Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miasto przekazało budynek Caritas

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 14 lutego 2014 20:38

13 lutego Miasto Gdańsk przekazało wyremontowany budynek z ulicy Dobrej 8 we władanie Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz podpisało umowę  z wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu rewitalizacji Dolnego Miasta. Złożenie podpisu na oby dwóch dokumentach było jedynie niezbędną formalnością, która stała się początkiem prac SKANSKA S.A mającymi się zakończyć do czerwca 2015 roku oraz otwarciem świetlicy pod rządami ks. Janusza Steć. Koszt projektu rewitalizacji szacuje się na 36 mln zł, a remont ulic i budynków to tylko niektóre z zadań jakie stoją przez wykonawcą.


Początki istnienia Dolnego Miasta należy upatrywać w  XVII wieku. Mimo historycznego znaczenia, dzielnica ta została zapomniana. Zabytkowe kamienice nie zachwycają, a wręcz odstraszają swoim wyglądem. Turyści kończą zwiedzanie na ulicy Długiej, a miejscowi uważają ten rejon za mało atrakcyjny nie tylko z punktu widzenia mieszkaniowego, ale i inwestycyjnego. Miasto Gdańsk przygotowało program rewitalizacji Dolnego Miasta. Remont budynków, wymiana nawierzchni jezdni  i modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej to tylko część założeń inwestycyjnych, które zobowiązała się wykonać SKANSKA S.A na mocy popisanej umowy.

Dolne Miasto zajmuje powierzchnię 61,8 ha i jest zamieszkałe przez 5 868 osób. Jej piękno schowane jest pod ruinami i wszechobecną ponurością. Choć dzielnica ten jest odległa od ulicy Długiej zaledwie 10-15 minut pieszo, spotkanie tu turysty graniczy z cudem. Odnowa okolicy ma na celu polepszenie życia mieszkańców oraz przypomnienie o tym zakątku Gdańska tubylcom.

Na uroczystości podpisania umowy i wręczenia kluczy do obiektu, poza prezydentem Pawłem Adamowiczem, obecni byli Paweł Piński (Dyrektor Zespołu Projektów Skanska SA), ks. Janusz Steć (Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej), Włodzimierz Bartosiewicz (Dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska), Grzegorz Sulikowski (Z-ca Dyrektora Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków, kierownik Referatu Rewitalizacji).


alt


- O rewitalizacji Dolnego Miasta marzyło nam się już 18 lat temu. Stało się wówczas  takim miejscem, od którego chcieliśmy odnawiać różne dzielnice naszego miasta. Wtedy jeszcze Polska nie była w UE i nie śniliśmy nawet o otrzymaniu dodatkowych środków, które zasiliłyby projekt - poinformował prezydent Paweł Adamowicz.

Ogólny koszt projekt to niecałe 36 mln zł.  Miasto Gdańsk przeznaczyło na ten cel z budżetu 19 mln zł, zaś dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło około 16 mln zł.

Partnerami zostali Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Klub Wodny „Gdańskie Lwy” oraz 14 wspólnot mieszkaniowych z Dolnego Miasta. Łącznie dołożyli oni 812 tys. zł.

- Rewitalizacja polega na wprowadzeniu nowych mieszkańców, aby nowa krew wprowadziła nowe wartości.  Efektem rewitalizacji będzie również wzrost wartości gruntów - nadmienił prezydent.

Wykonawcą robót jest SKANSKA S.A., która za wykonanie pracy otrzyma prawie 24 mln zł.

Zadania inwestycyjne
Prace remontowe będą polegały na wymianie nawierzchni jezdni i chodników, zbudowaniu aktywnego systemu odprowadzającego wody opadowe i gruntowe oraz  utworzenie ciągu pieszo- jezdnego z miejscami parkingowymi.

Jednym słowem  przebudowana zostanie przestrzeń publiczna i infrastruktura podziemna  w obrębie pasów drogowych ulic: Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Łąkowej, Radnej i Toruńskiej. Łącznie remont obejmie 1,69 km ulic.

- Obecnie jesteśmy na etapie przekazywania planu budowy z inwestorem. Nastąpi to w ciągu 7 dni.  Myślę, że koło 24 lutego będziemy już na placu budowy. Zaczniemy od zabezpieczenia przyległych ulic i bierzemy się za przebudowę infrastruktury podziemnej, która rozciąga się na około 10 km. Nie ukrywam, że nie da się tego zrobić bez bólu. natomiast będziemy się starać to minimalizować – zapowiedział Paweł Piński, Dyrektor Zespołu Projektów Skanska SA.

Zachowane zostanie torowisko tramwajowe, po którym jeździć będzie zabytkowy tabor (w czasie ekspozycji), a okolica nabierze zielonych odcieni, choćby z uwagi na powstanie alei jarzębów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej i Wróblej. Na ulicy pojawią się drzewa i krzewy, a chodniki będą zdobić trawniki. Oprócz tego pojawią się nowe ławki, a rowerzyści będą mieli gdzie postawić rower.


alt


- Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich przewiduje prace przygotowawcze. Następnie wykonany  rozbiórkę istniejących nawierzchni dróg w ulicach Śluzy i Dolnej, po czym przystąpimy do wykonania nawierzchni z kostki kamiennej oraz ułożenia chodników z płyt betonowych - mówił Łukasz Kaźmierczak, kierownik robót drogowych SKANSKA.

W ramach programu rewitalizacji wyremontowanych zostanie 31 budynków mieszkalnych położonych przy ulicy Dolnej, Łąkowej, Toruńskiej oraz Wróblej. Założona zostanie izolacja oraz wzmocnione fundamenty.

Koszt projektu to w przybliżeniu 3,6 mln zł.

- Proszę dbać o permanentną komunikację  z mieszkańcami, żeby  byli oni informowani o wyłączeniu prądu, wody i innych problemach - apelował prezydent Gdańska.

Warto dodać, że w ramach projektów inwestycyjnych w roku ubiegłym wyremontowano i wyposażono zabytkowy budynek przy ul. Dobrej 8. Przeniesiona zostanie tu Świetlica Ucznia oraz Okienko Przedszkole (była siedziba na ul. Dolnej 4). Realizatorem tych działań jest partner projektu- Caritas Archidiecezji Gdańskiej, który będzie prowadził tam działania społeczne dedykowane najmłodszym mieszkańcom Dolnego Miasta. Przekazanie obiektu wartego 2 mln zł na najbliższe 20 lat nastąpiło 13 lutego, bezpośrednio po zawarciu umowy z wykonawcą robót budowlanych.

- Caritas nie potrzebuje tego budynku, ale jest on potrzebny młodym mieszkańcom tego obszaru. Włączamy się już od kilku lat w rewitalizację społeczną, która jest bardzo ważnym komponentem w zmianie dzielnicy. W perspektywie pracy w bardzo różnych obszarach Metropolii, chyba tutaj zauważam największy sukces partnerstwa społecznego. Te organizacje, które weszły w partnerstwo, podjęły bardzo trudną współpracę, co nie jest łatwe na polu organizacji pozarządowych. Tutaj efekty są już widoczne. Mimo tego, że ulica Łąkowa dopiero będzie przybudowana, to zmiany społeczne już zaszły - z uznaniem wypowiadał się ks. Janusz Steć, Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Zmodernizowany zostanie również budynek Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i to z myślą o osobach niepełnosprawnych- zostanie przystosowanych do ich potrzeb.

Zadania społeczne
Problemem Dolnego Miasta są nie tylko podupadłe kamienice, ale i trudna sytuacja społeczno- ekonomiczna. Władze miasta uważają, że rewitalizację należy rozpocząć od poprawy życia mieszkańców. Dzieci powinny mieć możliwość wydostania się z trudnej sytuacji i rozwijania swoich pasji. Nie zapomniano również o seniorach. Łącznie przewidziano realizację 46 działań społecznych, z których skorzysta około 1218 osób.

Wśród nich znajdziemy:
- Klub Młodzieży (prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej MROWISKO),
- Poradnia dla Rodziców mających problemy wychowawcze (przy pomocy Fundacji FOSA),
- Klub Seniora (pod patronem Caritas),
- Młodzieżowa Drużyna smoczych Łodzi (zajęcia sportowe prowadzone przez Klub Wodny „Gdańskie Lwy”),
- Dotyk Sztuki (warsztaty artystyczne prowadzone przez CSW Łaźnia).

Koszt działań społecznych oszacowany jest na 5,3 mln zł.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież