W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum II Wojny Światowej jest prawie gotowe

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2016 05:13

Gmach Muzeum II Wojny Światowej jest już prawie gotowy, a budowa zakończy się ostatecznie w styczniu. Muzeum mogłoby zostać otwarte już pod koniec lutego lub  na początku marca, jednak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dąży do jego likwidacji w obecnej formie. Wiążąca w tej sprawie będzie decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Muzeum II Wojny Światowej znajdować się będzie w budynku monumentalnym. Jego łączna powierzchnia to ok. 23 tys. metrów kwadratowych. Wystawa główna zajmie ok. 5 tys. metrów kwadratowych. Muzeum dysponuje ok. 37 tysiącami obiektów, choć eksponaty cały czas są gromadzone. Ponad 12 tys. obiektów to dary od ludzi. Wśród  eksponatów znajdują się m.in egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po żołnierzach zamordowanych w Katyniu, sztandar 6 Pułki Artylerii Ciężkiej ze Lwowa, wózek należący do matki zesłanej do obozu Auschwitz-Birkenau, buty ze słomy z drewnianą podeszwą wykonane własnoręcznie przez Polaka zesłanego na Syberię. skórzany kufer ze zbioru pamiątek po generale Władysławie Andersie, czapka więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, fragmenty macew. Wystawę główną muzeum będą tworzyły trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków podczas wojny, ale także doświadczenia innych narodów, co złoży się na pełniejszy obraz koszmaru, jakim była II wojna światowa. Łączny koszt powstania Muzeum II Wojny Światowej to ok. 450 mln zł.


alt

Budynek Muzeum II Wojny Światowej. Zdjęcie wykonane 21 grudnia 2016.


Nad muzeum cały czas wisi groźba jego likwidacji w obecnej formie, czego chce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Minister wydał zarządzenie, w którym mowa była o połączeniu instytucji z istniejącym od grudnia 2015 roku, jako oficjalna instytucja kultury, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zarządzenie ministra zostało zaskarżone przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rzecznik Praw Obywatelskich również zaskarżył tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny 16 listopada wydał w tej sprawie decyzję, która orzekła o wstrzymaniu zarządzenia ministra do czasu zakończenia procesu sądowego. Ministerstwo zaskarżyło decyzję WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednocześnie twierdząc, że wyrok WSA jest nieprawomocny. NSA wyda decyzję w tej sprawie dopiero za jakiś czas, natomiast minister Gliński zapowiedział likwidację Muzeum II Wojny Światowej na 1 lutego 2017. Profesor Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, liczy na to, że obiekt uda się otworzyć pod koniec lutego lub na początku marca 2017. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja. Dzisiaj wiadomo tylko tyle, że budowa muzeum dobiega końca i ostatecznie zakończy się prawdopodobnie w styczniu, zaś turyści, którzy przyjeżdżają do Gdańska pytają o nie już teraz. Póki co możemy podziwiać okazały gmach, a pracujący przy nim robotnicy zajmują się wykończeniami.


alt


Muzeum II Wojny Światowej powstało w bardzo atrakcyjnym miejscu. Teren muzeum od północy wyznacza fragment ulicy Wałowej, od wschodu ulica Stara Stocznia, gdzie powstało osiedle Brabank, od południa lewy brzeg ujścia Kanału Raduni do Motławy, od zachodu nieistniejąca dziś ulica Piekary.


W sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej znajduje się ekskluzywne osiedle Brabank, które składa się z trzech sześciopiętrowych budynków, w których łącznie znajduje się 140 mieszkań. Ich ceny wynoszą nawet ponad 2 mln zł. Obok osiedla, od strony miasta, powstanie ogólnodostępny plac, który uatrakcyjni okolice muzeum.


alt

W tle osiedle Brabank

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież