Gmach Muzeum II Wojny Światowej jest już prawie gotowy, a budowa zakończy się ostatecznie w styczniu. Muzeum mogłoby zostać otwarte już pod koniec lutego lub na początku marca, jednak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dąży do jego likwidacji w obecnej formie. Wiążąca w tej sprawie będzie decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Muzeum II Wojny Światowej znajdować się będzie w budynku monumentalnym. Jego łączna powierzchnia to ok. 23 tys. metrów kwadratowych. Wystawa główna zajmie ok. 5 tys. metrów kwadratowych. Muzeum dysponuje ok. 37 tysiącami obiektów, choć eksponaty cały czas są gromadzone. Ponad 12 tys. obiektów to dary od ludzi. Wśród eksponatów znajdują się m.in egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po żołnierzach zamordowanych w Katyniu, sztandar 6 Pułki Artylerii Ciężkiej ze Lwowa, wózek należący do matki zesłanej do obozu Auschwitz-Birkenau, buty ze słomy z drewnianą podeszwą wykonane własnoręcznie przez Polaka zesłanego na Syberię. skórzany kufer ze zbioru pamiątek po generale Władysławie Andersie, czapka więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, fragmenty macew. Wystawę główną muzeum będą tworzyły trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Ekspozycja ma przedstawiać nie tylko losy Polaków podczas wojny, ale także doświadczenia innych narodów, co złoży się na pełniejszy obraz koszmaru, jakim była II wojna światowa. Łączny koszt powstania Muzeum II Wojny Światowej to ok. 450 mln zł.
Budynek Muzeum II Wojny Światowej. Zdjęcie wykonane 21 grudnia 2016.
Nad muzeum cały czas wisi groźba jego likwidacji w obecnej formie, czego chce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Minister wydał zarządzenie, w którym mowa była o połączeniu instytucji z istniejącym od grudnia 2015 roku, jako oficjalna instytucja kultury, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zarządzenie ministra zostało zaskarżone przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rzecznik Praw Obywatelskich również zaskarżył tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny 16 listopada wydał w tej sprawie decyzję, która orzekła o wstrzymaniu zarządzenia ministra do czasu zakończenia procesu sądowego. Ministerstwo zaskarżyło decyzję WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednocześnie twierdząc, że wyrok WSA jest nieprawomocny. NSA wyda decyzję w tej sprawie dopiero za jakiś czas, natomiast minister Gliński zapowiedział likwidację Muzeum II Wojny Światowej na 1 lutego 2017. Profesor Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, liczy na to, że obiekt uda się otworzyć pod koniec lutego lub na początku marca 2017. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja. Dzisiaj wiadomo tylko tyle, że budowa muzeum dobiega końca i ostatecznie zakończy się prawdopodobnie w styczniu, zaś turyści, którzy przyjeżdżają do Gdańska pytają o nie już teraz. Póki co możemy podziwiać okazały gmach, a pracujący przy nim robotnicy zajmują się wykończeniami.
Muzeum II Wojny Światowej powstało w bardzo atrakcyjnym miejscu. Teren muzeum od północy wyznacza fragment ulicy Wałowej, od wschodu ulica Stara Stocznia, gdzie powstało osiedle Brabank, od południa lewy brzeg ujścia Kanału Raduni do Motławy, od zachodu nieistniejąca dziś ulica Piekary.
W sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej znajduje się ekskluzywne osiedle Brabank, które składa się z trzech sześciopiętrowych budynków, w których łącznie znajduje się 140 mieszkań. Ich ceny wynoszą nawet ponad 2 mln zł. Obok osiedla, od strony miasta, powstanie ogólnodostępny plac, który uatrakcyjni okolice muzeum.
W tle osiedle Brabank
GG
- 22/12/2016 19:41 - Maja Narbutt: Wszystko było poukładane. Założenie było takie, że układ będzie stabilny i niezmienny
- 22/12/2016 16:27 - Energa SA w górę na giełdzie
- 22/12/2016 16:21 - SLD apeluje...
- 22/12/2016 15:41 - Absolwenci kursu audiodeskrypcji
- 22/12/2016 05:47 - Świąteczne co nieco, czyli przepis na domowy pasztet
- 21/12/2016 18:12 - Księga kondolencyjna dla ofiar zamachu w Berlinie
- 21/12/2016 16:22 - Grzegorz Bierecki: W jakim języku napisany został scenariusz konfliktu?
- 21/12/2016 10:58 - Rozmowa z Piotrem Walentynowiczem - kandydatem na prezydenta miasta Gdańska
- 20/12/2016 22:48 - Spotkanie opłatkowe gdańskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Kwatera Akowska Cmenatrza Łostowickiego
- 20/12/2016 21:27 - Świąteczne wydanie "Gazety Gdańskiej"