Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
piątek, 23 września 2022 16:43

Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), portowcem, więźniem politycznym lat 80, prezesem Stowarzyszenia „Godność” skupiającego byłych więźniów politycznych z czasów PRL rozmawia Artur S. Górski


– Członkowie Stowarzyszenia „Godność” wystosowali ostatnio list otwarty do Donalda Tuska i o Donaldzie Tusku. U nas raz rządzi – mówiąc półżartem - raz stronnictwo pruskie, innym razem amerykańskie, a bywa, że promoskiewskie. Nihil novi. List powstał z obawy przed opcją proniemiecką w naszej polityce?
Czesław Nowak: Donalda Tuska należy się obawiać. Szczególnie, gdy mamy kryzys wywołany przez sytuację na wschodzie, a on jest zwolennikiem realizowania interesów federacji, czyli Unii jako federacji i federalnej republiki. Donald Tusk jest w polityce 40 lat. To nie nowicjusz. Był przewodniczącym Rady Europejskiej. Królem Europy (śmiech)...


- Raczej sekretarzem królów...
Czesław Nowak: Króla i królowej Europy. On ma we krwi opcję niemiecką. Nie kaszubską, nie polską – niemiecką. Tusk otrzymał więcej nagród i medali w Bonn i w Berlinie niż w Gdańsku i Warszawie.


- Miał dobre notowania u kanclerz Angeli Merkel, nota bene jej dziadkowie pochodzili z Elbląga i z Poznania. Niemcy od czasów pruskiego króla Fryderyka Wielkiego, chcą grać główną grę w naszej części Europy.
Czesław Nowak: Raz przemocą, a innym razem polityką i gospodarką. Oni mieli i mają u nas swoich stronników. Niemieckie fundacje i stowarzyszenia od lat 90-tych ładowały tutaj całkiem sporo marek. Także w partie polityczne. My w liście do Donalda Tuska przypominamy początki gdańskich liberałów, finansowanie przez Niemcy jego partii, czyli Kongresu Liberałów, potem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Przypominamy, nie wypominamy, bardzo zażyłe kontakty z politykami z Niemiec, zwłaszcza z Angelą Merkel. Te nadzwyczaj dobre relacje są potwierdzone nagrodami i odznaczeniami od nich, jak Nagroda Karola Wielkiego, które same w sobie nie są złe. Jednak nie przynosiły one konkretnych korzyści państwu, którym Donald Tusk przez osiem lat rządził. Rządził, do czasu aż porzucił stanowisko premiera dla wysokiej i popłatnej posady europejskiej. Co uświadomiło wielu Polakom, że niezbyt cenisz własną Ojczyznę.


- Prowadził taką politykę, jaka mu się wydawała słuszna. Wybór był albo Moskwa, albo Berlin i Bruksela. Od kilku lat, a szczególnie od konfliktu na Ukrainie Amerykanie sobie przypomnieli o Europie.
Czesław Nowak: Nareszcie! Pamiętam, jak podczas spotkania naszego klubu parlamentarnego Porozumienia Centrum przed 30 laty bodaj Adam Glapiński powiedział Janowi Olszewskiemu, że w naszej trudnej sytuacji wypadałoby nam zgłosić akces do Stanów Zjednoczonych. Żart, ale coś w tym jest. W naszym położeniu musimy mieć sojusznika.

alt


- Dość odległy sojusznik. A my jesteśmy zbyt słabi by być dla Amerykanów partnerami.
Czesław Nowak: Kto chciałby nas zaatakować, ma się bać, ma mieć świadomość, że Stany Zjednoczone, czyli główna siła NATO, staną w naszej obronie. USA mają tutaj swoich żołnierzy. Całkiem liczny kontyngent. Są państwem demokratycznym, które udowodniło od lat 50-tych, że umie bronić wolności. Oczywiście w Poczdamie nas oddal Roosevelt w ręce Stalina, bo nie chciał kolejnej wojny. Odpuścił. Ludzie chcieli pokoju. Jednak już od 1953 roku była doktryna powstrzymywania komunizmu.


- Na Ukrainie trwa wojna z Rosją, w której zaangażowane są militarnie Stanu Zjednoczone i niemal cały pakt NATO, poprzez uzbrajanie Ukraińców, technologię, wywiad oraz szkolenie żołnierzy.
Czesław Nowak: To się niestety odbywa wielkim kosztem ludzkim. Jeśli Ukraińcy na amerykańskim sprzęcie wyprą Rosję ze swych granic, czyli pokonają Moskwę, to będzie bała się atakować. Rosja na dziesięciolecia zostanie wyeliminowana jako państwo agresywne. Dzieje się historia na naszych oczach.


- Jakoby z nami ale obok nas. W ostatniej wymianie jeńców pośredniczyła Turcja, nie Polska. Ponad stu z 200 uwolnionych Ukraińców to bojownicy pułku "Azow". Są w Turcji pod osobistymi gwarancjami prezydenta Recepa Erdogana. Tak się robi politykę.
Czesław Nowak: Turcja, choć to członek NATO z silną armią, gra na dwie strony. Erdoganowi zależy na stosunkach tak z Rosją, jak z Ukrainą. Turcja ma problemy na swej południowej granicy. Rosja jest tam gwarantem spokoju. Turcja gra swoje.


- Podobnie jak nasi przyjaciele Węgrzy i premier Victor Orban, który był przez lata - i jest, dla PiS wzorem. Oprócz podejścia do Rosji i do wojny na Ukrainie.
Czesław Nowak: Węgrzy prowadzą swoją politykę. Są zorientowana na wschód, bo mają swoje żale i pretensje. Jeszcze od czasów po I wojnie światowej. Jestem wdzięczny Węgrom za to, że nam pomogli w 1939 roku. I jeszcze coś. Przeszłość nas zobowiązuje, mam na myśli także dbałość o nasze Wybrzeże, o gdański port. Nie możemy ni skrawka ziemi oddawać w ręce inne niż naszego państwa. Tam jest transport, to strategiczne interesy. Trzeba nowych nabrzeży, infrastruktury. Przypomnę też rok 1920. Nie otrzymywaliśmy uzbrojenia przez Niemcy, gdański port był dla nas zamknięty. Mieliśmy na szczęście sprzymierzeńców. To były Węgry, które właśnie zgasiły ogień rewolucji. I przez Węgry transporty dla nas szły. W tym czasie Niemcy, choć przegrały, też robiły niemal wszystko by nam w odbudowie niepodległej Polski przeszkodzić.


- Czyli tradycja jest. Teraz jesteśmy razem w NATO i w Unii Europejskiej, która co prawda przybiera różne formy. Także Donald Tusk ma swoją drogę, czy swoją?
Czesław Nowak: Donald Tusk, szef największej partii opozycyjnej, myśli o przejęciu władzy. Ma obalić obecny rząd i stworzyć inny. Nawet przewodnicząca Komisji Europejskiej nie kryła, że właśnie tego sobie życzy, co było nie pierwszą ingerencją w wewnętrzną politykę państwa członkowskiego unii. Nie mam pewności czy Tuskowi chce się być premierem. Wolałby siedzieć na dobrze płatnej posadzie w Unii. Jednak on ma tutaj zadanie do wykonania – wymianę rządu.


- Będzie ono łatwiejsze do wykonania wraz z nadchodzącą zimą i wzrostem cen ogrzewania, energii elektrycznej, z inflacją?
Czesław Nowak: Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska postarają się tak zadziałać, nie wiem czy wspólnie, by na krajach OPEC, wydobywających i eksportujących ropę naftową i gaz nie tyle wymóc, co ułożyć się tak, by obniżyły ceny. Do tego trzeba twardego negocjatora i polityka formatu Reagana. Rosja szantażuje nas surowcami i zarabia na wzroście cen. Tymczasem kontynent afrykański jest alternatywą jako źródło gazu. Są takie złoża w Algierii, w Senegalu. To są wyzwania o wielkiej skali. Naszą rolą i naszym zadaniem jest wybierać tak, by mieć polityków działających w zgodzie z interesem Polaków i z polską racją stanu.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież