Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stanisław Fudakowski: Kto nie ma Polski w sercu...

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 lutego 2023 17:52

Ze Stanisławem Fudakowskim, sekretarzem Stowarzyszenia „Godność”, absolwentem KUL (1973 r.), psychologiem, uczestnikiem strajku w 1980, członkiem Prezydium I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, przewodniczącym komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej w stanie wojennym od 14 do 16 grudnia 1981 r., w 1982 r. skazanym na 3,5 roku pozbawienia wolności, rozmawia Artur S. Górski.


– Trwa wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie (rozmowa 22 lutego br., godz.9 – dop. red.), poprzedzona wizytą w Kijowie, w trakcie działań wojennych na Ukrainie. Podczas jego przemówienia w stolicy naszego Kraju było morze flag ukraińskich, były te amerykańskie, ale naszych flag narodowych nie akcentowaliśmy należycie. Co piąte zdanie Bidena było adresowane do Polski i do Polaków, przekaz szedł do USA i na Ukrainę. Nie usłyszałem słowa o polskim interesie państwowym, ani deklaracji militarnych dla nas. Było dużo o wartościach, w amerykańskim stylu...
Stanisław Fudakowski: Podczas przemówienia prezydenta Bidena była zachowana odpowiednia kolejność flag. Była flaga Stanów Zjednoczonych, w środku polska, a po prawej – ukraińska. Biało-czerwona była w centrum. Nie mam co do tego zastrzeżeń, ani co do przewag kolorów. Miałem zaś przez chwilę obawę, czy ktoś nie próbuje obsadzić nas w roli „nocnego stróża” na wschodniej flance NATO, byśmy byli strażnikiem, korzystającym co prawda ze wzmocnienia militarnego, ale pilnującego na pierwszej linii. Przemówienie Bidena pokazało wyraźnie jakie są jego pryncypia. Był akcent na pryncypia. Prezydent USA powiedział o jedności NATO, o trwałości sojuszu, o jego mocy, opartym o zasady moralne.


– Propaganda wojenna przywołuje je często...
Stanisław Fudakowski: W polityce, niezbyt często, grają, czy powinny grać rolę. Od nich wielu na Zachodzie się odwraca. Biden przypomniał, że trzeba przestrzegać zasad, na które się umawialiśmy. Jeśli tego nie zrobimy, będą ans rozgrywać. Jest też zaakcentowane znaczenie koncepcji Międzymorza, której echa upatruję w porozumieniu bukaresztańskim, nazywanym B9.


- A co do flag – polskich barw w Kijowie 20 lutego, podczas spaceru Bidena i prezydenta Zełenskiego, nikt nie widział, bo ich tam nie było. Joe Biden przemawiał, że USA będą pomagać Ukrainie "tak długo, jak będzie to konieczne", wystąpił w roli przywódcy krucjaty w obronie wolności. Podczas spotkania z prezydentem Dudą prezydent Biden mówił najwięcej o wspomnieniach ze spotkania z Janem Pawłem II. Spodziewał się pan przełomowych deklaracji wojskowych czy politycznych skierowanych w naszą stronę?
Stanisław Fudakowski: USA stoją na czele demokratycznego świata w obronie wolności. Biden powiedział, że jesteśmy „mocni i zjednoczeni”, że będziemy bronić suwerenności i demokracji. Padły słowa o rozliczeniu zbrodni. Podziękował Polakom za pomoc uchodźcom. Po przemówieniu przy Arkadach Kubickiego prezydent Biden spotkał się z Mateuszem Morawieckim. W moim przekonaniu był to czas rozmowy o konkretach, o gospodarce, o energetyce jądrowej i moment wyraźnego opisania stawki wojny. Oczywiście trzeba sprawdzać. My, Polacy, lubimy „wisieć u klamki”, ulegamy złudzeniom. Brakuje nam mądrości politycznej. Powinniśmy się pilnować, by nie ulec iluzji i nie dać się uwieść. Chcą tu robić interesy, i je robią. Ale nie chcą widzieć Polski jako przestrzeni zobowiązań. Chcą bowiem przestrzeni do żerowiska dla swych interesów.


- I tak jest od połowy XVII wieku...
Stanisław Fudakowski: Bo robimy te same, często kardynalne i krwawe, błędy.

alt


– Ostatnim wielkim naszym królem był Stefan Batory...
Stanisław Fudakowski: W pełni się zgadzam! Musimy sobie zdawać sprawę kogo wybieramy na przewodników. Czy wybieramy gospodarzy? Czy dajemy się uwieść karierowiczom, mającym nas w „głębszym poważaniu”, dbającym o swoje interesy, te przyziemne. Jeśli ktoś zaczyna od „Polska to nienormalność” – trzeba się zastanowić kim jest (początek eseju Donalda Tuska pt "Polak rozłamany", który ukazał się w 1987 r. na łamach konserwatywnego miesięcznika "Znak" – dop. red.). Patrzmy, idąc na wybory, kto ma w sobie gen dobrego gospodarza dla naszej Ojczyzny. Wiem, programów nie czytamy, ale zastanówmy się kto nim będzie, a kto nie ma Polski w sercu.


– Joe Biden co prawda nie wspomniał o pakiecie pomocy militarnej, a już bez zapłaty, to w ogóle nie i nie zapowiedział innej pomocy dla Polski, spotkał się za to z Rafałem Trzaskowskim oraz z Donaldem Tuskiem.
Stanisław Fudakowski: Ponieważ i takie chodzą „częstotliwości” w Waszyngtonie trzeba brać je pod uwagę i nie dać się zwodzić. Cieszymy się z wyrazów uznania, ale mówimy „sprawdzam!” cały czas. Ufać i nieustannie kontrolować (śmiech). Żyjemy w bańce informacyjnej, w natłoku wieści i manipulacji, wręcz kłamstw w potoku dezinformacyjnym. Nic dziwnego, że ludzie nie potrafią tego przetworzyć i łykają jak leci z mediów, ze smartfonów, gdy potrzebny jest namysł. Po to, byśmy nie byli łapani w sieci nieżyczliwych ludzi i układów politycznych. Dlaczego o tym mówię, bo dajemy się, całkiem licznie, rozmiękczyć i uwieść nowej odmianie marksizmu. A musimy dbać o dziedzictwo naszych ojców.


– Dzieciom musimy zostawić Polskę w dobrym stanie, nie siedzącą u innych w kieszeni.
Stanisław Fudakowski: Dlatego potrzebujemy rozumnych polityków. Potrzebujemy mądrych i dzielnych kobiet oraz rozważnych, pracowitych i odpowiedzialnych mężczyzn. Liczę na młodzież. Wielu młodych ludzi idzie do wojska. Jest w tym nadzieja, że znajdą tam dobre przeszkolenie i wzorce, do tego aby Polski upilnować.


– Gdy chałupa sąsiada płonie konieczna jest czujność, przenikliwość oraz broń.
Stanisław Fudakowski: Na nieodległym wschodzie niewykluczony jest odruch „skoku szczura z narożnika”. Oby nie nastąpił. Od linii Bugu po Pekin jest inna kultura. Tam nie ma i nie będzie demokracji, praw człowieka. Europa zachodnia, a i my, odwracamy się plecami od tradycji, od chrześcijaństwa.


– I nastąpi konkwista à rebours.
Stanisław Fudakowski: Potrzebna nam jest rekonkwista.


- Kto poprowadzi szturm na Granadę?
Stanisław Fudakowski: Otóż to. Ta historyczna rekonkwista trwała siedem wieków...


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież