Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata Gazety Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 października 2010 21:52

altW debacie wyborczej zorganizowanej przez „Gazetę Gdańską” starli się kandydaci ubiegający się o miejsce w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Urzędujący marszałek, Mieczysław Struk, reprezentuje PO, Donat Paliszewski startuje z listy PSL, Krzysztof Andruszkiewicz jest przedstawicielem SLD, a kandydat PiS to Marian Szajna. Czwórka kandydatów dyskutowała m. in. o regionalnych inwestycjach, pomorskiej gospodarce oraz sprawach społecznych.
Na początek poprosiliśmy uczestników debaty o podsumowanie dotychczasowej i bieżącej działalności wojewódzkiego samorządu. Marszałek Mieczysław Struk rzecz jasna nie miał problemów z tym zadaniem, a jego ocena wypadła pozytywnie.
- Mam okazje przypatrywać się i uczestniczyć w pracach Sejmiku od samego początku jego istnienia, czyli już od dwunastu lat – wyjaśniał marszałek województwa. – I nie powinno nikogo dziwić, że oceniam jego funkcjonowanie dobrze. Pamiętam początki, kiedy musieliśmy radzić sobie nie mając niemal żadnego budżetu, przy powiększającym się zakresie kompetencji. Teraz znaczenie tego organu samorządu wciąż wzrasta, ale mamy już wsparcie w postaci na przykład regionalnego programu operacyjnego i innych instrumentów, w ramach których pozyskujemy środki na finansowanie zadań. Na tym opieramy strategie rozwoju województwa. Wśród najistotniejszych przedsięwzięć mogę wymienić inwestycje drogowe, związane z doprowadzeniem dróg dojazdowych do autostrady A1. uważam, że mamy wiele sukcesów, choć oczywiście, wiele jest jeszcze do zrobienia. To, co jeszcze zaliczam na plus, to sprawa, która jest bolączka wielu samorządów. Otóż, udało się nam zahamować spadek liczby regionalnych połączeń kolejowych. Wręcz przeciwnie, są i takie, które w ostatnich latach zostały uruchomione. Kolejna rzecz, to inwestycje związane z kolejną newralgiczną dziedzina funkcjonowania społeczeństwa. Mam na myśli służbę zdrowia. Jesteśmy jedynym bodaj w kraju samorządem, który zrealizował osiem inwestycji. Wymienię choćby Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku, dwa centra onkologiczne w Gdańsku i w Gdyni. To nie jest zły bilans.
Kandydat PiS, Marian Szajna, jak na opozycje przystało, był innego zdania. Jak mówił, brakuje mu agresywnej aktywności Sejmiku.
- Wygląda to jakby wszyscy czekali na pieniądze z zewnątrz, które być może się znajdą, a być może ich nie będzie – mówił Marian Szajna. – Tymczasem mamy w regionie fatalną gospodarkę odpadami, w wielu miejscowościach brak kanalizacji, problemy można by mnożyć. Można też, rzecz jasna, spychać odpowiedzialność na gminy, powiaty, ale opinia marszałka powinna mieć większą wagę. Marszałek, jak i caly Sejmik musi wywierać większy wpływ na inne jednostki samorządu. Moja ocena dla tego Sejmiku jest negatywna.
Pozostali dwaj kandydaci z SLD i PSL zauważyli, że czynnikiem źle wpływającym na jakość pracy samorządu wojewódzkiego jest jego małe zróżnicowanie.
- Większa różnorodność z pewnością się przyda – stwierdził Krzysztof Andruszkiewicz z SLD. – Tymczasem, z ubolewaniem stwierdzam, że w mijającej kadencji Sejmiku, lewica była reprezentowana tylko przez jednego samorządowca. Przyczyniła się do tego zaskarżona ordynacja dopuszczająca blokowanie list. Ale, co ważniejsze, uważam, że socjalne, gospodarskie, spojrzenie na pracę samorządu i problemy regionu, z pewnością będzie pożyteczne dla dalszego rozwoju.
Z kolei Donat Paliszewski wskazał także na słabą rozpoznawalność pracy sejmiku w społeczności lokalnej.
- Przez cztery lata radni zadali 110 interpelacji, głównie siedmiu radnych. – informował kandydat PSL. - Sejmik jest mało znany w społeczeństwie. Zatem konieczna jest większa aktywność, bo Sejmik ma rozwijać i właśnie aktywizować cały region. Wiele się dzieje, ale też wiele spraw ucieka. Dotychczasowa jednomyślność Sejmiku, przy jednej partii dominującej jest niekorzystna. Musi być większa różnorodność i intensywniejsza dyskusja na samorządowym forum.
To oczywiście tylko fragment całej dyskusji. Cały jej zapis przedstawimy naszym Czytelnikom już wkrótce.
Dariusz Olejniczak

Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież