W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Rzeźnicy ze Stutthofu”

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 22 lutego 2023 17:02

W Muzeum II Wojny Światowej odbyła się promocja książki Marcina Owsińskiego „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946) Opowieść o przemianie”.


Dr Owsiński jest kierownikiem Działu Naukowego Muzeum Stutthof w Sztutowie – Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1939-1945) W promocji książki wzięła również udział dr Joanna Lubecka z krakowskiego IPN, autorka nagrodzonej ostatnio publikacji „Niemieckie zbrodnie przed polskim sądem - krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym”.

alt


„Lagrowi ludzie” dr Marcina Owsińskiego to wyjątkowa publikacja traktująca o konkretnych osobach z obozu Stutthof: kapo, blokowych, nadzorcach i jednym SS-manie. Piętnaście osób postawiono przed Specjalnym Sądem Karnym w Gdańsku. Szesnasta osoba nie doczekała procesu, czekając na przewód sądowy zmarła w więzieniu. 11 osób skazanych zostało na śmierć (John Pauls - SS-man, a także kapo, blokowi i nadzorcy: Józef Reiter, Wacław Kozłowski, Wanda Klaff, Gertruda Steinhoff, Ewa Paradies, Wanda – Jenny Bermann, Franciszek Szopiński, Tadeusz Kopczyński, Jan Breit, Elisabeth Becker. Dwie osoby skazane zostały na więzienie (Erna Beilhardt, 5 - lat i Kazimierz Kowalski, 3 - lata) a dwie zostały uniewinnione (Aleksy Duzdal i Jan Preiss).

alt

Dr Marcin Owsiński


Autor publikacji głęboko analizuje poszczególne osoby, opowiada o przemianie osobowości i smutnych konsekwencjach ich postawy, zakończonej wyrokiem śmierci. Promocja książki odbyła się w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej, była więc możliwość obejrzenia wydania specjalnego Polskiej Kroniki Filmowej z 1946 roku oraz filmowej animacji zdjęć z procesu oraz wykonania wyroku na skazanych.

alt

Na ławie oskarżonych w gdańskim sądzie


Podczas prezentacji publikacji głos zabrał Jan Małgorzewicz, świadek egzekucji. Jako dziesięcioletni chłopiec obserwował wydarzenie, które miało miejsce w centrum Gdańska. Mimo zakazu rodziców stał w wielotysięcznym tłumie. Dziś możemy się zastanawiać na ile wykonanie tego wyroku w obecności tłumów było zwykłą zemstą, jak wtedy mówiono na „rzeźnikach” ze Stutthoffu, a na ile było wykonaniem zasłużonego wyroku dokonanego w imieniu prawa.


Marcin Owsiński ostatnie cztery lata poświęcił na pisanie „Lagrowych ludzi”. Pozycja jest wyjątkowym dokumentem, którego pomimo interesującej narracji nie da przeczytać się w dwa dni, bowiem zgromadzony materiał opisany jest na prawie 680 stronach. Pozycja wypełnia kolejną lukę w polskiej historiografii i zawiera wiele nowych zupełnie nieznanych ustaleń, ale także odwołuje się do opowieści o przemianie natury ludzkiej. Publikacja jest nie tylko zapisem faktów historycznych, ale także zawiera wiele przemyśleń z pogranicza psychologii wojny.

alt

Wykonanie wyroku


Spotkanie z autorem poprowadził z olbrzymim i ciekawym zasobem wiedzy wojennej Waldemar Kowalski, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej. Z czystym sumieniem polecam publikację, już dawno nie czytałem tak interesującej, solidnej i rzetelnej literatury.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież