Sekretny świat Michała Wójcika » Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wystawę zupełnie mi nieznanego gdańskiego artysty Mi... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
poniedziałek, 04 lipca 2022 09:06
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
Na godz. 18.00 zaplanowano początek meczu Aforti Start Gniezno -
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kosztowna kampania

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 03 listopada 2010 18:35

altNa ulicach Trójmiasta widać już znaki nadchodzącej kampanii wyborczej. Ulice Gdańska, Sopotu i Gdyni są obwieszone plakatami wyborczymi różnorodnych komitetów wyborczych i poszczególnych kandydatów. Widząc ilość reklam wyborczych, można zadać sobie pytanie ile to wszystko kosztuję oraz czy te koszty mieszczą się w ustawowych limitach na kampanię wyborczą do samorządu?

Jadąc przez Trójmiasto nie sposób nie zauważyć nadchodzącej kampanii wyborczej. Kandydaci na stanowiska radnych i prezydentów uśmiechają się do nas z umieszczonych na słupach plakatów, ogromnych, rozwieszanych banerów, a także wielkich, reklamowych ekranów ciekłokrystalicznych. Widząc ilość reklam wyborczych nie sposób nie spytać o ich koszt. Tym bardziej, że w wyborach samorządowych komitety wyborcze są ograniczone określonymi limitami finansowymi na kampanie.

Sprawdziliśmy koszt wydrukowania najbardziej popularnych plakatów w formacie A2 to około 750 zł za 500 plakatów. Metr kwadratowy płyty pilśniowej  kosztuję około 7 zł plus koszt cięcia. Najpopularniejszy plakat A2 wymaga około 0,40 metra kwadratowego sklejki. Najczęstszym sposobem promocji jest rozwieszanie plakatów na słupach energetycznych. W zależności od liczby wynajętych słupów koszt rozwieszenia jednego plakatu w wymiarze 0,5 m2 waha się od 5,8 do 7 zł. Ci którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania mogą postawić na wielkie ekrany ciekłokrystaliczne. Koszt wyświetlenia swojego materiału wyborczego przez tydzień kosztuję na nich od 750 do 1500 zł w zależności od ekranu i miejsca gdzie się on znajduje. Według naszych wyliczeń koszt wywieszenia 100 plakatów tylko na słupach energetycznych, to koszt rzędu co najmniej 1500 zł. Nie mówiąc już o kosztach większych bilbordów, wynajęcia powierzchni na budynkach, czy ulotek wyborczych. Jak to się ma do limitów ustawowych?

Poszczególny komitet wyborczy, przestrzegający limitów wpłat przez jedną osobę, może zebrać praktycznie nieograniczoną ilość środków na kampanie. Inną sprawą jest jednak ich wydatkowanie. Tą kwestię reguluje ustawa z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, a także ordynacja samorządowa. W wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw kwotę limitu ustala się, mnożąc liczbę mandatów w danym okręgu, lub okręgach przez ustaloną ustawowo, oddzielnie dla dla każdej z kategorii rad, kwotę limitów wydatków, bez względu na liczbę kandydatów zgłoszonych przez dany komitet, a następnie dodaniu tych kwot.

Limity określone w ordynacji samorządowej, przypadająca na jeden mandat radnego w wyborach samorządowych wynoszą odpowiednio:

– 750 zł –  do rady gminy w gminach do 20 tys. mieszkańców

– 1000 zł – do rady gminy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy – 1000 zł,

– 2000 zł – do rady powiatu

– 3000 zł – do rady miasta w miastach na prawach powiatu

– 5000 zł – do sejmiku województwa

W ostatecznym rozrachunku partia polityczna przeznacza na wydatki jednego kandydata np. do Rady Miasta Gdańska kwotę maksymalnie kilku tysięcy złotych.

- Środki na kampanie samorządową poszczególnych kandydatów są dzielone w zależności od ich miejsca na liście. Wyborcze „jedynki” mają przyznane kwoty rzędu 2500 złotych, „dwójki” 1500 złotych, trójki i ostatnie miejsca na listach 1200 złotych, a pozostali kandydaci muszą się zadowolić kwotą 800 złotych. Oczywiście jeżeli jeden z kandydatów nie uczestniczy mocno w kampanii może przekazać te środki na innego kandydata. Stąd niektórzy mogą dysponować de facto wyższą kwotą – tłumaczy Piotr Skiba, Dyrektor Biura Zarządu Regionu PO.

Czy te ograniczone kwoty mogą pokryć koszty ogromnych kampanii w wykonaniu niektórych kandydatów? To pytanie musimy zadać sobie my wszyscy wybierając swoich reprezentantów.

Tomasz Wrzask


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 mamprawowiedziec 2010-11-11 15:23
Kandydacie, czy wiesz, o co chce zapytać wyborca? Wypełnij kwestionariusz na http://samorzad2010.mamprawowiedziec.pl/kwestionariusz/
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież