"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miasto przekazało budynek Caritas

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 14 lutego 2014 20:38

13 lutego Miasto Gdańsk przekazało wyremontowany budynek z ulicy Dobrej 8 we władanie Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz podpisało umowę  z wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu rewitalizacji Dolnego Miasta. Złożenie podpisu na oby dwóch dokumentach było jedynie niezbędną formalnością, która stała się początkiem prac SKANSKA S.A mającymi się zakończyć do czerwca 2015 roku oraz otwarciem świetlicy pod rządami ks. Janusza Steć. Koszt projektu rewitalizacji szacuje się na 36 mln zł, a remont ulic i budynków to tylko niektóre z zadań jakie stoją przez wykonawcą.


Początki istnienia Dolnego Miasta należy upatrywać w  XVII wieku. Mimo historycznego znaczenia, dzielnica ta została zapomniana. Zabytkowe kamienice nie zachwycają, a wręcz odstraszają swoim wyglądem. Turyści kończą zwiedzanie na ulicy Długiej, a miejscowi uważają ten rejon za mało atrakcyjny nie tylko z punktu widzenia mieszkaniowego, ale i inwestycyjnego. Miasto Gdańsk przygotowało program rewitalizacji Dolnego Miasta. Remont budynków, wymiana nawierzchni jezdni  i modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej to tylko część założeń inwestycyjnych, które zobowiązała się wykonać SKANSKA S.A na mocy popisanej umowy.

Dolne Miasto zajmuje powierzchnię 61,8 ha i jest zamieszkałe przez 5 868 osób. Jej piękno schowane jest pod ruinami i wszechobecną ponurością. Choć dzielnica ten jest odległa od ulicy Długiej zaledwie 10-15 minut pieszo, spotkanie tu turysty graniczy z cudem. Odnowa okolicy ma na celu polepszenie życia mieszkańców oraz przypomnienie o tym zakątku Gdańska tubylcom.

Na uroczystości podpisania umowy i wręczenia kluczy do obiektu, poza prezydentem Pawłem Adamowiczem, obecni byli Paweł Piński (Dyrektor Zespołu Projektów Skanska SA), ks. Janusz Steć (Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej), Włodzimierz Bartosiewicz (Dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska), Grzegorz Sulikowski (Z-ca Dyrektora Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków, kierownik Referatu Rewitalizacji).


alt


- O rewitalizacji Dolnego Miasta marzyło nam się już 18 lat temu. Stało się wówczas  takim miejscem, od którego chcieliśmy odnawiać różne dzielnice naszego miasta. Wtedy jeszcze Polska nie była w UE i nie śniliśmy nawet o otrzymaniu dodatkowych środków, które zasiliłyby projekt - poinformował prezydent Paweł Adamowicz.

Ogólny koszt projekt to niecałe 36 mln zł.  Miasto Gdańsk przeznaczyło na ten cel z budżetu 19 mln zł, zaś dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło około 16 mln zł.

Partnerami zostali Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Klub Wodny „Gdańskie Lwy” oraz 14 wspólnot mieszkaniowych z Dolnego Miasta. Łącznie dołożyli oni 812 tys. zł.

- Rewitalizacja polega na wprowadzeniu nowych mieszkańców, aby nowa krew wprowadziła nowe wartości.  Efektem rewitalizacji będzie również wzrost wartości gruntów - nadmienił prezydent.

Wykonawcą robót jest SKANSKA S.A., która za wykonanie pracy otrzyma prawie 24 mln zł.

Zadania inwestycyjne
Prace remontowe będą polegały na wymianie nawierzchni jezdni i chodników, zbudowaniu aktywnego systemu odprowadzającego wody opadowe i gruntowe oraz  utworzenie ciągu pieszo- jezdnego z miejscami parkingowymi.

Jednym słowem  przebudowana zostanie przestrzeń publiczna i infrastruktura podziemna  w obrębie pasów drogowych ulic: Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Łąkowej, Radnej i Toruńskiej. Łącznie remont obejmie 1,69 km ulic.

- Obecnie jesteśmy na etapie przekazywania planu budowy z inwestorem. Nastąpi to w ciągu 7 dni.  Myślę, że koło 24 lutego będziemy już na placu budowy. Zaczniemy od zabezpieczenia przyległych ulic i bierzemy się za przebudowę infrastruktury podziemnej, która rozciąga się na około 10 km. Nie ukrywam, że nie da się tego zrobić bez bólu. natomiast będziemy się starać to minimalizować – zapowiedział Paweł Piński, Dyrektor Zespołu Projektów Skanska SA.

Zachowane zostanie torowisko tramwajowe, po którym jeździć będzie zabytkowy tabor (w czasie ekspozycji), a okolica nabierze zielonych odcieni, choćby z uwagi na powstanie alei jarzębów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej i Wróblej. Na ulicy pojawią się drzewa i krzewy, a chodniki będą zdobić trawniki. Oprócz tego pojawią się nowe ławki, a rowerzyści będą mieli gdzie postawić rower.


alt


- Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich przewiduje prace przygotowawcze. Następnie wykonany  rozbiórkę istniejących nawierzchni dróg w ulicach Śluzy i Dolnej, po czym przystąpimy do wykonania nawierzchni z kostki kamiennej oraz ułożenia chodników z płyt betonowych - mówił Łukasz Kaźmierczak, kierownik robót drogowych SKANSKA.

W ramach programu rewitalizacji wyremontowanych zostanie 31 budynków mieszkalnych położonych przy ulicy Dolnej, Łąkowej, Toruńskiej oraz Wróblej. Założona zostanie izolacja oraz wzmocnione fundamenty.

Koszt projektu to w przybliżeniu 3,6 mln zł.

- Proszę dbać o permanentną komunikację  z mieszkańcami, żeby  byli oni informowani o wyłączeniu prądu, wody i innych problemach - apelował prezydent Gdańska.

Warto dodać, że w ramach projektów inwestycyjnych w roku ubiegłym wyremontowano i wyposażono zabytkowy budynek przy ul. Dobrej 8. Przeniesiona zostanie tu Świetlica Ucznia oraz Okienko Przedszkole (była siedziba na ul. Dolnej 4). Realizatorem tych działań jest partner projektu- Caritas Archidiecezji Gdańskiej, który będzie prowadził tam działania społeczne dedykowane najmłodszym mieszkańcom Dolnego Miasta. Przekazanie obiektu wartego 2 mln zł na najbliższe 20 lat nastąpiło 13 lutego, bezpośrednio po zawarciu umowy z wykonawcą robót budowlanych.

- Caritas nie potrzebuje tego budynku, ale jest on potrzebny młodym mieszkańcom tego obszaru. Włączamy się już od kilku lat w rewitalizację społeczną, która jest bardzo ważnym komponentem w zmianie dzielnicy. W perspektywie pracy w bardzo różnych obszarach Metropolii, chyba tutaj zauważam największy sukces partnerstwa społecznego. Te organizacje, które weszły w partnerstwo, podjęły bardzo trudną współpracę, co nie jest łatwe na polu organizacji pozarządowych. Tutaj efekty są już widoczne. Mimo tego, że ulica Łąkowa dopiero będzie przybudowana, to zmiany społeczne już zaszły - z uznaniem wypowiadał się ks. Janusz Steć, Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Zmodernizowany zostanie również budynek Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i to z myślą o osobach niepełnosprawnych- zostanie przystosowanych do ich potrzeb.

Zadania społeczne
Problemem Dolnego Miasta są nie tylko podupadłe kamienice, ale i trudna sytuacja społeczno- ekonomiczna. Władze miasta uważają, że rewitalizację należy rozpocząć od poprawy życia mieszkańców. Dzieci powinny mieć możliwość wydostania się z trudnej sytuacji i rozwijania swoich pasji. Nie zapomniano również o seniorach. Łącznie przewidziano realizację 46 działań społecznych, z których skorzysta około 1218 osób.

Wśród nich znajdziemy:
- Klub Młodzieży (prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej MROWISKO),
- Poradnia dla Rodziców mających problemy wychowawcze (przy pomocy Fundacji FOSA),
- Klub Seniora (pod patronem Caritas),
- Młodzieżowa Drużyna smoczych Łodzi (zajęcia sportowe prowadzone przez Klub Wodny „Gdańskie Lwy”),
- Dotyk Sztuki (warsztaty artystyczne prowadzone przez CSW Łaźnia).

Koszt działań społecznych oszacowany jest na 5,3 mln zł.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież