Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Roman Borysowas
środa, 12 lutego 2025 21:39
Nie żyje Roman Borysowas
Nie żyje Roman Borysowas. Litewsko-polski artysta, malarz,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Festiwal wyjątkowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 października 2016 14:07

Przez cztery dni od środy do soboty 1 października w Gdyni trwał festiwal poświęcony tym, których wyklinano przez pól wieku. Wymazani z pamięci zbiorowej, żyli we wspomnieniach ocalonych rodzin i w świadomości garstki jeszcze do połowy lat 90-tych niepokornych. Wyklinanie żołnierzy antykomunistycznej armii odbywało się w polityce, w sferze kultury, w podręcznikach historii, w których nie było dla nich miejsca. Spoczywali przysypani gruzem, pod chodnikami, pod śmietnikami lub w dołach śmierci, nad którymi stawiano nagrobki oprawców.



Jednak ten festiwal, podobnie jak ballady, wspomnienia i albumy wydawane np. przez Ligę Republikańską udowadniają, że warto być wytrwałym…
Gala zamknięcia VIII Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” po raz pierwszy była transmitowana przez TVP. Poprzednie edycje spotykały się z ostentacyjnym lekceważeniem ze strony publicznych mediów. Tym razem każdy festiwalowy dzień obfitował w relacje.
W tym roku aż cztery dni festiwalowe wypełnione były filmami, słuchowiskami radiowymi, dyskusjami, pokazami  koncertami. Była to okazja do spotkania z żyjącymi świadkami historii. Są wiekowi, ale mimo przejść ciągle pełni sił i uroczo skromni, a przecież nie wahali się złożyć ofiary ze swojego życia.


I tak towarzyszka życia majora „Łupaczki” Rosjanka z pochodzenia, córka „białych” emigrantów Lidia Lwow-Eberle, odbierając nagrodę powiedziała: „Cztery lata walczyłam o wolność Polski i Polska jest wolna. Odsiedziałam więzienie, skończyłam studia, prowadziłam badania archeologiczne. I to chyba wszystko, co chcę powiedzieć”.


Bohaterowie otrzymali Sygnety Niepodległości, a bohaterowie drugiego planu na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci uhonorowani zostali nagrodą Drzwi do Wolności za wspieranie podziemia niepodległościowego i solidarnościowego.  


Główną nagrodę VIII Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, czyli Złoty opornik otrzymał Henryk Jurecki za film: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowany za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady” to opis losów pochodzącego ze Zwięczycy koło Rzeszowa żołnierza AK, uczestnika Akcji Burza, a po wojnie działającego w antykomunistycznym podziemiu, skazanego na śmierć w 1953 roku. Ekshumacja i przeniesienie jego szczątków 2008 roku do Zwięczycy spotkało się z protestem grupy mieszkańców tej miejscowości.


Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”. Drugie dla Liliany Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Diany Skaya za film „Ojcu”. Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.


Nagrodę prezesa TVP Jacka Kurskiego dostał Rafał Mierzejewski za „Cztery życia Lidii Lwow”.    
Nagroda im. Janusza Krupskiego, wydawcy, jednego z twórców „drugiego obiegu na KUL, ofiary tragedii smoleńskiej, przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skaya za film „Ojcu” o zagładzie Polaków w ZSRS w 1936 i 1937 roku.


Kapituła nagrody wyróżniła także filmy: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” reż. Henryk Jurecki, „Zapora” reż. Konrad Starczewski, „Tora i miecz” reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek, „Dotknięcie Anioła” reż. Marek Tomasz Pawłowski.


Nagroda Dyrektora Festiwalu Arkadiusza Gołębiewskiego przypadła filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.  


Główną nagrodę w kategorii reportaż radiowy otrzymała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”, opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Marynarki Wojennej, zamordowanego w 1952 roku w Warszawie.  Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż „Testament” oraz Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.


Specjalną statuetką „Źródło” została uhonorowana Zofia Pilecka-Optułowicz. Kapituła nagrody była zgodna, że przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest ona źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.  


Wśród gości była też m.in. Magdalena Zarzycka, córka AK-owców i WiN, która urodziła się w katowni na Zamku w Lublinie. Jej mama Stefania, pobita na przesłuchaniu, przy porodzie zmarła.


Po raz pierwszy wręczono także nagrodę im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego, za „niezłomność przy podejmowaniu artystycznych decyzji”. To nagroda literacka, która w inaugurującej plebiscyt decyzji trafiła do historyka, prof. Andrzeja Nowaka.


Medale Pro Patria Wreszcie wręczył minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Trafiły do Michała Dworczyka, Arkadiusza Gołębiewskiego, Grzegorza Królikiewicza, Pawła Nowackiego, Jana Rumana, Dariusza Walusiaka, Zbigniewa Sulatyckiego.  
Wręczaniu festiwalowych nagród towarzyszyła muzyka m.in. piosenka Krzysztofa Klenczona „Biały krzyż” w wykonaniu zespołu Santa Barbara. Adam Nowak z zespołu „Raz Dwa Trzy” zaśpiewał „Jutro możemy być szczęśliwi”. W wyśmienitym spektaklu muzycznym, przygotowanym przez Mateusza Pospieszalskiego na podstawie „Pamiętnika z powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, wystąpili m.in. Leszek Możdżer, Katarzyna Groniec, Adam Nowak i Mateusz Pospieszalski z rodziną.
ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież