Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kosztowna kampania

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 03 listopada 2010 18:35

altNa ulicach Trójmiasta widać już znaki nadchodzącej kampanii wyborczej. Ulice Gdańska, Sopotu i Gdyni są obwieszone plakatami wyborczymi różnorodnych komitetów wyborczych i poszczególnych kandydatów. Widząc ilość reklam wyborczych, można zadać sobie pytanie ile to wszystko kosztuję oraz czy te koszty mieszczą się w ustawowych limitach na kampanię wyborczą do samorządu?

Jadąc przez Trójmiasto nie sposób nie zauważyć nadchodzącej kampanii wyborczej. Kandydaci na stanowiska radnych i prezydentów uśmiechają się do nas z umieszczonych na słupach plakatów, ogromnych, rozwieszanych banerów, a także wielkich, reklamowych ekranów ciekłokrystalicznych. Widząc ilość reklam wyborczych nie sposób nie spytać o ich koszt. Tym bardziej, że w wyborach samorządowych komitety wyborcze są ograniczone określonymi limitami finansowymi na kampanie.

Sprawdziliśmy koszt wydrukowania najbardziej popularnych plakatów w formacie A2 to około 750 zł za 500 plakatów. Metr kwadratowy płyty pilśniowej  kosztuję około 7 zł plus koszt cięcia. Najpopularniejszy plakat A2 wymaga około 0,40 metra kwadratowego sklejki. Najczęstszym sposobem promocji jest rozwieszanie plakatów na słupach energetycznych. W zależności od liczby wynajętych słupów koszt rozwieszenia jednego plakatu w wymiarze 0,5 m2 waha się od 5,8 do 7 zł. Ci którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania mogą postawić na wielkie ekrany ciekłokrystaliczne. Koszt wyświetlenia swojego materiału wyborczego przez tydzień kosztuję na nich od 750 do 1500 zł w zależności od ekranu i miejsca gdzie się on znajduje. Według naszych wyliczeń koszt wywieszenia 100 plakatów tylko na słupach energetycznych, to koszt rzędu co najmniej 1500 zł. Nie mówiąc już o kosztach większych bilbordów, wynajęcia powierzchni na budynkach, czy ulotek wyborczych. Jak to się ma do limitów ustawowych?

Poszczególny komitet wyborczy, przestrzegający limitów wpłat przez jedną osobę, może zebrać praktycznie nieograniczoną ilość środków na kampanie. Inną sprawą jest jednak ich wydatkowanie. Tą kwestię reguluje ustawa z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, a także ordynacja samorządowa. W wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw kwotę limitu ustala się, mnożąc liczbę mandatów w danym okręgu, lub okręgach przez ustaloną ustawowo, oddzielnie dla dla każdej z kategorii rad, kwotę limitów wydatków, bez względu na liczbę kandydatów zgłoszonych przez dany komitet, a następnie dodaniu tych kwot.

Limity określone w ordynacji samorządowej, przypadająca na jeden mandat radnego w wyborach samorządowych wynoszą odpowiednio:

– 750 zł –  do rady gminy w gminach do 20 tys. mieszkańców

– 1000 zł – do rady gminy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy – 1000 zł,

– 2000 zł – do rady powiatu

– 3000 zł – do rady miasta w miastach na prawach powiatu

– 5000 zł – do sejmiku województwa

W ostatecznym rozrachunku partia polityczna przeznacza na wydatki jednego kandydata np. do Rady Miasta Gdańska kwotę maksymalnie kilku tysięcy złotych.

- Środki na kampanie samorządową poszczególnych kandydatów są dzielone w zależności od ich miejsca na liście. Wyborcze „jedynki” mają przyznane kwoty rzędu 2500 złotych, „dwójki” 1500 złotych, trójki i ostatnie miejsca na listach 1200 złotych, a pozostali kandydaci muszą się zadowolić kwotą 800 złotych. Oczywiście jeżeli jeden z kandydatów nie uczestniczy mocno w kampanii może przekazać te środki na innego kandydata. Stąd niektórzy mogą dysponować de facto wyższą kwotą – tłumaczy Piotr Skiba, Dyrektor Biura Zarządu Regionu PO.

Czy te ograniczone kwoty mogą pokryć koszty ogromnych kampanii w wykonaniu niektórych kandydatów? To pytanie musimy zadać sobie my wszyscy wybierając swoich reprezentantów.

Tomasz Wrzask


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież