Historia II wojny światowej to zmagania na frontach mas żołnierzy, broni pancernej, miliony wystrzelonych pocisków artyleryjskich, rakiet, torped, miliony zrzuconych bomb, wielkie bitwy historii, zmagania na Dalekim i Bliskim Wschodzie, dwa fronty w Europie, obozy koncentracyjne i zagłady. Trudno o tym prowadzić jedną narrację i trudno, jak się okazuje, dopiąć ideę muzeum tego kataklizmu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał połączenie dwóch gdańskich muzeów - Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Minister kultury i wicepremier Piotr Gliński musi się wstrzymać z finalizacją decyzji o fuzji do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję jego resortu.
Połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, zostało wstrzymane decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie. Do czasu prawomocnego rozpoznania zażaleń dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej i Rzecznika Praw Obywatelskich. Oznacza to, że do tego czasu decyzja ministra kultury nie wejdzie w życie.
Postanowienie WSA wstrzymujące połączenie zapadło w poniedziałek 31 stycznia br.
Teraz od wydanego postanowienia strony postępowania mogą złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem.
Zgodnie z decyzjami resortu KiDN połączenie muzealnych placówek miało nastąpić 1 grudnia ub.r.. Termin został jednak przesunięty na 1 lutego br.
Jednak dyrekcja MIIWŚ oraz Rzecznik Praw Obywatelskich złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zażalenie na decyzję o połączeniu muzeów. WSA w listopadzie 2016 r. wstrzymał wykonanie decyzji o połączeniu placówek do czasu, aż sąd zajmie się sprawą. Na tą decyzję z kolei skargę złożył minister kultury i 24 stycznia NSA uwzględnił zażalenie ministra kultury, wskazując na niedociągnięcia formalne w decyzji WSA i nakazał ponownie zająć się sprawą zażalenia ministerstwa KiDN. Zwracając WSA sprawę Naczelny Sąd Administracyjny zarzucił sądowi niższej instancji, że wydając swoją decyzję w listopadzie nie dokonał oceny, czy zaskarżone zarządzenie ministra o połączeniu muzeów jest jednym z aktów, którymi może zajmować się sąd administracyjny. Ponadto WSA nie rozstrzygnął, czy dyrektor MIIWŚ, który złożył skargę na zarządzenie, posiada legitymację do zaskarżenia takiego zarządzenia we własnym imieniu.
Co też stało się przedmiotem postępowania WSA. W komunikacie poinformowano, że WSA podejmując decyzję w listopadzie ub.r. uznał, że jest właściwym sądem do rozpoznania sprawy. WSA zaznaczył, że "rozważania w tym względzie nie znalazły odzwierciedlenia w uzasadnieniu postanowienia" tego sądu z listopada (to na tym uzasadnieniu opierał swoje decyzje NSA), bo resort w swojej skardze nie kwestionował prawa WSA do zajmowania się tą sprawą. Nie wiadomo, kiedy sąd zajmie się meritum sprawy.
Przypomnijmy, że we wrześniu ub.r. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał rozporządzenie, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (powołane pod koniec 2008 r.) miało zostać połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, powołanym przez resort kultury w grudniu 2015 r.
Ministerstwo kultury, uzasadniając decyzję wyjaśniało, że celem zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".
ASG
- 01/02/2017 22:16 - Spotkanie obywatelskie na Młyniskach
- 01/02/2017 14:06 - Piotr Czauderna: Demokracja fasadowa i pozorna
- 01/02/2017 13:49 - Dialog społeczny znakiem rozpoznawczym demokracji. I co dalej?
- 01/02/2017 07:48 - Instytut Jana Sehna obalił tego, co komunizm obalił
- 31/01/2017 21:43 - Skorupka-Kaczmarek zastąpi Pawlaka jako rzecznik prezydenta Gdańska
- 30/01/2017 20:17 - Sejmik przyjął uchwałę w sprawie ograniczenie populacji zwierząt
- 30/01/2017 18:02 - Sejmik województwa przedstawił zarys planów rozwoju transportu zbiorowego
- 30/01/2017 16:49 - Leszek Grombala: W Kolbudach jest po prostu pięknie
- 30/01/2017 13:59 - Wystawa „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946”
- 28/01/2017 19:58 - Krzysztof Wyszkowski: Pęka zmowa milczenia