“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 lutego 2023 16:15

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wystawy pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”.


Przed otwarciem ekspozycji dr Marek Szymaniak, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Waldemar Szulc, Zastępca Dyrektora ds. Organizacyjnych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Jana Olszewskiego, która znajduje się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obok sali konferencyjnej, które nosi imię premiera Jana Olszewskiego.

alt


- Pamięć o premierze Janie Olszewskim jest żywa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku każdego dnia - powiedział dr Marek Szymaniak, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - O tym wyjątkowym człowieku przypomina zwiedzającym sala konferencyjna jego imienia. Był on czynnym uczestnikiem walki z okupantem niemieckim, jako harcerz szarych szeregów, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zaś po zakończeniu wojny (…) przyszły pan premier brał udział w obronie żołnierzy Armii Krajowej.

alt


- Następnie o wystawie opowiedział jej współautor, Artur Kłus, który w ramach swojego wystąpienia przypomniał, iż doświadczenie wojny było dla premiera Olszewskiego doświadczeniem granicznym i wpłynęło na jego dalsze wybory oraz postawę: „Lata 1939 -1945 kształtowały jego stosunek do sytuacji zarówno w 1958 roku, jak i 1981 w trakcie stanu wojennego czy podczas przemian ustrojowych - powiedział Artur Kłus, współautor wystawy. - Był zagorzałym antykomunistą, kierował się przekonaniem, że cel powinien być jasno określony i powinien być jeden – niepodległość.

alt


- Na podstawie własnych i szerzej – rodzinnych doświadczeń prostował kłamstwa na temat postaw Polaków i przebiegu niemieckiej okupacji - napisała w odczytanym liście dr Justyna Błażejowska, współautorka wystawy, której przybycie uniemożliwiły problemy zdrowotne. - Wywodząc się z rodziny kolejarskiej, bronił dobrego imienia polskich kolejarzy nieprawdziwie oskarżanych o udział w Holokauście (...) dziękuję Panu Dyrektorowi i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za wszystkie działania upamiętniające postać śp. Pana Premiera.


Wystawa pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” będzie prezentowana do połowy marca na poziomie -2 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież