100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie opłatkowe gdańskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Kwatera Akowska Cmenatrza Łostowickiego

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 20 grudnia 2016 22:48

Jak co roku w okresie świątecznym odbyło się spotkanie opłatkowe członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Gdańskiego. Tegoroczny opłatek był współorganizowany  przez Stowarzyszenie Kwatera Akowska Cmentarza Łostowickiego, które zostało założone w tym roku. Kombatanci spotkali się w Domu Uphagena, by w kręgu, jak sami siebie określali, "Akowskiej rodziny" podzielić się opłatkiem oraz złożyć sobie świąteczne  życzenia.


Organizatorami spotkania były Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Gdański oraz Stowarzyszenie Kwatera Akowska Cmentarza Łostowickiego. Wsparcia udzieliły także Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Dom Uphagena oraz Muzeum II Wojny Światowej.


Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Gdański liczy obecnie 34 członków zwyczajnych z uprawnieniami, 2 członków zwyczajnych bez uprawnień oraz 19 członków nadzwyczajnych. W sumie 55 członków.

- Bardzo maleje nasze towarzystwo - powiedział prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Gdańskiego kapitan Ryszard Kozubowski.


Świąteczne spotkania żołnierzy AK stało się okazją do wspomnień i zadumy. Minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów, którzy odeszli w tym roku - Wiesława Gierłowskiego ps. "Grom" oraz Jana Czerniawskiego ps. "Drzazga".

- Nie ma tych, którzy wiele znaczyli dla naszego Koła, dla naszego Okręgu i składamy w imieniu zarządu hołd członkom. Pragnę niemniej, żeby nadal trwała w nas ta atmosfera rodziny i ciepła, którą do tej pory Państwo potrafiliście w Kole utrzymać - powiedziała Krystyna Cembrzyńska, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Gdańskiego.


alt


Spotkanie opłatkowe stało się okazją do podzielenia się swoją historią przez kombatantów. Jedna z członkiń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Gdańskiego opowiedziała swoją wzruszającą historię. Wigilię 1944 roku kombatantka spędziła w więzieniu w Białymstoku. W celi przebywało wówczas 90 kobiet. Rozdawany rano chleb kobiety zostawiły na wieczór, by podzielić się nim jak opłatkiem. Więźniarki próbowały śpiewać kolędy, ale strażnik stojący przy oknie kazał im zamilknąć, jednak oficer NKWD stojący w drzwiach sali powiedział, by kobiety śpiewały nadal.

- Wtedy naszła mnie taka refleksja: co czuje człowiek wrogi nam, ale w jakiś sposób przeżywający tę chwilę wigilii Bożego Narodzenia. To nasuwa refleksję, że my nie wiemy do końca, co dany człowiek we wnętrzu, niezależnie od pozycji, przeżywa - mówiła kombatantka.


alt


Podczas uroczystości głos zabrali także zaproszeni goście.

- Rok temu przypominałem postać, która, przypuszczam, mocno zasłużyła się w Państwa działalności. Mam na myśli profesora Andrzeja Zbierskiego, który był bardzo aktywny i wspierał Państwa pamięć o Państwa działaniach. Traktuję pomoc naszego muzeum jako spełnianie pewnego testamentu, który profesor Zbierski zostawił wśród swoich uczniów, a ja się uznaję za takiego ucznia. Profesor Zbierski również miał piękną kartę działalności w czasie II wojny światowej - powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


- Podejmujemy wszyscy takie zobowiązanie, że pamięć o Armii Krajowej będzie przenoszona przez nas, nieco młodszych, dalej. Będziemy tę prawdę i tę historię przekazywali dalej. Zwracam się tutaj do naszych kombatantów - bądźcie spokojni, to wszystko jeszcze będzie trwało i o tym nie zapomnimy. Nie zapomnimy również dlatego, że się formułujemy bardzo instytucjonalnie. Funkcjonuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które niekoniecznie ma zapisane w swoim statucie, że powinno zajmować się tą sprawą, jednak swoją misję historyczną widzi nieco szerzej i wspiera środowisko Akowskie. Muzeum II Wojny Światowej ma w swoim statucie zapisaną konieczność upamiętniania tej przeszłości i na pewno będzie to robiło w takiej, czy innej formule. Jest również stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim. To również pewne przedłużenie działalności Światowego Związku Żołnierzy AK Koła Gdańskiego  - powiedział dr Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.


alt


W uroczystości opłatkowej żołnierzy AK udział wzięli m.in.: ksiądz proboszcz Krzysztof Czaja, sekretarz miasta Gdańska Danuta Janczarek, radny miasta Gdańska i reprezentant Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Kowalczys, który przybył na uroczystość ze swoim stryjem Janem Kowalczysem - żołnierzem AK i zesłańcem do Narylska, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Janusz Marszalec.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież