Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 lutego 2023 17:33

altMimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i skarbnik I. Kuś wydały w minionym roku 300 tys. zł na zagraniczne wojaże samorządowców. Najwięcej, 52,8 tys. zł, kosztowały podróże Macieja Buczkowskiego, wicedyrektora biura prezydenta; najdroższa wyprawa delegacji miejskiej do Neuss to 73,4 tys. zł. Jednostkowo najwięcej kosztował wyjazd architekta Gdańska Piotra Lorensa - blisko 15 tys. zł. Osiem wyjazdów Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta i szefa PO w Gdańsku, kosztowało budżet 39 tys. zł. - Opozycja - mówi Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska - niewiele wie o rezultatach tych wędrówek.


Rok 2022 w gdańskim magistracie to czas intensywnych kontaktów międzynarodowych liderów samorządu. Mimo trudności budżetowych, o których A. Dulkiewicz opowiadała niestrudzenie publiczności lokalnej wskazując na odpowiedzialność rządu za stan kasy, grosza podatników wystarczyło na opłacenie kilkudziesięciu delegacji zagranicznych wartych 300 tys. złotych - to dwa razy tyle co w 2017. Nie ma wśród nich egzotycznych wypraw do Qingdao jak w 2017 czy pielgrzymki na audiencje papieska w celu wciśnięcia przez barierki ochronne na ręce Franciszka zaproszenia do Gdańska. Nie oglądano też fokarium ani parkingu przy lotnisku, co wcześniej praktykowano.
- Prezydent Gdańska nie ma w zwyczaju składania radnym wyczerpujących raportów ze swoich wojaży - zauważa nie po raz pierwszy radny K. Koralewski. - Opozycja niewiele wie o rezultatach rozlicznych wędrówek samorządowej administracji - dodaje.


Najdroższą wyprawę urząd ufundował sobie do Neuss na 42. spotkanie miast Hanzy, organizowane przez miejska spółkę niemieckiego miasta. Z budżetu Gdańska wydano na tę podróż ponad 73 tys. zł. Kwota ta obejmuje koszty delegacji m.in. A. Dulkiewicz, P. Borawskiego, M. Bonisławskiego, M. Buczkowskiego, M. Skarbek, J. Murawskiej, I. Brudkiewicz - transportu wyposażenia, zakupu miejsca pod stoisko, spotkania w restauracji Bellisimo, prawie 10 tys. zł za występ artystki, a także 109 zł opłaty za wstęp Honoraty Martin na bankiet. Inspirację intelektualną uczestnikom Hanzy zapewnił b. wicekanclerz i szef SPD Sigmar Gabriel, członek rada nadzorczych, Thyssenkruppa, Siemensa i Deutsche Banku, opowiadający o kosmopolitycznej Europie.


Dwaj uczestnicy tej wyprawy, Maciej Buczkowski i Piotr Borawski, to najczęściej w ub. roku wysyłani z magistratu w szeroki świat przedstawiciele samorządowego kierownictwa Gdańska. 10 podróży M. Buczkowskiego kosztowało 52,8 tys. zł, a 8 wypadów P. Borawskiego 39 tys. zł. Za 34,9 tys. zł opłacono zagraniczne peregrynacje Piotra Grzelaka, pierwszego zastępcy prezydenta Gdańska. Pozostali zastępcy - Monika Chabior, Alan Aleksandrowicz i Piotr Kryszewski - opuszczali Gdańsk rzadziej, łącznie ich zagraniczne zawodowe ekskursje to 29 tys. zł.


Najdroższą, wartą 14,9 tys. zł podróż zagraniczną w nieznanym, a w każdym razie w rejestrze nieujawnionym kierunku, A.Dulkiewicz i skarbnik Izabela Kuś opłaciły Piotrowi Lorensowi, architektowi Gdańska. Był on też w Sztokholmie za 2,6 tys. zł co ujawnił i za 6,7 tys. zł udał się w nieznanym podatnikom celu i kierunku.


Zauważyć też wypada zagraniczną aktywność asystenta A. Dulkiewicz. Michał Wlazło zrealizował cztery polecenia służbowe za 21 tys. zł, jedna z tych podróży wiodła do Brukseli, o pozostałych w rejestrze nie ma szczegółów. Jego szefowa w 2022 roku była w 6 podróżach zagranicznych, dwie z nich to Brema i Neuss, o trzech wiadomo niewiele, a jedna, kosztująca 66 zł, to wypad do Lwowa. Liczne wyjazdy do Brukseli w ramach obowiązków w Komitecie Regionów, opłaca Parlament Europejski, a A. Dulkiewicz rzetelnie sprawozdaje w oświadczeniu majątkowym środki publiczne otrzymane z budżetu UE, które stają się jej prywatnym dochodem. Czyni to zasadniczą różnicę w stosunku do praktyki jej poprzednika.


Samorządowy tramping w urzędzie budziłby mniej wątpliwości, gdyby jego skala, zakres merytoryczny i kierunki był wyczerpująco sprawozdawane radzie miasta. Urząd nie jest bowiem prywatnym biurem podróży...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież