W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wykaż się emPATIą - zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 30 września 2016 23:04

W sobotę, 1 października, rusza akcja pod hasłem „Podaruj życie Patrycji i innym” zainicjowana przez spółkę LPP, właściciela marek odzieżowych m.in. Cropp i Reserved. Podczas akcji, która odbędzie w trzy kolejny weekendy w pięciu miastach, można będzie zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.Na początku czerwca tego roku Patrycja Mogulska, projektantka marek Cropp i Reserved, poinformowała, że zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę limfoblastyczną. LPP zaangażowała się w poszukiwania dla Patrycji niespokrewnionego dawcy szpiku. - Liczyliśmy, że jak mamy 500 pracowników to powinno udać się znaleźć dawcę, ale okazało się, że to nie takie proste - powiedziała Marta Chlewicka, rzeczniczka prasowa LPP. - We współpracy z Fundacją DKMS postanowiliśmy zorganizować akcję EMPATIA, w ramach której szukaliśmy bliźniaka genetycznego dla Pati i promujemy dawstwo wśród naszych klientów.


W czerwcu w centrali LPP zorganizowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, w której udział wzięło niemal 100 pracowników firmy, chcących pomóc koleżance. Niestety nikt nie był zgodny genetycznie z Patrycją Mogulską i nie mógł zostać dawcą. Na szczęście w ostatnich tygodniach znalazł się dawca i Patrycja Mogulska wkrótce przejdzie zabieg.  


- Przeszczep ostatnia deska ratunku dla chorych, którym nie pomoże chemia czy radioterapia - mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik DKMS. - W ich przypadku chemioterapia może przynieść efekty tylko na kilka miesięcy i to jest właśnie czas na znalezienie dawcy. A bliźniak genetyczny zdarza się bardzo rzadko, raz na 20 tysięcy osób. Bardzo ważne jest, żeby świadomie się rejestrować. To powinna być dobrze przemyślana decyzja.


Dzięki dawcy szpiku szanse pacjentów na przeżycie, a nawet na powrót do pełnego zdrowia, wzrastają do 70%. Firma LPP zaangażowała się w pomoc swojej pracownicy, ale na jej prośbę zdecydowała się rozszerzyć akcję i pomóc innym osobom czekającym na przeszczep. Przez trzy weekendy w 5 aglomeracjach w wybranych centrach handlowych sprzedawcy salonów marek należących do grupy LPP będą zachęcali kupujących do zainteresowania się ideą dawstwa szpiku i do rejestracji w bazie Fundacji DKMS.


Jak wygląda rejestracja i bycie dawcą?

Zarejestrować może się każda osoba w wieku 18-60 lat.


Podczas rejestracji specjalną pałeczką pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka oraz składa się dobrowolną deklarację zgody na pobranie szpiku.

Po rejestracje dane wprowadzane są do systemu, który sprawdza zgodność tkankową biorcy i dawcy. Rejestracja nie oznacza, że osoba zarejestrowana zostanie dawcą. Biorca, któremu mogłaby pomóc może się nigdy nie znaleźć. W każdej chwili można również wycofać swoją zgodę. Najlepiej zrobić to gdy system nie znalazł jeszcze potencjalnego biorcy.


Po znalezieniu pasujących do siebie biorcy i dawcy koordynator przeszczepu dzwoni do potencjalnego dawcy z pytaniem czy podtrzymuje swoją decyzję. W tym momencie również można się wycofać. Po potwierdzeniu zgody dawca zapraszany jest na badania, aby potwierdzić, że jest zdolny do bycia dawca. Badania mogą również zadecydować, że dana osoba, ze względów zdrowotnych nie może być dawcą. Po przejściu badań i ich pozytywnym wyniku od dawca pobierany jest szpik jednej lub obu kości talerza biodrowego lub dokonywana separacja komórek jednojądrowych z krwi obwodowej. Podczas pierwszej metody dawca poddawany jest narkozie. Druga metoda zajmuje około 3-5 godzin i przypomina przetaczanie krwi.


Po zabiegu dawca na 2 lata jest rezerwowany dla biorcy na wypadek problemów z terapią. Każda osoba może być maksymalnie 4 razy dawcą. Po dwa razy może mieć pobrany szpik i komórki z krwi obwodowej.


- Zarejestrowałem się przypadkowo - mówi Piotr Kiedrowski, który uratował życie Kanadyjczykowi ze stanu Alberta. - W naszej szkole był przedstawiciel Fundacji DKMS, który mówił o byciu dawcą szpiku. Cała klasa poszła się rejestrować. Kiedy po dwóch latach zadzwonił telefon z fundacji, byłem zaskoczony, ale podtrzymałem swoją deklarację i pojechałem na badania do Warszawy. To nie boli, nie zabiera też zbyt dużo czasu.


Gdy potencjalny dawca otrzymuje telefon, że jest jego bliźniak genetyczny, który może być biorcą dowiaduje się tylko, że jest taka osoba. Przed operacją dawca dowiaduje się skąd pochodzi biorca, jakiej jest płci i ile ma lat. Po dwóch latach jeśli zarówno dawca jak i biorca wyrażą tak wolę mogą poznać swoje dane. Jeśli jedna z osób nie jest zainteresowana pozostają dla siebie anonimowi.
- Nawiązałem kontakt z biorcą przez facebooka - powiedział Piotr Kiedrowski. - Dzieli nas spora odległość, ale planujemy się kiedyś spotkać.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących miastach:
Trójmiasto 01-02.10.2016: Madison, Galeria Bałtycka i Centrum Riviera
Warszawa 01-02.10.2016
Łódź 08-09.10.2016
Wrocław 15-16.10.2016
Kraków  15-16.10.2016

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież