Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stanisław Fudakowski: Kto nie ma Polski w sercu...

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 lutego 2023 17:52

Ze Stanisławem Fudakowskim, sekretarzem Stowarzyszenia „Godność”, absolwentem KUL (1973 r.), psychologiem, uczestnikiem strajku w 1980, członkiem Prezydium I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, przewodniczącym komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej w stanie wojennym od 14 do 16 grudnia 1981 r., w 1982 r. skazanym na 3,5 roku pozbawienia wolności, rozmawia Artur S. Górski.


– Trwa wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie (rozmowa 22 lutego br., godz.9 – dop. red.), poprzedzona wizytą w Kijowie, w trakcie działań wojennych na Ukrainie. Podczas jego przemówienia w stolicy naszego Kraju było morze flag ukraińskich, były te amerykańskie, ale naszych flag narodowych nie akcentowaliśmy należycie. Co piąte zdanie Bidena było adresowane do Polski i do Polaków, przekaz szedł do USA i na Ukrainę. Nie usłyszałem słowa o polskim interesie państwowym, ani deklaracji militarnych dla nas. Było dużo o wartościach, w amerykańskim stylu...
Stanisław Fudakowski: Podczas przemówienia prezydenta Bidena była zachowana odpowiednia kolejność flag. Była flaga Stanów Zjednoczonych, w środku polska, a po prawej – ukraińska. Biało-czerwona była w centrum. Nie mam co do tego zastrzeżeń, ani co do przewag kolorów. Miałem zaś przez chwilę obawę, czy ktoś nie próbuje obsadzić nas w roli „nocnego stróża” na wschodniej flance NATO, byśmy byli strażnikiem, korzystającym co prawda ze wzmocnienia militarnego, ale pilnującego na pierwszej linii. Przemówienie Bidena pokazało wyraźnie jakie są jego pryncypia. Był akcent na pryncypia. Prezydent USA powiedział o jedności NATO, o trwałości sojuszu, o jego mocy, opartym o zasady moralne.


– Propaganda wojenna przywołuje je często...
Stanisław Fudakowski: W polityce, niezbyt często, grają, czy powinny grać rolę. Od nich wielu na Zachodzie się odwraca. Biden przypomniał, że trzeba przestrzegać zasad, na które się umawialiśmy. Jeśli tego nie zrobimy, będą ans rozgrywać. Jest też zaakcentowane znaczenie koncepcji Międzymorza, której echa upatruję w porozumieniu bukaresztańskim, nazywanym B9.


- A co do flag – polskich barw w Kijowie 20 lutego, podczas spaceru Bidena i prezydenta Zełenskiego, nikt nie widział, bo ich tam nie było. Joe Biden przemawiał, że USA będą pomagać Ukrainie "tak długo, jak będzie to konieczne", wystąpił w roli przywódcy krucjaty w obronie wolności. Podczas spotkania z prezydentem Dudą prezydent Biden mówił najwięcej o wspomnieniach ze spotkania z Janem Pawłem II. Spodziewał się pan przełomowych deklaracji wojskowych czy politycznych skierowanych w naszą stronę?
Stanisław Fudakowski: USA stoją na czele demokratycznego świata w obronie wolności. Biden powiedział, że jesteśmy „mocni i zjednoczeni”, że będziemy bronić suwerenności i demokracji. Padły słowa o rozliczeniu zbrodni. Podziękował Polakom za pomoc uchodźcom. Po przemówieniu przy Arkadach Kubickiego prezydent Biden spotkał się z Mateuszem Morawieckim. W moim przekonaniu był to czas rozmowy o konkretach, o gospodarce, o energetyce jądrowej i moment wyraźnego opisania stawki wojny. Oczywiście trzeba sprawdzać. My, Polacy, lubimy „wisieć u klamki”, ulegamy złudzeniom. Brakuje nam mądrości politycznej. Powinniśmy się pilnować, by nie ulec iluzji i nie dać się uwieść. Chcą tu robić interesy, i je robią. Ale nie chcą widzieć Polski jako przestrzeni zobowiązań. Chcą bowiem przestrzeni do żerowiska dla swych interesów.


- I tak jest od połowy XVII wieku...
Stanisław Fudakowski: Bo robimy te same, często kardynalne i krwawe, błędy.

alt


– Ostatnim wielkim naszym królem był Stefan Batory...
Stanisław Fudakowski: W pełni się zgadzam! Musimy sobie zdawać sprawę kogo wybieramy na przewodników. Czy wybieramy gospodarzy? Czy dajemy się uwieść karierowiczom, mającym nas w „głębszym poważaniu”, dbającym o swoje interesy, te przyziemne. Jeśli ktoś zaczyna od „Polska to nienormalność” – trzeba się zastanowić kim jest (początek eseju Donalda Tuska pt "Polak rozłamany", który ukazał się w 1987 r. na łamach konserwatywnego miesięcznika "Znak" – dop. red.). Patrzmy, idąc na wybory, kto ma w sobie gen dobrego gospodarza dla naszej Ojczyzny. Wiem, programów nie czytamy, ale zastanówmy się kto nim będzie, a kto nie ma Polski w sercu.


– Joe Biden co prawda nie wspomniał o pakiecie pomocy militarnej, a już bez zapłaty, to w ogóle nie i nie zapowiedział innej pomocy dla Polski, spotkał się za to z Rafałem Trzaskowskim oraz z Donaldem Tuskiem.
Stanisław Fudakowski: Ponieważ i takie chodzą „częstotliwości” w Waszyngtonie trzeba brać je pod uwagę i nie dać się zwodzić. Cieszymy się z wyrazów uznania, ale mówimy „sprawdzam!” cały czas. Ufać i nieustannie kontrolować (śmiech). Żyjemy w bańce informacyjnej, w natłoku wieści i manipulacji, wręcz kłamstw w potoku dezinformacyjnym. Nic dziwnego, że ludzie nie potrafią tego przetworzyć i łykają jak leci z mediów, ze smartfonów, gdy potrzebny jest namysł. Po to, byśmy nie byli łapani w sieci nieżyczliwych ludzi i układów politycznych. Dlaczego o tym mówię, bo dajemy się, całkiem licznie, rozmiękczyć i uwieść nowej odmianie marksizmu. A musimy dbać o dziedzictwo naszych ojców.


– Dzieciom musimy zostawić Polskę w dobrym stanie, nie siedzącą u innych w kieszeni.
Stanisław Fudakowski: Dlatego potrzebujemy rozumnych polityków. Potrzebujemy mądrych i dzielnych kobiet oraz rozważnych, pracowitych i odpowiedzialnych mężczyzn. Liczę na młodzież. Wielu młodych ludzi idzie do wojska. Jest w tym nadzieja, że znajdą tam dobre przeszkolenie i wzorce, do tego aby Polski upilnować.


– Gdy chałupa sąsiada płonie konieczna jest czujność, przenikliwość oraz broń.
Stanisław Fudakowski: Na nieodległym wschodzie niewykluczony jest odruch „skoku szczura z narożnika”. Oby nie nastąpił. Od linii Bugu po Pekin jest inna kultura. Tam nie ma i nie będzie demokracji, praw człowieka. Europa zachodnia, a i my, odwracamy się plecami od tradycji, od chrześcijaństwa.


– I nastąpi konkwista à rebours.
Stanisław Fudakowski: Potrzebna nam jest rekonkwista.


- Kto poprowadzi szturm na Granadę?
Stanisław Fudakowski: Otóż to. Ta historyczna rekonkwista trwała siedem wieków...


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież