U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata Gazety Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 października 2010 21:52

altW debacie wyborczej zorganizowanej przez „Gazetę Gdańską” starli się kandydaci ubiegający się o miejsce w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Urzędujący marszałek, Mieczysław Struk, reprezentuje PO, Donat Paliszewski startuje z listy PSL, Krzysztof Andruszkiewicz jest przedstawicielem SLD, a kandydat PiS to Marian Szajna. Czwórka kandydatów dyskutowała m. in. o regionalnych inwestycjach, pomorskiej gospodarce oraz sprawach społecznych.
Na początek poprosiliśmy uczestników debaty o podsumowanie dotychczasowej i bieżącej działalności wojewódzkiego samorządu. Marszałek Mieczysław Struk rzecz jasna nie miał problemów z tym zadaniem, a jego ocena wypadła pozytywnie.
- Mam okazje przypatrywać się i uczestniczyć w pracach Sejmiku od samego początku jego istnienia, czyli już od dwunastu lat – wyjaśniał marszałek województwa. – I nie powinno nikogo dziwić, że oceniam jego funkcjonowanie dobrze. Pamiętam początki, kiedy musieliśmy radzić sobie nie mając niemal żadnego budżetu, przy powiększającym się zakresie kompetencji. Teraz znaczenie tego organu samorządu wciąż wzrasta, ale mamy już wsparcie w postaci na przykład regionalnego programu operacyjnego i innych instrumentów, w ramach których pozyskujemy środki na finansowanie zadań. Na tym opieramy strategie rozwoju województwa. Wśród najistotniejszych przedsięwzięć mogę wymienić inwestycje drogowe, związane z doprowadzeniem dróg dojazdowych do autostrady A1. uważam, że mamy wiele sukcesów, choć oczywiście, wiele jest jeszcze do zrobienia. To, co jeszcze zaliczam na plus, to sprawa, która jest bolączka wielu samorządów. Otóż, udało się nam zahamować spadek liczby regionalnych połączeń kolejowych. Wręcz przeciwnie, są i takie, które w ostatnich latach zostały uruchomione. Kolejna rzecz, to inwestycje związane z kolejną newralgiczną dziedzina funkcjonowania społeczeństwa. Mam na myśli służbę zdrowia. Jesteśmy jedynym bodaj w kraju samorządem, który zrealizował osiem inwestycji. Wymienię choćby Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku, dwa centra onkologiczne w Gdańsku i w Gdyni. To nie jest zły bilans.
Kandydat PiS, Marian Szajna, jak na opozycje przystało, był innego zdania. Jak mówił, brakuje mu agresywnej aktywności Sejmiku.
- Wygląda to jakby wszyscy czekali na pieniądze z zewnątrz, które być może się znajdą, a być może ich nie będzie – mówił Marian Szajna. – Tymczasem mamy w regionie fatalną gospodarkę odpadami, w wielu miejscowościach brak kanalizacji, problemy można by mnożyć. Można też, rzecz jasna, spychać odpowiedzialność na gminy, powiaty, ale opinia marszałka powinna mieć większą wagę. Marszałek, jak i caly Sejmik musi wywierać większy wpływ na inne jednostki samorządu. Moja ocena dla tego Sejmiku jest negatywna.
Pozostali dwaj kandydaci z SLD i PSL zauważyli, że czynnikiem źle wpływającym na jakość pracy samorządu wojewódzkiego jest jego małe zróżnicowanie.
- Większa różnorodność z pewnością się przyda – stwierdził Krzysztof Andruszkiewicz z SLD. – Tymczasem, z ubolewaniem stwierdzam, że w mijającej kadencji Sejmiku, lewica była reprezentowana tylko przez jednego samorządowca. Przyczyniła się do tego zaskarżona ordynacja dopuszczająca blokowanie list. Ale, co ważniejsze, uważam, że socjalne, gospodarskie, spojrzenie na pracę samorządu i problemy regionu, z pewnością będzie pożyteczne dla dalszego rozwoju.
Z kolei Donat Paliszewski wskazał także na słabą rozpoznawalność pracy sejmiku w społeczności lokalnej.
- Przez cztery lata radni zadali 110 interpelacji, głównie siedmiu radnych. – informował kandydat PSL. - Sejmik jest mało znany w społeczeństwie. Zatem konieczna jest większa aktywność, bo Sejmik ma rozwijać i właśnie aktywizować cały region. Wiele się dzieje, ale też wiele spraw ucieka. Dotychczasowa jednomyślność Sejmiku, przy jednej partii dominującej jest niekorzystna. Musi być większa różnorodność i intensywniejsza dyskusja na samorządowym forum.
To oczywiście tylko fragment całej dyskusji. Cały jej zapis przedstawimy naszym Czytelnikom już wkrótce.
Dariusz Olejniczak

Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież