Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sierpień 1988 - Wrzesień’2013 – Komisja Krajowa ustala plan akcji

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 28 sierpnia 2013 14:14

W Gdańsku związkowcy z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” obradują nad szczegółami scenariusza akcji protestacyjnej rozpisanej na cztery dni od 11 do 14 września w Warszawie. „Dość lekceważenia społeczeństwa” – to przewodnie hasło jesiennych protestów NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.  


Obrady „Krajówki” toczące się od godz. 9.00 w Sali Akwen zdominowały więc sprawy bieżące. Po oficjalnym otwarciu drzwi przed dziennikarzami zostały zamknięte. 


Akcja protestacyjna jest rozpisana na cztery dni. Pierwsi związkowcy z Pomorza pojawią się w Warszawie w środę 11 września.  Pierwszego dnia protestu, czyli 11 września mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami m.in. pracy i polityki społecznej, zdrowia, skarbu państwa, gospodarki.


Kulminacja akcji nastąpi w  sobotę 14 września. Organizują ją związki zawodowe, zjednoczone w proteście wobec antypracowniczych poczynań rządu PO-PSL. Ruch związkowy domaga się takich działań rządu, których celem będzie ochrona miejsc pracy, ograniczenia szkodliwej dla państwa plagi umów śmieciowych i rezygnacji z represyjnego prawa. 
- Brak dialogu miedzy organizacjami społecznymi a rządem doprowadził do fatalnej sytuacji. Musimy protestować przeciwko arogancji władzy. We Francji wychodzą na ulice miliony. W Bułgarii niezadowoleni z podwyżek, z niskiego standardu życia wyszli na ulice by zmusić do ustąpienia nieudolny rząd – argumentuje Bogumiła Niemcow, z „Solidarności” w Koncernie Energetycznym Energa. 


Związkowcy zaprotestują przeciwko uchwalonym przez parlament zmianom w kodeksie pracy, wydłużającym okres rozliczeniowy czasu pracy, wysokości płacy minimalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego. Zdaniem związkowców zmiany w prawie pracy uderzają w pracowników, nie zwiększając konkurencyjności polskich firm i nie zmniejszając bezrobocia.


Postulatem „S” będzie też zmiana konstytucji w części dotyczącej wprowadzenia zasady obligatoryjnego referendum krajowego. Związkowcy chcą  też pokazać obłudę obozu władzy, który 33 lata po Porozumieniach sierpniowych torpeduje prawo do zgromadzeń.
- Znacząca część postulatów pozostaje aktualna. Począwszy od postulatu 1. niezależnych od partii i pracodawców związków zawodowych, poprzez kolejne, jak zagwarantowanie prawa do strajku, przestrzegania wolności słowa. To „polityczne” postulaty, z których realizacją na każdym kroku i każdego dnia są problemy. Jak sobie wyobrażają niezależność związków zawodowych partie rządzące, widzimy jeśli związki chcą być niezależne natychmiast pojawiają się pomysły dokonania zmian w przepisach by ograniczyć działania związków, by jak najbardziej związek skrępować. Prawo do protestu w sposób istotny ograniczyła niedawno znowelizowana na wniosek prezydenta RP ustawa o zgromadzeniach – powiedział nam Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej „Solidarności”.


W przerwie obrad „Krajówki” Piotr Duda, lider NSZZ "S" i Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ "S" otworzyli wystawę fotograficzną pod wymownym hasłem, znanym z lat 80. „Nie ma wolności bez Solidarności” (Wały Piastowskie 24, I piętro), poświęconą strajkom z 1988 roku. Wystawę zorganizował gdański region „Solidarności”.
- Pamiętamy, dziękujemy, nie zapomnimy. 1988 rok to przede wszystkim ponowny krzyk robotników polskich o legalizację NSZZ "Solidarność". Chichot historii i paradoks to fakt, że Komisja Krajowa "Solidarności" musi upominać się i bronić wolności związkowych przed delegalizacją związków zawodowych. Dzisiejsza władza przygotowuje takie rozwiązania. Niektóre partie polityczne chcą by związki zawodowe były zależne od partii, by nie broniły praw pracowniczych - powiedział Piotr Duda.


- Nie ma wolności bez Solidarności - zakończył Krzysztof Dośla.
- Gdy tak wielu odwołuje się do etosu Sierpnia, a jednocześnie ludzie będący obecnie u władzy nas karcą i pouczają, warto przypominać co było na początku drogi. W 1980 r. i w 1988 r. władza totalitarna nie chciała dialogu. „Solidarność” powstała,  a przecież nie był to dowód „łaski” ówczesnych rządzących, ale realizacja oczekiwań społeczeństwa. Jeśli chcemy poprawy sytuacji w Ojczyźnie musimy wykazać się równie dużą determinacją – dodaje Dośla. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież