Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wbrew pseudoliberałom - więcej Solidarności. Wykład prof. Krasnodębskiego

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 sierpnia 2013 18:42

Czym jest solidarność w realiach współczesnych? Skąd się wzięła i jaka jest współczesna wymowa tego terminu w realiach XXI wieku? Czy rzeczywiście rynek jest racjonalny, a źli związkowcy doprowadzają do pauperyzacji kapitalistów?  Czy praca jest zbyteczna bo to pieniądz pracuje? To pytania, na które podczas wykładu w gdańskim Akwenie starał się odpowiedzieć socjolog i filozof społeczny prof. Zdzisław Krasnodębski, wykładowca Uniwersytetu w Bremie. Jeden  z tych ludzi nauki, którzy kontestują zastaną rzeczywistość.


Jak zauważa Krasnodębski ruch „Solidarności”, zapoczątkowany strajkami 1980 r., był ruchem „dla innych”, jako reakcja na krzywdę ludzi pracy.
- Musimy być solidarni z tymi, którym dzieje się niesprawiedliwość. Taka była solidarność robotników XIX i XX wieku – mówi prof. Krasnodębski.
Strajk w stoczni zaczął się bowiem w proteście przeciwko zwolnieniu robotnicy Anny Walentynowicz z pracy. Tym NSZZ „Solidarność” był podobny do proletariackich ruchów XIX i XX wieku. Był ruchem zakorzenionym w nauce społecznej Kościoła, czemu dał wyraz Jan Paweł II w swych encyklikach.
Encyklika Laborem exercens (Wykonując pracę) – encyklika społeczna papieża Jana Pawła II, ogłoszona 14 września 1981, była jak mówi Krasnodębski pisana wbrew XIX wiecznego modelu liberalizmu i wyzyskowi ludzi pracy, który liberalizm sankcjonował.


Co ciekawe sam termin solidarność niektórzy lewicowi myśliciele wywodzą od francuskiego terminu „braterstwa” zatem sytuują go w dziedzictwie rewolucji francuskiej. Tu jednak jest zasadnicza różnica jako, że rewolucja francuska oparta była na przemocy, na wyeliminowaniu „rasy królów”, a „Solidarność” poszła drogą pokojowych przemian. Powstanie NSZZ „Solidarność” nadało więc nowe znaczenie temu terminowi, a jednocześnie – jest głównym motywem pozytywnego mówienia o Polsce w świecie w potoku opinii krytycznych, podobnie jak pojęcie społeczeństwa obywatelskiego.
- Solidarność stała się jednym z podstawowych słów polskiego języka politycznego – zauważa Krasnodębski.


Ta największa jednolita organizacja związkowa paradoksalnie, wbrew koncepcjom marksistowskim i pismom Engelsa doprowadziła nie do upadku kapitalizmu a do upadku realnego socjalizmu.
- Paradoksalnie nie kapitalizm a socjalizm realny został obalony – mówił socjolog.


Ten filozof społeczny nie określił systemu PRL  jako komunistyczny, lecz jako system wasalnej zależności od ościennego mocarstwa, które zainstalowało sobie powolnych ludzi.
- PRL jawił mi się jako swoiste bagienko moralnej korupcji, które jednak choć nie wypełnione przemocą po przemoc sięgało, o czym niektórzy przekonali się dopiero 13 grudnia 1981 roku – mówi Krasnodębski.


Powstanie „Solidarności” przywracało zaś poczucie odpowiedzialności za państwo za społeczeństwo i „obywatelskie samorządzenie”.


W ocenie Krasnodębskiego ruch „Solidarności” działał łącząc elementy tradycji myśli republikańskiej, czyli podmiotowości i praw obywatelskich, chrześcijańskiej tradycji miłości bliźniego i godności człowieka i walki zniewolonego narodu, czyli tradycja narodowa i klasowa. Przenikanie się tych trzech płaszczyzn budziła zainteresowanie na Zachodzie jako zaczątek nowej myśli.


Po 1989 r. triumfowały jednak koncepcje liberalne. Nota bene ich główny promotor w Europie Środkowej Jeffrey David Sachs po przeprowadzeniu dramatycznej deindustrializacji, upadku przemysłu i zapatrzenia na magię rynku oraz sprawczą siłę usług i finansów doszedł – jak twierdzi Krasnodębski, do wniosku, że zrobił błąd, a dzisiaj jest krytykowany przez  środowiska gospodarczych liberałów, którzy oceniają jego koncepcje jako utopijne. To jednak oni stali się głównymi beneficjentami transformacji. W 1989 Sachs, jako 35-latek, przygotował wstępny projekt transformacji polskiej gospodarki – planu Balcerowicza, doradzał rządowi Tadeusza Mazowieckiego we wprowadzaniu radykalnych reform gospodarczych. 
Zdaniem Krasnodębskiego w elitach rządowych, wspieranych przez główny nurt mediów, że to dogmat gospodarki finansowej, giełda i usługi są motorem rozwoju i dobrobytu. Pieniądze będą pracować, bo to kapitał pracuje, a nie ludzie, zatem praca staje się deficytowa. Jednak to Niemcy, kraj stawiający na produkcję wyrósł na hegemona w Europie.


- Elity władzy mówią o kapitale, który musi napłynąć do Polski, o gospodarce powiązanej z gospodarką niemiecką. To myślenie o sobie, jako o kraju zależnym – przekonywał socjolog.


Krasnodębski zauważa, że w koncepcji „ojca założyciela” transformacji Leszka Balcerowicza, wspieranego propagandowo przez Adama Michnika, założeniem była racjonalność rynku. Liberałowie zaś, mający wpływ na gospodarcze przemiany, lansowali tezę, że nie ma zapotrzebowania na aktywność polityczną obywateli. Dzisiaj pokutuje to w powiedzeniu o „ciepłej wodzie w kranach”.


Wykład w Sali Akwen przy Wałach Piastowskich 24 w Gdańsku, mimo letniego wakacyjnego wieczoru, przysłuchiwało się sto kilkadziesiąt osób. Organizatorami wykładu byli Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Region Gdański NSZZ Solidarność w ramach cyklu „Polska na poważnie”.
ASG 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież