Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Rzeźnicy ze Stutthofu”

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 22 lutego 2023 17:02

W Muzeum II Wojny Światowej odbyła się promocja książki Marcina Owsińskiego „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946) Opowieść o przemianie”.


Dr Owsiński jest kierownikiem Działu Naukowego Muzeum Stutthof w Sztutowie – Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1939-1945) W promocji książki wzięła również udział dr Joanna Lubecka z krakowskiego IPN, autorka nagrodzonej ostatnio publikacji „Niemieckie zbrodnie przed polskim sądem - krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym”.

alt


„Lagrowi ludzie” dr Marcina Owsińskiego to wyjątkowa publikacja traktująca o konkretnych osobach z obozu Stutthof: kapo, blokowych, nadzorcach i jednym SS-manie. Piętnaście osób postawiono przed Specjalnym Sądem Karnym w Gdańsku. Szesnasta osoba nie doczekała procesu, czekając na przewód sądowy zmarła w więzieniu. 11 osób skazanych zostało na śmierć (John Pauls - SS-man, a także kapo, blokowi i nadzorcy: Józef Reiter, Wacław Kozłowski, Wanda Klaff, Gertruda Steinhoff, Ewa Paradies, Wanda – Jenny Bermann, Franciszek Szopiński, Tadeusz Kopczyński, Jan Breit, Elisabeth Becker. Dwie osoby skazane zostały na więzienie (Erna Beilhardt, 5 - lat i Kazimierz Kowalski, 3 - lata) a dwie zostały uniewinnione (Aleksy Duzdal i Jan Preiss).

alt

Dr Marcin Owsiński


Autor publikacji głęboko analizuje poszczególne osoby, opowiada o przemianie osobowości i smutnych konsekwencjach ich postawy, zakończonej wyrokiem śmierci. Promocja książki odbyła się w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej, była więc możliwość obejrzenia wydania specjalnego Polskiej Kroniki Filmowej z 1946 roku oraz filmowej animacji zdjęć z procesu oraz wykonania wyroku na skazanych.

alt

Na ławie oskarżonych w gdańskim sądzie


Podczas prezentacji publikacji głos zabrał Jan Małgorzewicz, świadek egzekucji. Jako dziesięcioletni chłopiec obserwował wydarzenie, które miało miejsce w centrum Gdańska. Mimo zakazu rodziców stał w wielotysięcznym tłumie. Dziś możemy się zastanawiać na ile wykonanie tego wyroku w obecności tłumów było zwykłą zemstą, jak wtedy mówiono na „rzeźnikach” ze Stutthoffu, a na ile było wykonaniem zasłużonego wyroku dokonanego w imieniu prawa.


Marcin Owsiński ostatnie cztery lata poświęcił na pisanie „Lagrowych ludzi”. Pozycja jest wyjątkowym dokumentem, którego pomimo interesującej narracji nie da przeczytać się w dwa dni, bowiem zgromadzony materiał opisany jest na prawie 680 stronach. Pozycja wypełnia kolejną lukę w polskiej historiografii i zawiera wiele nowych zupełnie nieznanych ustaleń, ale także odwołuje się do opowieści o przemianie natury ludzkiej. Publikacja jest nie tylko zapisem faktów historycznych, ale także zawiera wiele przemyśleń z pogranicza psychologii wojny.

alt

Wykonanie wyroku


Spotkanie z autorem poprowadził z olbrzymim i ciekawym zasobem wiedzy wojennej Waldemar Kowalski, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej. Z czystym sumieniem polecam publikację, już dawno nie czytałem tak interesującej, solidnej i rzetelnej literatury.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież