Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarządzanie polskim drzewostanem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 01 lutego 2023 16:33

Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpracy z Lasami Państwowymi. Tego po prostu nie da się wyciągnąć jak puzzla i przekazać komuś do zarządzania – mówił w Radiu Gdańsk Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. W audycji „Gość Dnia Radia Gdańsk” rozmawiał z nim Michał Pacześniak.


W ubiegłym tygodniu Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, która przeniesie leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych Unii Europejskich. Zdaniem „Gościa Dnia Radia Gdańsk” ta zmiana jest niedopuszczalna.
– Wartość wytworzenia polskiego przemysłu drzewnego to około 42 miliardów złotych. To jest to, co sprzedajemy z produktów drzewnych. Jesteśmy potęgą europejską i światową. To ogrom produktów, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki. To nie tylko deski. Szacuje się, że w naszym sektorze w Polsce pracuje 350 tysięcy ludzi. Dodajmy do tego rodziny – chodzi o 1,5 miliona ludzi. Ktoś podejmuje decyzję, przenosząc kompetencje. To strzelanie sobie w stopę – ocenił.


– W Unii Europejskiej leśnictwo ma bardzo wysoki poziom, zwiększa się bioróżnorodność. Ktoś chciałby uśrednić gospodarkę leśną prowadzoną na Cyprze, Malcie czy Hiszpanii i zarządzać kaktusami, bananowcami i drzewostanami w Polsce i Skandynawii? Nie da się tego połączyć. W rękach leśników jest powierzchnia wielkości kraju europejskiego jak Czechy. Ktoś z polskich decydentów PO i PSL decyduje się, by 1/3 Polski przekazać do zarządzania komuś innemu – podkreślał Obajtek.


Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku zaznaczył, że taka zmiana znacząco utrudniłaby ochronę przyrody w Polsce. – Rząd Zjednoczonej Prawicy nie dopuści do takiej sytuacji. To kolejna próba polityków partii opozycyjnych, które już kiedyś chciały zniszczyć Lasy Państwowe i je sprywatyzować. Jak wyglądałaby ochrona przyrody? Proszę zobaczyć, jak Lasy Państwowe pomagają przyrodzie – mówił.


– Jeśli Bruksela miałaby decydować, to co z wykupem gruntów przez Lasy Państwowe albo gminą Choczewo, gdzie wójt chciałby puścić kabel światłowodowy przez tereny leśne? Miałby lecieć do Brukseli i coś uzgadniać z nimi? Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpracy z Lasami Państwowymi. Tego po prostu nie da się wyciągnąć jak puzzla i przekazać komuś do zarządzania – wyjaśnił „Gość Dnia Radia Gdańsk”.


Obajtek był także pytany o protesty ekologów, którzy uważają, że w Polsce wycina się zbyt wiele drzew. – Najwspanialsza biologiczna fabryka ma być zamknięta, bo jeden ekolog chce, by drzewostany w Polsce miały powyżej 100 lat i były w fazie rozpadu? Nie można zrobić fazy rozpadu na 99 proc. powierzchni leśnej w Polsce, bo ktoś chce, by istniał tam jakiś gatunek. W Lasach Państwowych szanujemy prawo europejskie. Robiąc plan urządzania lasu, robi się ocenę oddziaływania na środowisko. To nie leśnicy badają bardzo dużą liczbę parametrów biologicznych. Dostają od specjalistycznych, niezależnych firm, dane, jak prowadzić gospodarkę. Procedury w całej Unii Europejskiej są identyczne – tłumaczył.


– Przemysł oczekuje od nas, byśmy dawali tyle, ile dają Niemcy na rynek drzewny. Niemcy sprzedają 60 milionów m3 drewna. Polacy 40 milionów, mając podobne zasoby drzewne. My tniemy mniejszą część przyrostu. Jeśli my nie będziemy ciąć, to ludzie nie przestaną konsumować drewna. Będzie konsumowane z nielegalnych wycinek w strefie równikowej lub Rosji – przyznał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.


W audycji poruszony został także temat odrzucenia Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. – Żeby można było cokolwiek robić w formie ochrony krajobrazu, trzeba zrobić audyt krajobrazowy. Na to urząd marszałkowski miał kilka lat. Teraz ktoś robi plan ochrony parku krajobrazowego bez zbadania, czyli tak jakby lekarz robił operację bez wyników badań. Kilka osób uznało, że spróbują użyć wytrychu, wpisując w planie ochrony krajobrazu zasady, które wyrzucą leśników z lasu. W polskim prawie jest tak, że minister środowiska zatwierdza leśnikom plan urządzania lasu. Żaden marszałek nie może swoimi rozporządzeniami spowodować zmiany tego, co minister ustalił – podkreślał „Gość Dnia Radia Gdańsk”.
– Wysiłek wielu ludzi pracujących przy palnie ochrony został sprzeniewierzony, bo komuś się wydawało, że to skomplikuje życie leśnikom i my zwiniemy się z lasów trójmiejskich. Uspokajam słuchaczy i mieszkańców, gospodarujemy prawie 100 lat i zasobność wzrasta. W całej Europie wycina się i przebudowuje drzewostany, po to by posadzić buki i dać im szanse. By nie było tak, że drzewostany zaczną się rozpadać – wyjaśnił.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież