Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Absolwenci kursu audiodeskrypcji

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2016 15:41

Rozdaniem zaświadczeń siedmiu kursantom i testem aplikacji ArtSee zakończył się cykl szkoleń audiodeskrypcyjnych realizowany w ramach programu "Usłyszeć obraz" zorganizowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie w ramach zadania "Nowy Port. W Centrum", w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.



Program "Usłyszeć obraz" był realizowany od marca tego roku. Podczas zajęć prowadzonych przez specjalistów z Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym uczestnicy szkoleń zapoznawali się z zasadami tworzenia werbalnego, dźwiękowego opisu obrazu i treści wizualnych, które umożliwią osobom z niepełnosprawnością wzroku samodzielny odbiór sztuki. Cykl obejmował 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy kursu mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę oprowadzając podopiecznych Pomorskiej Jednostki TPG po wystawach CSW Łaźnia 2. Po rozdaniu zaświadczeń kursanci testowali aplikację mobilną ArtSee specjalnie przygotowaną przez CSW Łaźnia 2 dla osób słabowidzących. Uczestnicy kursu siedzieli przy komputerze, a osoba niewidząca łączyła się z nimi przez tablet i wysłuchiwała audiodeskrypcji prac z wystawy "Mapping Europe" Kateriny Mistal.


alt

Uczestnicy kursu: Anna Wesołowska-Owczarska, Dorota Dombrowska, Magdalena Dębna, Antoni Polakowski, Katarzyna Wołejko, Małgorzata Rozbicka, Małgorzata Bartoszewska


- Uczestnicy kursy z audiodeskrypcji brali udział w dwóch częściach dużego projektu "Usłyszeć obraz" - powiedziała Kamila Skalska, psycholożka i tłumacz języka migowego Pomorskiej Jednostki TPG. - Pierwsza część była teoretycznymi warsztatami, szkoleniem jak opisywać obrazy dla osób niewidomych i słabowidzących. Równie ważną częścią był praktyczne zajęcia z osobami niewidomymi i słabowidzącymi, oprowadzania kuratorskie na konkretnych wystawach. Nasi wolontariusze, którzy brali udział w szkoleniu na bieżąco weryfikowali swoje umiejętności. Z tego korzystały głuchoniewidome, między innymi z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, ale nie tylko. Projekt był dostępny dla wszystkich osób z Gdańska. Łaźnia zapewniała przewodnika na podróż do Centrum Sztuki i na powrót do domu. Przyszłość to technologia i jest nią między innymi aplikacja ArtSee dzięki której wolontariusze mogą zdalnie prowadzić audiodeskrypcję osobom niewidomym. Osoba niewidoma może przyjść do Centrum Sztuki Łaźnia, wziąć tablet, połączyć się na żywo z wolontariuszem i z udźwiękowioną aplikacją przejść się po wystawie. Na takie spotkanie trzeba się wcześniej umówić. Wolontariusz może być w dowolnym miejscu, w którym komputer ma dostęp do internetu.


alt

Testowanie aplikacji ArtSee. Osoba niewidząca przed obrazem z tabletem...


alt

...uczestniczka kursu przed komputerem prowadząca audiodeskrypcją


- Odkryłam sposób widzenia, odczuwania, patrzenia, odbierania różnych emocji przez osoby niewidzące i niedowidzące i jest to naprawdę bardzo bogaty świat - powiedziała Anna Wesołowska-Owczarska. - Podczas warsztatów nauczyłam się bardzo dużo. Odkryłam inny sposób patrzenia na sztukę. Uzyskałam to dzięki kontaktowi z bardzo wrażliwymi osobami, które były na kursie i wprowadzały nas w świat, który tylko pozornie jest ciemny. Jest pełen przeróżnych emocji. Bardzo bogaty i bardzo dużo ja uzyskałam dla siebie czerpiąc radość z kontaktu z osobami uczestniczącymi w kursie, które uczyły nas oprowadzać, ale też z osobami niewidzącymi. Zaskoczyły mnie bariery z jakimi muszą się zmagać osoby niepełnosprawne i jak doskonale sobie z ich pokonywaniem. To jest niesamowite. Osoba która widzi pewnych rzeczy naprawdę nie dostrzega. I to zobaczyłam dzięki tym zajęciom. Zyskałam nową umiejętność. Zmianie uległo moje spojrzenie na świat. I to bardzo dużo zmiana.


alt



alt


- Wrażenia z kursu są bardzo pozytywne - przyznała Małgorzata Rozbicka. - Trochę wcześniej poznałam tą społeczność, bo moja mama pracuje w TPG. Namówiła mnie na ten kurs i jestem bardzo zadowolona, że dałam się namówić. Poznałam wiele bardzo ciekawych, ciepłych osób. Może nie dowiedziałam się bardzo nowych rzeczy, ale weszłam głębiej w ten świat i lepiej go poznałam. Poznałam również więcej ze sztuki. Bardzo lubię sztukę, ale nie za bardzo mam czas chodzić na wystawy, a będąc wolontariuszem miałam okazję oglądać sztukę. Chodzę do szkoły i mam obowiązek wypowiadać się długo i kwieciście więc łatwo przychodzi mi opisywanie dzieł sztuki. Dzięki warsztatom nauczyłam się zwracać uwagę na konkretne szczegóły, trochę inne niż się na lekcji języka polskiego omawia. Spojrzenie na sztukę jest inne - dla kogoś, a nie dla siebie.


Centrum Sztuki Współczesnej planuje w 2017 roku projekt dotyczący udostępniania swoich wystaw osobom niewidomym i słabowidzącym. Projekt ma zawierać element szkolenia audiodeskrypcji.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież