Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 lutego 2023 17:33

altMimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i skarbnik I. Kuś wydały w minionym roku 300 tys. zł na zagraniczne wojaże samorządowców. Najwięcej, 52,8 tys. zł, kosztowały podróże Macieja Buczkowskiego, wicedyrektora biura prezydenta; najdroższa wyprawa delegacji miejskiej do Neuss to 73,4 tys. zł. Jednostkowo najwięcej kosztował wyjazd architekta Gdańska Piotra Lorensa - blisko 15 tys. zł. Osiem wyjazdów Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta i szefa PO w Gdańsku, kosztowało budżet 39 tys. zł. - Opozycja - mówi Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska - niewiele wie o rezultatach tych wędrówek.


Rok 2022 w gdańskim magistracie to czas intensywnych kontaktów międzynarodowych liderów samorządu. Mimo trudności budżetowych, o których A. Dulkiewicz opowiadała niestrudzenie publiczności lokalnej wskazując na odpowiedzialność rządu za stan kasy, grosza podatników wystarczyło na opłacenie kilkudziesięciu delegacji zagranicznych wartych 300 tys. złotych - to dwa razy tyle co w 2017. Nie ma wśród nich egzotycznych wypraw do Qingdao jak w 2017 czy pielgrzymki na audiencje papieska w celu wciśnięcia przez barierki ochronne na ręce Franciszka zaproszenia do Gdańska. Nie oglądano też fokarium ani parkingu przy lotnisku, co wcześniej praktykowano.
- Prezydent Gdańska nie ma w zwyczaju składania radnym wyczerpujących raportów ze swoich wojaży - zauważa nie po raz pierwszy radny K. Koralewski. - Opozycja niewiele wie o rezultatach rozlicznych wędrówek samorządowej administracji - dodaje.


Najdroższą wyprawę urząd ufundował sobie do Neuss na 42. spotkanie miast Hanzy, organizowane przez miejska spółkę niemieckiego miasta. Z budżetu Gdańska wydano na tę podróż ponad 73 tys. zł. Kwota ta obejmuje koszty delegacji m.in. A. Dulkiewicz, P. Borawskiego, M. Bonisławskiego, M. Buczkowskiego, M. Skarbek, J. Murawskiej, I. Brudkiewicz - transportu wyposażenia, zakupu miejsca pod stoisko, spotkania w restauracji Bellisimo, prawie 10 tys. zł za występ artystki, a także 109 zł opłaty za wstęp Honoraty Martin na bankiet. Inspirację intelektualną uczestnikom Hanzy zapewnił b. wicekanclerz i szef SPD Sigmar Gabriel, członek rada nadzorczych, Thyssenkruppa, Siemensa i Deutsche Banku, opowiadający o kosmopolitycznej Europie.


Dwaj uczestnicy tej wyprawy, Maciej Buczkowski i Piotr Borawski, to najczęściej w ub. roku wysyłani z magistratu w szeroki świat przedstawiciele samorządowego kierownictwa Gdańska. 10 podróży M. Buczkowskiego kosztowało 52,8 tys. zł, a 8 wypadów P. Borawskiego 39 tys. zł. Za 34,9 tys. zł opłacono zagraniczne peregrynacje Piotra Grzelaka, pierwszego zastępcy prezydenta Gdańska. Pozostali zastępcy - Monika Chabior, Alan Aleksandrowicz i Piotr Kryszewski - opuszczali Gdańsk rzadziej, łącznie ich zagraniczne zawodowe ekskursje to 29 tys. zł.


Najdroższą, wartą 14,9 tys. zł podróż zagraniczną w nieznanym, a w każdym razie w rejestrze nieujawnionym kierunku, A.Dulkiewicz i skarbnik Izabela Kuś opłaciły Piotrowi Lorensowi, architektowi Gdańska. Był on też w Sztokholmie za 2,6 tys. zł co ujawnił i za 6,7 tys. zł udał się w nieznanym podatnikom celu i kierunku.


Zauważyć też wypada zagraniczną aktywność asystenta A. Dulkiewicz. Michał Wlazło zrealizował cztery polecenia służbowe za 21 tys. zł, jedna z tych podróży wiodła do Brukseli, o pozostałych w rejestrze nie ma szczegółów. Jego szefowa w 2022 roku była w 6 podróżach zagranicznych, dwie z nich to Brema i Neuss, o trzech wiadomo niewiele, a jedna, kosztująca 66 zł, to wypad do Lwowa. Liczne wyjazdy do Brukseli w ramach obowiązków w Komitecie Regionów, opłaca Parlament Europejski, a A. Dulkiewicz rzetelnie sprawozdaje w oświadczeniu majątkowym środki publiczne otrzymane z budżetu UE, które stają się jej prywatnym dochodem. Czyni to zasadniczą różnicę w stosunku do praktyki jej poprzednika.


Samorządowy tramping w urzędzie budziłby mniej wątpliwości, gdyby jego skala, zakres merytoryczny i kierunki był wyczerpująco sprawozdawane radzie miasta. Urząd nie jest bowiem prywatnym biurem podróży...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież