Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnozie celiakii?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 lutego 2023 10:41

Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości średnio przez 9 lat. Różnorodność masek, które przybiera choroba. „Glutenowe” pułapki czyhające na świeżo zdiagnozowane osoby. To tylko niektóre z problemów dotyczących celiakii. Na temat tej wciąż mało znanej choroby i metody jej leczenia dietą bezglutenową można będzie posłuchać podczas konferencji 11 lutego w Gdańsku w godz. 10.00-14.30 w Wyższej Szkole Bankowej przy Al. Grunwaldzkiej 238A.


Anemia, ból brzucha, migreny, osteoporoza, depresja, przewlekłe zmęczenie, problemy neurologiczne, z płodnością, z jamą ustną (i wiele innych). Co łączy te wszystkie dolegliwości? To mogą być objawy celiakii, autoimmunologicznej choroby polegającej na trwałej nietolerancji glutenu. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej do końca życia.


Celiakia jest mistrzynią w chowanego i potrafi udawać inne choroby. Pacjenci latami odwiedzają lekarzy rozmaitych specjalności, zanim uzyskają prawidłową diagnozę. Jednak nie wszystkim się to udaje. Większość chorych pozostaje nieświadoma swojej choroby i cierpi z powodu jej powikłań, czasem tak groźnych, jak rak przewodu pokarmowego.


„Skojarzenie objawów z celiakią i wykonanie właściwych badań, poczynając od prostego badania krwi na przeciwciała, pozwoliłoby u tych chorych na szybsze uchwycenie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia” - mówi Małgorzata Źródlak, prezes Stowarzyszenia.
Tymczasem średni czas od wystąpienia zauważalnych zgłaszanych objawów, które wiązały się z rozpoznawaną następnie celiakią, do uzyskania prawidłowej diagnozy, wynosi w Polsce aż 9 lat! Taki wynik dało badanie „Wpływ choroby trzewnej na Twoje życie” dr n. med. Emilii Majsiak z Polsko-Ukraińskiej Fundacji Rozwoju Medycyny i prof. dr hab. n. med. Bożeny Cukrowskiej z Zakładu Patologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Wzięło w nim udział ok. 1000 osób z celiakią, członków Stowarzyszenia.
Brak wiedzy na temat różnorodnych objawów celiakii, niestety również wśród części lekarzy, stanowi ogromny problem, szczególnie że, jak podkreśla prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: „Celiakia dotyczy ok. 1 proc. populacji, czyli choruje 1 na 100 osób, w większości są to kobiety. Celiakia jest więc jedną z najczęstszych chorób przewlekłych.”


O celiakii i diecie bezglutenowej trzeba mówić. Dlatego 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza wszystkie osoby zainteresowane na bezpłatną konferencję pt. „Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnozie celiakii?”
Ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy: https://celiakia.pl/bezplatna-konferencja-o-celiakii-w-gdansku-11-lutego-2023/


Program konferencji:
9.30 – 10.00 – Rejestracja uczestników
10.00 – 10.30 – „Jak nie my, to kto” – mgr Katarzyna Nowak, Pomorski Oddział Stowarzyszenia
10.30 – 11.00 – „Celiakia w wieku rozwojowym” – dr n. med. Krzysztof Marek, specjalista chorób dzieci, gastroenterolog
11.00 – 11.10 – sesja pytań i odpowiedzi
11.10 – 11.40 – „Choroby glutenozależne u dorosłych – epidemia czy większa świadomość występowania?” – dr n. med. Kamil Jankowski, gastroenterolog, chirurg
11.40 – 11.50 – sesja pytań i odpowiedzi
11.50 – 12.30 – przerwa kawowa
12.30 – 13.00 – „Gluten, laktoza i mikroby, czyli kilka słów o żywieniu w celiakii” – dr n. med. Katarzyna Gładyś – Cieszyńska, dietetyk kliniczny
13.00 – 13.10 – sesja pytań i odpowiedzi
13.10 – 13.40 – “Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami po diagnozie celiakii?”- mgr Paula Łysakowska, dietetyk kliniczny, psychoterapeuta w trakcie szkolenia
13.40 – 13.50 – sesja pytań i odpowiedzi
13.50 – 14.30 – “Glutenowe pułapki – dieta bezglutenowa w praktyce” – mgr Katarzyna Gabrysiak, dietetyk Centrum Diety Bezglutenowej Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej


Więcej informacji:
Katarzyna Nowak, Pomorski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na diecie bezglutenowej
e-mail: trojmiasto@celiakia.pl, tel. 504 194 433

Konferencję współorganizują Pomorski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej i Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Patronat nad wydarzeniem objął Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej edukuje Polaków na temat celiakii i zmienia Polskę w kraj przyjazny dorosłym i dzieciom na diecie bezglutenowej już od niemal 17 lat.
Stowarzyszenie jest największym w Polsce hubem informacyjnym na temat celiakii oraz diety bezglutenowej. Dzieli się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem.
Stowarzyszenie jest również największą organizacją pacjentów (ok. 5500 członków) z celiakią oraz innymi chorobami glutenozależnymi i występuje w ich imieniu. Należy do Zrzeszenia Europejskich Stowarzyszeń Osób z Celiakią (Association of European Coeliacs Societies). Jest laureatem Honorowej Nagrody Zaufania dla organizacji pacjentów Złoty Otis 2018.


Celiakia
Celiakia to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwałą nietolerancją glutenu, białka zawartego w zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu). Gluten wywołuje reakcję immunologiczną prowadzącą do zaniku kosmków jelita cienkiego, wypustek błony śluzowej, które zwiększają powierzchnię jelita i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie ścisłej diety bezglutenowej przez całe życie.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież