Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 04 lutego 2023 10:41

Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konferencji prasowej w Pałacu Opatów w Oliwie poinformował o oczekiwanej od jakiegoś czasu zmianie organizacyjnej gdańskiego muzeum. Jednocześnie na ręce Andrzeja Walasa, gdańskiego kolekcjonera dzieł sztuki złożył podziękowania za przekazanie muzeum zaginionego obrazu Artura Bendrata „Kanał portowy”.


Gdańskie muzeum zawiadywane do tej pory przez samorząd województwa pomorskiego pozbawione było takiej samej opieki przynajmniej finansowej jak muzea w Warszawie, Krakowie i Poznaniu podlegające bezpośrednio i zarządzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po trwających jakiś czas rozmowach z marszałkiem województwa, podjęto decyzję o zwiększeniu możliwości gdańskiej placówki i również skierowanie jej bezpośrednio pod zarządzanie ministerstwa. Umowa zaczęła obowiązywać od lutego 2023 r. i z instytucji samorządowej muzeum stało się placówką państwową. Zwiększa się zatem zakres finansowania różnego rodzaju przedsięwzięć, na które do tej pory nie było stać gdańskie muzeum.

alt

Od lewej: Andrzej Walas, gdański kolekcjoner; Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zbytków, Jacek Friedrich, dyr. Muzeum Narodowego w Gdańsku


Korzystając z okazji pobytu ministra na Wybrzeżu, zapytaliśmy o dalsze losy stadionu Gedanii. Klubu gdańskich Polaków, tak tragicznie doświadczonych przed i podczas wojny nadal przeżywa chwile niepewności. Nowy właściciel zastosował taktykę na przeczekanie. Zapytaliśmy zatem czy możemy być spokojni, o teren Gedanii i nie zostanie on zabudowany. - Proszę być spokojnym - mówi minister Sellin - w tej chwili na jakiekolwiek zmiany nie ma mowy. Teren jest w gestii konserwatora zabytków i bez jego zgody nic nie może się wydarzyć. Jesteśmy w kontakcie z konserwatorem i nic nie może nas zaskoczyć. Popieramy jego decyzje, ale jak wiem jeszcze nic się nie dzieje, przypuszczam że konserwator w tej chwili ma większą wiedzę ode mnie.

alt

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zbytków


Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież