Nowy zarząd SKT - B. Białaszczyk prezesem » Bartłomiej Białaszczyk pozostaje prezesem Sopockiego Klubu Tenisowego na kolejną kadencję. Tak zdecy... Prezydent Gdyni oddawała hołd niemieckim zbrodniarzom?! "Tam nie było ... » „Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających katastrofę st... Marek Formela: Presja społeczna zaczyna mieć swój ciężar » „Jest trudne do zaakceptowania, że pan Matecki przez siedem tygodni pobytu nie uczestniczył w żadnej... TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 17:48
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
Bez smaku żużla, bez emocji, poza emocją księgowego - Wybrzeże
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marszalec: Data symboliczna, ale trafnie wybrana

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2011 14:25

Z dr Januszem Marszalcem, wicedyrektorem tworzonego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej o polskich drogach do niepodległości rozmawia Artur S. Górski



- 11 listopada to data umowna odzyskania niepodległości. Dzień ten został uznany za początek niepodległego Państwa Polskiego w 1937 roku. Czy słusznie?
Janusz Marszalec: Niepodległość nie spadła nam z nieba, rodziła się w bólach i to był pewien proces polityczny, społeczny, militarny. Data11 listopada jest symboliczna, ale trafnie wybrana.  Tego dnia wrócił z niewoli marszałek Józef Piłsudski, tego dnia skończyła się kapitulacją Niemiec I wojna światowa. W wynik tej wojny otworzyła się szansa wybicia się na niepodległość po latach walk, starań, zabiegów podejmowanych przez pokolenia Polaków. Potrzebujemy takich symbolicznych dat, chociaż ten dzień i to święto wywodzi się z kategorii polityki historycznej.


- Początek Państwa Polskiego jest dość dobrze zbadany. Czy są jeszcze obszary, które wymagają badań, w których pozostały jeszcze  otwarte pola do historycznych badań?
Janusz Marszalec: Historyk stawia pytania i pracuje na źródłach. Nawet te wydawałoby się już dobrze znane i opisane dostarczają nowych wniosków i spojrzeń. W tym cała przyjemność pracy historyka. Polska niepodległość to był fenomen społeczny i polityczny. Francuska historyczna szkła Annales pokazała, że źródła na których pracowano przez lata mogą dostarczyć mnóstwa nowych rezultatów badawczych, można z nich wydobyć wiele ciekawych informacji. I tak ukazała się ostatnio znakomita publikacja historyczna Grzegorza Nowika, historyka, profesora w Instytucie Studiów Politycznych PAN, „Wojna światów 1920. Bitwa Warszawska”, w której przedmiotem badań były działania polskich kryptologów podczas wojny polsko-bolszewickiej i sukcesy radiowywiadu.  Sukces polskich deszyfrantów miał niebagatelny wpływ na wynik wojny.


- Złamanie kluczy szyfrowych Armii Czerwonej umożliwiło odczytanie korespondencji bolszewickiej z frontów wojny na Ukrainie i na Kaukazie i od Syberii po Piotrogród.  To rzeczywiście mało znany aspekt początków obrony nowej państwowości. Z czego jeszcze powinniśmy być dumni tego dnia.
Janusz Marszalec: Polska odrodziła się łącząc tereny i społeczności trzech różnych mocarstw. Powstała wspólnota, która przetrwała próbę lat 1939-1945 i czasy powojenne. To zrodzone poczucie wspólnoty zrodziło się najpierw w głowach nielicznych zapaleńców, by później pociągnąć tysiące. Niepodległość wykuwała się na polach bitew, ale też w salonach, w których lobbowano na jej rzecz, w codziennej, pozytywistycznej pracy. W II Rzeczpospolitej nie wszystko było piękne, ale ta niepodległościowa tradycja pozwoliła nam przetrwać. W czasach PRL było to święto zakazane, ale pamięć o tej dacie i o tym, co symbolizuje przetrwała.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież