Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarządzanie polskim drzewostanem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 01 lutego 2023 16:33

Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpracy z Lasami Państwowymi. Tego po prostu nie da się wyciągnąć jak puzzla i przekazać komuś do zarządzania – mówił w Radiu Gdańsk Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. W audycji „Gość Dnia Radia Gdańsk” rozmawiał z nim Michał Pacześniak.


W ubiegłym tygodniu Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, która przeniesie leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych Unii Europejskich. Zdaniem „Gościa Dnia Radia Gdańsk” ta zmiana jest niedopuszczalna.
– Wartość wytworzenia polskiego przemysłu drzewnego to około 42 miliardów złotych. To jest to, co sprzedajemy z produktów drzewnych. Jesteśmy potęgą europejską i światową. To ogrom produktów, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki. To nie tylko deski. Szacuje się, że w naszym sektorze w Polsce pracuje 350 tysięcy ludzi. Dodajmy do tego rodziny – chodzi o 1,5 miliona ludzi. Ktoś podejmuje decyzję, przenosząc kompetencje. To strzelanie sobie w stopę – ocenił.


– W Unii Europejskiej leśnictwo ma bardzo wysoki poziom, zwiększa się bioróżnorodność. Ktoś chciałby uśrednić gospodarkę leśną prowadzoną na Cyprze, Malcie czy Hiszpanii i zarządzać kaktusami, bananowcami i drzewostanami w Polsce i Skandynawii? Nie da się tego połączyć. W rękach leśników jest powierzchnia wielkości kraju europejskiego jak Czechy. Ktoś z polskich decydentów PO i PSL decyduje się, by 1/3 Polski przekazać do zarządzania komuś innemu – podkreślał Obajtek.


Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku zaznaczył, że taka zmiana znacząco utrudniłaby ochronę przyrody w Polsce. – Rząd Zjednoczonej Prawicy nie dopuści do takiej sytuacji. To kolejna próba polityków partii opozycyjnych, które już kiedyś chciały zniszczyć Lasy Państwowe i je sprywatyzować. Jak wyglądałaby ochrona przyrody? Proszę zobaczyć, jak Lasy Państwowe pomagają przyrodzie – mówił.


– Jeśli Bruksela miałaby decydować, to co z wykupem gruntów przez Lasy Państwowe albo gminą Choczewo, gdzie wójt chciałby puścić kabel światłowodowy przez tereny leśne? Miałby lecieć do Brukseli i coś uzgadniać z nimi? Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpracy z Lasami Państwowymi. Tego po prostu nie da się wyciągnąć jak puzzla i przekazać komuś do zarządzania – wyjaśnił „Gość Dnia Radia Gdańsk”.


Obajtek był także pytany o protesty ekologów, którzy uważają, że w Polsce wycina się zbyt wiele drzew. – Najwspanialsza biologiczna fabryka ma być zamknięta, bo jeden ekolog chce, by drzewostany w Polsce miały powyżej 100 lat i były w fazie rozpadu? Nie można zrobić fazy rozpadu na 99 proc. powierzchni leśnej w Polsce, bo ktoś chce, by istniał tam jakiś gatunek. W Lasach Państwowych szanujemy prawo europejskie. Robiąc plan urządzania lasu, robi się ocenę oddziaływania na środowisko. To nie leśnicy badają bardzo dużą liczbę parametrów biologicznych. Dostają od specjalistycznych, niezależnych firm, dane, jak prowadzić gospodarkę. Procedury w całej Unii Europejskiej są identyczne – tłumaczył.


– Przemysł oczekuje od nas, byśmy dawali tyle, ile dają Niemcy na rynek drzewny. Niemcy sprzedają 60 milionów m3 drewna. Polacy 40 milionów, mając podobne zasoby drzewne. My tniemy mniejszą część przyrostu. Jeśli my nie będziemy ciąć, to ludzie nie przestaną konsumować drewna. Będzie konsumowane z nielegalnych wycinek w strefie równikowej lub Rosji – przyznał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.


W audycji poruszony został także temat odrzucenia Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. – Żeby można było cokolwiek robić w formie ochrony krajobrazu, trzeba zrobić audyt krajobrazowy. Na to urząd marszałkowski miał kilka lat. Teraz ktoś robi plan ochrony parku krajobrazowego bez zbadania, czyli tak jakby lekarz robił operację bez wyników badań. Kilka osób uznało, że spróbują użyć wytrychu, wpisując w planie ochrony krajobrazu zasady, które wyrzucą leśników z lasu. W polskim prawie jest tak, że minister środowiska zatwierdza leśnikom plan urządzania lasu. Żaden marszałek nie może swoimi rozporządzeniami spowodować zmiany tego, co minister ustalił – podkreślał „Gość Dnia Radia Gdańsk”.
– Wysiłek wielu ludzi pracujących przy palnie ochrony został sprzeniewierzony, bo komuś się wydawało, że to skomplikuje życie leśnikom i my zwiniemy się z lasów trójmiejskich. Uspokajam słuchaczy i mieszkańców, gospodarujemy prawie 100 lat i zasobność wzrasta. W całej Europie wycina się i przebudowuje drzewostany, po to by posadzić buki i dać im szanse. By nie było tak, że drzewostany zaczną się rozpadać – wyjaśnił.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież