Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Połączenie nauki i biznesu w zakresie implantologii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 lutego 2014 18:41

Umowę o współpracy w dziedzinie badań naukowych w zakresie implantologii podpisano 17 lutego w siedzibie Pracodawców Pomorza między Politechniką Gdańską, a European Dental Implant Institute Vivadental. Podpisanie umowy jest zaczątkiem do prowadzenia wspólnych prac badawczych w oparciu o innowacyjne technologie w zakresie doskonalenia metod zabiegowych z zastosowaniem biomateriałów, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu.


Umowa docelowo przewiduje również wypracowanie całkowicie nowych produktów, które charakteryzować będzie trwałość, estetyka oraz niskie koszty wytworzenia. Poddanie ich badaniom naukowym w obszarze laboratoryjnym i klinicznym, będzie stanowić szansę na wdrożenie do praktyki medycznej i uruchomienie produkcji na skalę przemysłową.


alt



Umowę podpisali dr n. med. Violetta Szycik, prezes zarządu Vivadental Sp. z o.o. i jednocześnie dyrektor naukowy European Dental Implant Institute Vivadental, a ze strony Politechniki Gdańskiej jej rektor prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk. W jego ocenie połączenie sił nauki i biznesu w praktyce przyniesie wymierne korzyści społeczne, wśród których wymienić należy zwiększenie dostępności do leczenia implantologicznego oraz jego upowszechnienie, szczególnie wśród osób w wieku okołoemerytalnym, w największym stopniu zainteresowanych komfortowym i estetycznym zaopatrzeniem protetycznym. Osób których w Polsce przybywa i  które już niedługo będą mogły korzystać z nowoczesnej i tańszej metody leczenia utraconych zębów, bez występujących obecnie ograniczeń.


- Umowa ta, stanowi pierwszy tego typu projekt nawiązania szerokiej współpracy między światem nauki i biznesu, współpracy promowanej przez Pracodawców Pomorza - stwierdził prezes tej organizacji dr Zbigniew Canowiecki. - Taka współpraca ma prekursorski charakter i wpisuje się nie tylko w nurt polityki regionalnej, ale również Pracodawców Pomorza, aliansów powstających na fundamencie medycyny i techniki oraz biznesu i nauki. Mam nadzieję już w niedalekiej przyszłości informować o pierwszych sukcesach tej współpracy - dodał Zbigniew Canowiecki.


alt



Implantologia, co ukazuje powyższe zdjęcie, to obecnie najbardziej rozwinięta dziedzina stomatologii. Znajdują w niej zastosowanie najnowsze osiągnięcia inżynierii biomedycznej, biomateriałowej i wielu innych nauk oraz technologii. Jest ona odzwierciedleniem postępu naukowo-technicznego, który stworzył nowe możliwości terapeutyczne i rehabilitacyjne narządu żucia, zapewniając pacjentom znacznie większy komfort fizyczny i psychiczny, niż stosowane dotąd konwencjonalne metody leczenia protetycznego. Rozwój technik sterowanej regeneracji kości umożliwia leczenie trudnych do uzupełnienia braków zębowych przy współistniejących zanikach kości wyrostka zębodołowego w szczęce i w żuchwie.
Aby osiągnięcia naukowe mogły mieć zastosowanie w praktyce, celowa jest szeroka i interdyscyplinarna płaszczyzna współdziałania. Do takiej współpracy doszło dzięki połączeniu sił naukowców z Politechniki Gdańskiej i ekspertów Instytutu Vivadental, który pozyskał partnera strategicznego dysponującego niezbędnym potencjałem technologicznym do realizacji tych zadań. Mowa tutaj o Laboratorium Biomateriałów Centrum Zaawansowanych Technologii POMORZE na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. W laboratorium prowadzone są badania nad m.in. bioaktywnymi endoprotezami, implantami personalizowanymi, implantami kompozytowymi na elementy kostne, jak też samosmarowną endoprotezą stawu kolanowego. Te cenne doświadczenia będą wykorzystane w prowadzonych wspólnie projektach naukowo-badawczych w zakresie implantów zębowych.


alt



- Wspólnie wychodzimy naprzeciw wyzwaniom stawianym przez społeczne zapotrzebowanie wyznaczając ambitne cele badawcze w zakresie doskonalenia metod zabiegowych w oparciu o innowacyjne technologie z zastosowaniem biomateriałów, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu. W oparciu o wiedzę, doświadczenia i badania, które prowadzimy, chcemy razem rozwijać całkowicie nowe produkty, które charakteryzować będzie trwałość, estetyka oraz niskie koszty wytworzenia - powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński, prezydent Węzła Innowacyjnych Technologii i lider Zespołu Biomateriałów Politechniki Gdańskiej (na powyższym zdjęciu z lewej podczas rozmowy z red. Bożeną Leszczyńską z gdańskiego oddziału PAP).


alt



- W Instytucie Vivadental w Gdańsku, międzynarodowym ośrodku klinicznym, szkoleniowym i naukowo-badawczym specjalizującym się w implantologii stomatologicznej, prowadzącym również działalność naukowo-badawczą w zakresie wykorzystania innowacyjnych procedur leczenia, te badania będą jako pierwsze wdrażane w życie - zapewniła dr n. med. Violetta Szycik, dyrektor naukowy EuropeanVivadental (na powyższym zdjęciu z prawej podczas rozmowy z red. Tomaszem Zającem z TVG).


- Leczenie implantologiczne nie jest tanie, co powoduje, że z jego dobrodziejstw korzystają obecnie najczęściej pacjenci o wyższych dochodach. Istnieje więc potrzeba, aby te ograniczenia znosić i dążyć do upowszechnienia najlepszej metody leczenia utraconych zębów po to, aby stała się dostępna dla szerokich grup polskiego społeczeństwa. Wierzę, że dzięki podpisanej umowie o współpracy już wkrótce będzie to możliwe - stwierdziła Violetta Szycik.


alt


Marszałek pomorski Mieczysław Struk oceniając to biznesowo-naukowe wydarzenie powiedział, że wspólne badania naukowe w obszarze laboratoryjnym i klinicznym obu partnerów, z pewnością stanowić będą szansę na wdrożenie do praktyki medycznej i uruchomienie produkcji na skalę przemysłową. To niezwykle obiecująca perspektywa dla regionu pomorskiego i jego promocji w świecie. To umocnienie rangi Trójmiasta, jako międzynarodowego ośrodka uniwersyteckiego, akcentującego swoją obecność w dziedzinie rozwoju unikalnych technologii medycznych zdolnego do konkurowania z dokonaniami światowymi.


Nadmieńmy, iż Laboratorium Biomateriałów powstało w ramach projektu Centrum Zaawansowanych Technologii „Pomorze”, który jest objęty wsparciem Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież