10 maja w godzinach 8 – 17.30 przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz świata biznesu mogli uczestniczyć w III Forum Inicjowania Rozwoju. W Amber Expo uczestnicy mogli wymienić swoje myśli, doświadczenia i omówić zagadnienia istotne dla Pomorza, a to wszystko pod okiem fachowców, m. in. Pawła Olechnowicza, prezesa Grupy Lotos S.A., dyrektora Radia Gdańsk oraz innych osobistości zasiadających w zarządzie polskich i międzynarodowych firm.
10 maja w Amber Expo spotkali się przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz świata biznesu- łącznie swój udział zgłosiło prawie 300 osób. Była to okazja do nawiązania nowych kontaktów przy użyciu praktyk networkingowych, udziału w prelekcjach, warsztatach i szkoleniach oraz poznania dobrych praktyk w zakresie współpracy międzysektorowej, mającej korzystnie wpływać na rozwój Pomorza.
O godzinie 8.00 zaczęły się spotkania sektorowe, które dotyczyły głównie zagadnień związanych ze współpracą międzysektorową, wdrażania pomysłów oraz komunikacją, która w aspekcie rozwoju jest niezwykle istotna. W ramach tej części programu odbyły się warsztaty dla przedsiębiorczych kobiet, zachęcające je do działania.
Następnie miała miejsce uroczysta inauguracja, którą poprowadził Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk. Poruszył zagadnienia istotne dla Pomorza, związane z jego rozwojem i planami na przyszłość.
Bardzo interesujące okazało się wystąpienia gościa specjalnego - Grzegorza Turniaka, mówcy, przedsiębiorcy, orędownika wartościowych idei networkingu oraz zarządzania talentami i karierą. W sposób logiczny i przyswajalny uświadamiał jak ważne dla rozwoju są relacje międzyludzkie, czyli siła networkingu. Wiedza przekazana w ciągu 30 minut pokazała obecnym jak nawiązywać kontakty i na jakie elementy zwracana jest uwaga przy zawieraniu znajomości.
- Raz w miesiącu powinno się gdzieś bywać, aby nauczyć się przełamywać lody - wykładał Grzegorz Turniak.
W kontaktach najważniejsze są trzy rzeczy: wiarygodność (ubiór, zachowanie), świadomość korzyści jakie możemy osiągnąć (więcej kontaktów, mniejsze bezrobocie) oraz sprzedaż, która jest łatwiejsza jak posiadamy bazę znajomych. Nie tylko na portalach społecznościowych, ale poznawanych w świecie realnych. Jak to powiedział Turniak : "Tak jak kiedyś, szło się na ławkę i poznawało nowych ludzi".
W działaniach najważniejsza jest efektywność i sprawność działania. Jeżeli nie ma dobrej komunikacji to rozwój nie jest możliwy.
O 12.30 rozpoczęła się sesja warsztatowa. Na trzech salach odbywały się warsztaty dotyczące różnych sektorów - rola komunikacji we współpracy, formalnie o współpracy oraz korzyści z inwestycji we współpracy. Na każdej sesji obecni byli przedstawiciele świata biznesu, samorządu oraz organizacji pozarządowych i dzielili się swoimi doświadczeniami oraz przekazywali posiadaną wiedzę z danej dziedziny, która niejednemu przedsiębiorcy poszerzyła horyzonty działania oraz pokazała w jaki sposób działać, aby osiągnąć założony cel.
Na sesji dotyczącej roli komunikacji jako eksperci pojawili się: Piotr Wróblewski, inicjator Gdańskiego Programu Stypendialnego MENTORU, Marta Chlewicka, asystentka prezesa LPP S. A. oraz dyrektor Radia Gdańsk. Uczestnicy otrzymali zadanie stworzenia komunikatu do mediów, biznesu oraz społeczności lokalnej, mający zachęcić ich do wejścia w projekt. Na ich podstawie przedstawiane były uwagi oraz rady jak powinna wyglądać taka rozmowa, co zawierać i w jaki sposób przedstawić projekt, aby okazał się atrakcyjny.
W warsztatach ponad to wzięli udział m. in. Maciej Grabski z Olivia Business Centre, Magdalena Rzeszotalska z Polpharma S. A. oraz Iwona Mostowska będąca prelegentem Grupy Lotos S. A., partnera generalnego wydarzenia.
Na zakończenia obyła się sesja aktywna, dotycząca generowania projektów międzysektorowych – Funduszu Inicjowania Rozwoju 2014, który jest uważany za kluczowy element. Z tego tytułu zaplanowano konkurs grantowy, który przewidziano na III kwartał 2014 roku. Donatorami tegoż funduszu są m. in. partnerzy konferencji – Grupa Lotos S. A. i Grupa Polpharma.
Choć z wyniku problemów technicznych miało miejsce małe opóźnienia to wszystko przebiegło bez zarzut, a przygotowane sesje okazały się skupiskiem praktycznej wiedzy, możliwą do wykorzystania w prowadzonych przez siebie branżach.
- Takie wydarzenia są potrzebne. Poznajesz nowych ludzi, z innej lub tożsamej branży i nawiązujesz z nimi kontakt. Wymieniasz się wizytówkami, pomożesz im bezinteresownie, ale za jakiś rok oni mogą sobie o tobie przypomnieć z ciekawą propozycją – powiedział jeden z uczestników.
Żaneta Stasiowska
Inne artykuły związane z:
- 15/06/2014 20:06 - Jaworski: Jeśli nie ma państwa to nie ma rządu i premiera
- 14/06/2014 21:31 - IX Piknik na Zdrowie
- 12/06/2014 20:27 - Gierszewski: RENK ma się dobrze
- 12/06/2014 13:48 - Ile kosztowała nas misja Cox-Kwaśniewski? A. Fotyga zapyta nowy europarlament
- 12/06/2014 11:07 - Historyczna stoczniowa brama ocenzurowana
- 12/06/2014 08:44 - Cisza wyborcza zakłócona pocztówką?
- 12/06/2014 07:42 - SLD szuka prezydenta: Banach? Szczukowski? Kurylczyk?
- 11/06/2014 08:57 - 25-lecie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
- 10/06/2014 18:55 - Mecz charytatywny Przyjaciele Hospicjum kontra Reszta Świata
- 10/06/2014 18:08 - Majątek Kwaśniewskich na tajnym posiedzeniu Sejmu