O 13.00 marsz, w którym uczestniczyło około 150 osób, wśród nich członkowie Krytyki Politycznej, Młodzi Socjaliści i kandydat na prezydenta miasta z ramienia SLD Krzysztof Andruszkiewicz ruszył. Towarzyszyły mu aż cztery policyjne radiowozy i funkcjonariusze w cywilu. 


alt


alt


alt


alt


Skandując: „Miasto to nie firma”, „Stop podwyżkom czynszów”, „Budyń, Lisicki, wasz koniec jest już bliski” i uderzając w przyniesione garnki, demonstranci przeszli ulicami Lelewela, Wallenroda, Wajdeloty, a później ul. Dmowskiego doszli do CH Manhattan, gdzie w Biurze Zarządu Regionalnego Pomorskiego PO, chciano przekazać  list otwarty do gdańskich radnych ugrupowania. Jak się okazało biuro było nieczynne, a na miejscu nie pojawił się żaden przedstawiciel partii, żeby spotkać się z protestującymi. List został więc przyklejony do szklanych drzwi siedziby Platformy.
- Żaden z polityków PO nie odważył się być tutaj, a na stronie internetowej to oni nazywają nas „tchórzami” – powiedział przedstawiciel NoNBN.
- Tchórze, tchórze, tchórze… - wykrzykiwali demonstranci.


alt


alt


alt


alt


W liście otwartym napisano m.in.:
„28 października odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady Miasta w kończącej się kadencji. Będzie ono ostatnią szansą dla Państwa (gdańskich radnych) aby rozważyć, czy podwyżki czynszów takim (zawartym w Uchwale o Regulacji Czynszów) kształcie są rzeczywiście uzasadnione i czy koszty społeczne ich wprowadzenia nie przekreślają jakichkolwiek korzyści z „reformy”. (…) Apelujemy, żebyście nie ignorowali potrzeb i postulatów 70 tysięcy mieszkańców lokali komunalnych w naszym mieście i informujemy, że Państwa postawa w kluczowym momencie bez wątpienia wpłynie na Państwa wynik w nadchodzących wyborach.”


alt


alt


alt


alt


Zagrała samba, organizatorzy zachęcali uczestników marszu do pojawienia się na posiedzeniu Rady Miasta, 28 października.


alt


alt


alt


- Jesteśmy zadowoleni z przebiegu dzisiejszego marszu i faktu, że pojawiło się na nim 3-4 krotnie więcej osób niż na naszej poprzedniej pikiecie – podsumował demonstrację Łukasz Muzioł z NoNBN. - Oczekujemy, że z każdym następnych naszym wystąpieniem protestujących będzie jeszcze więcej - szczególnie kiedy większość lokatorów dowie się jaki czynsz zapłacą w przyszłym roku. Do tej pory miastu udawało się mamić ludzi ulgami dochodowymi, które jednak jak się okazuje przysługiwać będą jedynie znikomej części najemców. Wkrótce zasłona dymna upadnie i przewidujemy, że gdy ludzie otrzymają pierwsze wezwanie do zapłaty czynszu w wysokości 10,20 złotych za metr, tłumnie wylegną na ulice w proteście.
Jacek Wierciński

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież