Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cudo latało nad Trójmiastem

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 24 listopada 2012 09:37

Najnowocześniejszy Boeing 787, z powodu mgły, zamiast nad Krakowem, 23 listopada około południa w przepięknym słońcu odbywał próbne loty nad Trójmiastem. Piloci dreamlinera przez kilka godzin wykonywali manewr "touch and go" polegający na zetknięciu się z pasem startowym i ponownym wzbiciu się w powietrze.


Kto z mieszkańców w porę zorientował się, że taki kolos lata nad naszymi głowami, mógł zdążyć dojechać do portu lotniczego w Rębiechowie i zobaczyć też kilka pełnych lądowań. Ostatnie zakończyło się dłuższym postojem i tankowaniem przed powrotem do Warszawy.


Nad całością tych ćwiczebnych manewrów piecze sprawowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która za swoje usługi pobiera opłaty nawigacyjne: terminalowe i trasowe. Decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego cena za nawigację terminalową spadła w 2012 roku o jedną czwartą względem 2011 r. i wynosi obecnie 781,06 zł. Natomiast stawka jednostkowa opłat za nawigację trasową wynosi 155,40 złotych. Tę wartość, co miesiąc Eurocontrol przelicza na euro. W sierpniu polska cena za nawigację trasową była jedną z najniższych spośród instytucji zrzeszonych w Eurocontrol.
Głównym celem Agencji jest zapewnienie bezpieczeństwa statków powietrznych. W czasie odbywania lotu są one  pod stałym nadzorem kontrolerów ruchu lotniczego. Ich zadanie polega na zapewnieniu bezpiecznych odległości (separacji) pomiędzy samolotami, a w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji w powietrzu, na udzieleniu pilotowi pomocy.


Przypomnijmy, że Boeing 787 Dreamliner po raz pierwszy przyleciał do Polski 15 listopada, lądując z wielką pompą na lotnisku w Warszawie. Na pokładzie samolotu przyleciało 159 pasażerów oraz 22 osoby załogi. Z uwagi na mgłę nie asystowały mu dwa odrzutowce F16. Samolot podczas startu ważył 169 ton, w tym 65 ton paliwa. W trakcie lotu do Polski maszyna spaliła ok. 50 ton paliwa. Samolot leciał z prędkością ok. 1 tys. km/godz., na wysokości ok. 10 km. Jest on zbudowany w 40 proc. z materiałów kompozytowych, dzięki czemu jest lżejszy w porównaniu do maszyn tej klasy i zużywa o 20 proc. mniej paliwa. Jest też pierwszym samolotem średniego rozmiaru, który może latać na dalekich trasach. Jego zasięg wynosi od 14,2 tys. km do 15,2 tys. km, co oznacza, że można nim polecieć bezpośrednio np. z Warszawy do Nowego Jorku czy do Pekinu. Samolot tego typu może przewieść od 210 do 330 pasażerów. Rozpiętość skrzydeł B787 to 60 metrów, a długość maszyny wynosi 57 m.
Armator PLL LOT nie ujawnił ile kosztował ten samolot, ale jego cena katalogowa wynosi 206 mln dolarów. Kontrakt przewiduje kolejne dostawy.

Polscy piloci przesiadkę z boeingów 767 na dreamlinery porównują z zamianą polonezów na najnowsze mercedesy. Tak daleko poszła technika, że dziś trzeba gonić świat, a dreamliner jest w tym bardzo pomocny. Ale ta nowoczesna technologia wymaga odpowiednio przeszkolonych pilotów. I dlatego PLL LOT szykuje w sumie stu swoich pracowników, którzy przejdą specjalistyczne szkolenie Oczywiście te pierwsze loty odbywać się będą pod okiem amerykańskich instruktorów.


Pierwszy boeing 787 dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT od 23 listopada do 13 grudnia ma odwiedzić pozostałe polskie porty lotnicze w ramach lotów szkoleniowych dla pilotów. Miało się zacząć od Krakowa, ale mgła sprawiła, że zaczęto się od Gdańska. 


Jak się dowiedzieliśmy w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, tak jak wcześniej planowano dreamliner wróci do Rębiechowa 2 grudnia. Podobnie jak w stolicy przypuszczalnie zostanie udostępniony do zwiedzania. Dzień wcześniej ma wylądować we wrocławskim Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika.


Maszyna w swój pierwszy rejs komercyjny z pasażerami poleci 14 grudnia z Warszawy do Pragi. Następnie przez miesiąc będzie podróżowała do ośmiu miast w Europie, i oprócz Pragi, także do   Brukseli, Budapesztu, Frankfurtu, Hanoweru, Kijowa, Monachium oraz. Wiednia.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież