Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata Gazety Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 października 2010 21:52

altW debacie wyborczej zorganizowanej przez „Gazetę Gdańską” starli się kandydaci ubiegający się o miejsce w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Urzędujący marszałek, Mieczysław Struk, reprezentuje PO, Donat Paliszewski startuje z listy PSL, Krzysztof Andruszkiewicz jest przedstawicielem SLD, a kandydat PiS to Marian Szajna. Czwórka kandydatów dyskutowała m. in. o regionalnych inwestycjach, pomorskiej gospodarce oraz sprawach społecznych.
Na początek poprosiliśmy uczestników debaty o podsumowanie dotychczasowej i bieżącej działalności wojewódzkiego samorządu. Marszałek Mieczysław Struk rzecz jasna nie miał problemów z tym zadaniem, a jego ocena wypadła pozytywnie.
- Mam okazje przypatrywać się i uczestniczyć w pracach Sejmiku od samego początku jego istnienia, czyli już od dwunastu lat – wyjaśniał marszałek województwa. – I nie powinno nikogo dziwić, że oceniam jego funkcjonowanie dobrze. Pamiętam początki, kiedy musieliśmy radzić sobie nie mając niemal żadnego budżetu, przy powiększającym się zakresie kompetencji. Teraz znaczenie tego organu samorządu wciąż wzrasta, ale mamy już wsparcie w postaci na przykład regionalnego programu operacyjnego i innych instrumentów, w ramach których pozyskujemy środki na finansowanie zadań. Na tym opieramy strategie rozwoju województwa. Wśród najistotniejszych przedsięwzięć mogę wymienić inwestycje drogowe, związane z doprowadzeniem dróg dojazdowych do autostrady A1. uważam, że mamy wiele sukcesów, choć oczywiście, wiele jest jeszcze do zrobienia. To, co jeszcze zaliczam na plus, to sprawa, która jest bolączka wielu samorządów. Otóż, udało się nam zahamować spadek liczby regionalnych połączeń kolejowych. Wręcz przeciwnie, są i takie, które w ostatnich latach zostały uruchomione. Kolejna rzecz, to inwestycje związane z kolejną newralgiczną dziedzina funkcjonowania społeczeństwa. Mam na myśli służbę zdrowia. Jesteśmy jedynym bodaj w kraju samorządem, który zrealizował osiem inwestycji. Wymienię choćby Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku, dwa centra onkologiczne w Gdańsku i w Gdyni. To nie jest zły bilans.
Kandydat PiS, Marian Szajna, jak na opozycje przystało, był innego zdania. Jak mówił, brakuje mu agresywnej aktywności Sejmiku.
- Wygląda to jakby wszyscy czekali na pieniądze z zewnątrz, które być może się znajdą, a być może ich nie będzie – mówił Marian Szajna. – Tymczasem mamy w regionie fatalną gospodarkę odpadami, w wielu miejscowościach brak kanalizacji, problemy można by mnożyć. Można też, rzecz jasna, spychać odpowiedzialność na gminy, powiaty, ale opinia marszałka powinna mieć większą wagę. Marszałek, jak i caly Sejmik musi wywierać większy wpływ na inne jednostki samorządu. Moja ocena dla tego Sejmiku jest negatywna.
Pozostali dwaj kandydaci z SLD i PSL zauważyli, że czynnikiem źle wpływającym na jakość pracy samorządu wojewódzkiego jest jego małe zróżnicowanie.
- Większa różnorodność z pewnością się przyda – stwierdził Krzysztof Andruszkiewicz z SLD. – Tymczasem, z ubolewaniem stwierdzam, że w mijającej kadencji Sejmiku, lewica była reprezentowana tylko przez jednego samorządowca. Przyczyniła się do tego zaskarżona ordynacja dopuszczająca blokowanie list. Ale, co ważniejsze, uważam, że socjalne, gospodarskie, spojrzenie na pracę samorządu i problemy regionu, z pewnością będzie pożyteczne dla dalszego rozwoju.
Z kolei Donat Paliszewski wskazał także na słabą rozpoznawalność pracy sejmiku w społeczności lokalnej.
- Przez cztery lata radni zadali 110 interpelacji, głównie siedmiu radnych. – informował kandydat PSL. - Sejmik jest mało znany w społeczeństwie. Zatem konieczna jest większa aktywność, bo Sejmik ma rozwijać i właśnie aktywizować cały region. Wiele się dzieje, ale też wiele spraw ucieka. Dotychczasowa jednomyślność Sejmiku, przy jednej partii dominującej jest niekorzystna. Musi być większa różnorodność i intensywniejsza dyskusja na samorządowym forum.
To oczywiście tylko fragment całej dyskusji. Cały jej zapis przedstawimy naszym Czytelnikom już wkrótce.
Dariusz Olejniczak

Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież