Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum II Wojny Światowej jest prawie gotowe

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2016 05:13

Gmach Muzeum II Wojny Światowej jest już prawie gotowy, a budowa zakończy się ostatecznie w styczniu. Muzeum mogłoby zostać otwarte już pod koniec lutego lub  na początku marca, jednak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dąży do jego likwidacji w obecnej formie. Wiążąca w tej sprawie będzie decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Muzeum II Wojny Światowej znajdować się będzie w budynku monumentalnym. Jego łączna powierzchnia to ok. 23 tys. metrów kwadratowych. Wystawa główna zajmie ok. 5 tys. metrów kwadratowych. Muzeum dysponuje ok. 37 tysiącami obiektów, choć eksponaty cały czas są gromadzone. Ponad 12 tys. obiektów to dary od ludzi. Wśród  eksponatów znajdują się m.in egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po żołnierzach zamordowanych w Katyniu, sztandar 6 Pułki Artylerii Ciężkiej ze Lwowa, wózek należący do matki zesłanej do obozu Auschwitz-Birkenau, buty ze słomy z drewnianą podeszwą wykonane własnoręcznie przez Polaka zesłanego na Syberię. skórzany kufer ze zbioru pamiątek po generale Władysławie Andersie, czapka więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, fragmenty macew. Wystawę główną muzeum będą tworzyły trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków podczas wojny, ale także doświadczenia innych narodów, co złoży się na pełniejszy obraz koszmaru, jakim była II wojna światowa. Łączny koszt powstania Muzeum II Wojny Światowej to ok. 450 mln zł.


alt

Budynek Muzeum II Wojny Światowej. Zdjęcie wykonane 21 grudnia 2016.


Nad muzeum cały czas wisi groźba jego likwidacji w obecnej formie, czego chce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Minister wydał zarządzenie, w którym mowa była o połączeniu instytucji z istniejącym od grudnia 2015 roku, jako oficjalna instytucja kultury, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zarządzenie ministra zostało zaskarżone przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rzecznik Praw Obywatelskich również zaskarżył tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny 16 listopada wydał w tej sprawie decyzję, która orzekła o wstrzymaniu zarządzenia ministra do czasu zakończenia procesu sądowego. Ministerstwo zaskarżyło decyzję WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednocześnie twierdząc, że wyrok WSA jest nieprawomocny. NSA wyda decyzję w tej sprawie dopiero za jakiś czas, natomiast minister Gliński zapowiedział likwidację Muzeum II Wojny Światowej na 1 lutego 2017. Profesor Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, liczy na to, że obiekt uda się otworzyć pod koniec lutego lub na początku marca 2017. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja. Dzisiaj wiadomo tylko tyle, że budowa muzeum dobiega końca i ostatecznie zakończy się prawdopodobnie w styczniu, zaś turyści, którzy przyjeżdżają do Gdańska pytają o nie już teraz. Póki co możemy podziwiać okazały gmach, a pracujący przy nim robotnicy zajmują się wykończeniami.


alt


Muzeum II Wojny Światowej powstało w bardzo atrakcyjnym miejscu. Teren muzeum od północy wyznacza fragment ulicy Wałowej, od wschodu ulica Stara Stocznia, gdzie powstało osiedle Brabank, od południa lewy brzeg ujścia Kanału Raduni do Motławy, od zachodu nieistniejąca dziś ulica Piekary.


W sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej znajduje się ekskluzywne osiedle Brabank, które składa się z trzech sześciopiętrowych budynków, w których łącznie znajduje się 140 mieszkań. Ich ceny wynoszą nawet ponad 2 mln zł. Obok osiedla, od strony miasta, powstanie ogólnodostępny plac, który uatrakcyjni okolice muzeum.


alt

W tle osiedle Brabank

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież