Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 października 2023 08:34

Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odbyła się na Politechnice Gdańskiej pod hasłem „Ciało człowieka – fascynująca maszyneria”.


Wydarzenie adresowane było do uczniów starszych klas szkół podstawowych (kl. VII-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych zamieszkujących w województwie pomorskim. Podczas Konferencji eksperci – zarówno wykładowcy, jak i uczniowie, odkrywali przed słuchaczami tajemnice ludzkiego ciała w jego wielu wymiarach.


Konferencja miała charakter interdyscyplinarny i umożliwiała spojrzenie na temat w ramach wybranych paneli dziedzinowych: z biologii, chemii, nauk technicznych i nauk humanistycznych.


Konferencję zainaugurował wykład zatytułowany „Jak się uczyć efektywnie, czyli co mówią wyniki badań neuronaukowych”, który wygłosiła prof. Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej.


- Nie zastanawiałam się długo nad zgłoszeniem do udziału w konferencji - powiedziała Amelia Ringwelska, uczennica klasy II biologiczno-chemiczna w III Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. - Brałam udział w konferencji przed rokiem, ale nie byłam prelegentem tylko uczestnikiem i postanowiłam w tym roku spróbować wystąpić ze swoim referatem. Gdy słuchał wystąpień wydało mi się to ciekawe i chciałam zobaczyć jak to jest być tym, który przedstawia innym swój referat. Ciało człowieka jest bardzo interesujące. Bardzo interesuje się tym jak działa mózg, jak się uczymy więc to był dla mnie idealny temat. Zdecydowanie łatwiej było wybrać temat niż zebrać do niego materiały. Trzeba było przeczytać dużo różnych rzeczy, ale to było bardzo ciekawe. Prezentacje przygotowywałam w trakcie wakacji i dokończyłam ją we wrześniu. Kierunek biologiczno-chemiczny interesuje mnie najbardziej. Myślę o studiach medycznych.

alt


- Zdecydowałam się wziąć udział w konferencji, bo chciałam żeby mnie rozwinęła i chciałam się nauczyć robić prezentacje, bo nigdy jeszcze nie korzystałam z takiej formy wypowiedzi - powiedziała Maria Nowicka, uczennica klasy III w XV LO Liceum Ogólnokształcącym im. Zjednoczonej Europy z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdańsku. - Temat ludzkiego ciała interesuje mnie, bo chciałabym, żeby każda dziewczyna nauczyła się, że standardy piękna są wytworem ludzkim i chciałabym, żebyśmy w końcu przestali o nich myśleć, żeby na podstawie nauki o przeszłości zauważyć, że się zmieniały, czasami powielały. W przygotowaniu do swojego wystąpienia korzystałam głównie z trzech książek: "Historii piękna" Umberto Eco, "Kobiety z obrazów" Małgorzaty Czyńskiej o książki Aliny Białej. Interesowałam się tym tematem wcześniej i było mi się łatwiej przygotować do wystąpienia. Nauki humanistyczne to zdecydowanie to w czym czuję się najlepiej.


- Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa to wydarzenie coroczne odbywające się od 2017 roku - powiedziała Małgorzata Kłos, dyrektor Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiej w Gdańsku. - Myślę, że to jest ważne wydarzenie dla młodzieży. Dużo osób zapisuje się i uczestniczy w konferencji. To była ostatnia edycja w ramach projektu "Zdolni z Pomorza", ale wiem, że wydarzenie będzie kontynuowane i Pomorska Biblioteka Pedagogiczna będzie uczestniczyła w przygotowaniu konferencji. Wystąpienie podczas konferencji to dla ucznia motywacja i okazja do pokazania się, pokazania swojej wiedzy przed rówieśnikami. Jestem pod wrażeniem swobody z jaką młodzi ludzie występują. Coraz częściej obserwuję, że nie czytają z kartki tylko mówią z pamięci.

alt


Konferencja była okazją do spotkania młodych pasjonatów nauki, wysłuchania wykładów ekspertów i nauczycieli akademickich. Na dziedzińcu Politechniki w przerwie między sesjami wykładów była okazja do poznania dokonań kół naukowych oraz instytucji prowadzących działalność naukowo-edukacyjną związaną z tematem wydarzenia.

alt


Organizatorami Konferencji byli Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku i Politechnika Gdańska.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież