Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wróbel: Zrobić wszystko, żeby Pruszcz był dobrym miejscem do mieszkania

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 lutego 2014 19:18

altZ Januszem Wróblem rozmawiała Żaneta Stasiowska


Janusz Wróbel od 12 lat sprawuje rządy w Pruszczu Gdańskim. Cieszy się zaufaniem mieszkańców, o czym świadczy poparcie na poziomie 89 %. Wprowadził wiele zmian i udogodnień, m.in. zdecydował się na budowę obwodnicy Pruszcza w celu odkorkowania miasta. Jak powiedział Bartosz Gondek, rzecznik prasowy burmistrza: „Dla burmistrza najważniejsze jest dobro mieszkańców. Jest przy tym bardzo skromną osobą”.

- Jakie ma Pan plany wobec miasta na przyszłą kadencję?
Janusz Wróbel: Zamierzam kontynuować to co rozpocząłem 12 lat temu, czyli chce zrobić wszystko, żeby Pruszcz był dobrym miejscem do mieszkania. Zależy mi, aby był ceniony przez mieszkańców jako miejsce, w którym mogą zrealizować jak najwięcej swoich potrzeb, a jednocześnie atrakcyjny dla osób, które szukają swojego miejsca do życia.

- Jakie zmiany należałoby wprowadzić na terenie Pruszcza Gdańskiego?
Janusz Wróbel: Jest bardzo dużo rzeczy do zmiany. Poza dostępnością komunikacyjną, przez którą rozumiemy poprawę infrastruktury istniejącej oraz wybudowanie nowych, ważnych dróg, to bardzo mi zależy na rozwoju infrastruktury, która wiąże się z komfortem życia, takich jak park w centrum, kolejne ścieżki rowerowe i tereny rekreacyjne. Mamy już ich dużo, ale mieszkańcy dalej tego oczekują i je budujemy. Jak wiemy teren rekreacyjny zawiera kilka elementów, na przykład na osiedlu Komarowo powstaną dwa boiska, plac zabaw oraz tor do jazdy na rolkach. To wszystko wiąże się z podniesieniem jakości życia. Wybudowaliśmy żłobek, pewnie za chwilę zaczniemy myśleć o kolejnym. Zależy nam na tym, skoro wprowadzają się tu młodzi ludzi, żeby i ich dzieciom zapewnić jak najlepszą infrastrukturę.

- LPP buduje największe centrum logistyczne, Poczta Polska postawiła sortownie listów, a na rzecz promocji i kultury wpłynęła Faktoria. Są to inwestycje zrealizowane, a jak przedstawiają się tegoroczne?
Janusz Wróbel: LPP jest najbardziej spektakularną inwestycją i obecnie największą w skali. Tuż obok centrum logistycznego budują się chłodnie, w których miejsce pracy znajdzie kilkanaście kolejnych osób. Szykują się także dwie inwestycje związane z usługami. Jak będzie wbita pierwsza łopata to będzie można o tym powiedzieć, bo obecnie znajdują się na etapie wstępnym. Kończymy inwestycję, która ma udostępnić dla przedsiębiorców kolejnych kilkanaście hektarów. Do tej pory tereny te były niedostępne inwestycyjnie, ponieważ przecinała je struga gęś. W tej chwili  budowany jest most, układ drogowy i czekamy na dobrą pogodę, aby wylać do końca asfalt. Już w tym roku będziemy te tereny mocno promować, m. in. na targach inwestycyjnych w Cannes i mam nadzieje, że pojawią się nowi inwestorzy. Dodam jeszcze, że dwa miesiące temu dostaliśmy nagrodę „Teraz Polska” za miasto w Polsce, w którym w ciągu 10 lat (2003-2012 - dop. ŻS) nastąpił największy przyrost liczby zatrudnionych na tysiąc mieszkańców, czyli jesteśmy numerem jeden przy uwzględnieniu wszystkich miasta w Polsce. Rozwój gospodarczy polegający na tworzeniu nowych miejsc pracy tutaj był najlepszy.

- Na pruszczańskie tory wracają składy SKM. Jest to duże ułatwienie, jednak nie rozwiąże problemu mieszkańców obrzeży miasta, na przykład osiedla Komarowo, gdzie autobus kursuje co godzinę.
Janusz Wróbel: W tym roku zmienią się trasy. Nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć, czy nastąpi to w czerwcu, czy we wrześniu, jednak w grę wchodzą te dwa terminy. Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z Gdańskiem. Zmiany spowodują zwiększenie dostępności komunikacyjnej, jednak całościowe załatwienie tematu będzie ograniczone przez planowaną przebudowę ulicy Powstańców Warszawy. Po zakończeniu remontu będzie nam łatwiej objąć większe tereny, dodatkowymi autobusami. Jednak mieszkańcy odczują poprawę już w tym roku. Rzeczą kluczową jest natomiast SKM- ka, czyli jedyny środek transportu, który jest pewny niezależnie od korków i wydarzeń na drodze. Razem z kilkunastoma samorządami wystąpiliśmy kilka dni temu do Marszałka i do PKP SMS z prośbą, aby w swoich planach inwestycyjnych rozważyli budowę drugiego toru do Pruszcza Gdańskiego albo dalej do Tczewa, po to, żeby tory nie były wąskim gardłem w zwiększeniu ilości par pociągów.  W tej chwili przepustowość jest taka, że więcej się nie da osiągnąć, dlatego do Puszcza pojedzie tylko 8 składów. Moim zdaniem jedynym modelem docelowym musi być budowanie drugiego toru.

- Wyzwaniem jest zaparkowanie samochodu w centrum Pruszcza. Czy planowane jest rozszerzenie parkingów istniejących lub wybudowanie nowych?
Janusz Wróbel: Osoby znające topografię Pruszcza wiedzą, że do dyspozycji jest parking znajdujący się na ulicy Krótkiej, tuż przy centrum. Tam zawsze są wolne miejsca. Po prostu wygoda podpowiada nam, że szukamy miejsca 5 metrów od punktu  docelowego. W tym roku przybędzie nam nowych miejsc parkingowych w ścisłym centrum oraz tuż na jego obrzeżach. Do maja wybudujemy ulicę Kossaka, na której powstaną kolejne miejsca. Zaparkować będzie można także przy ulicy Grota Roweckiego.

- Pruszcz Gdański jest dla mnie...
Janusz Wróbel: Miejscem na ziemi, na którym bardzo mi zależy, w którym chce pozostać i czuć się komfortowo chodząc po ulicach. Chciałbym spotykać uśmiechniętych ludzi, zadowolonych z tego, że Pruszcz się zmienia na lepsze. Zależy mi, aby to miejsce stało się pięknym i przyjaznym dla mieszkańców miasta.

- Jak rządzi się miastem, w którym nie ma opozycji?
Janusz Wróbel: To nie jest tak, że tutaj tej opozycji nie ma. Ona się w różny sposób przejawia. Rzeczywiście komfortowa sytuacja przedstawia się, jeżeli chodzi o Radę Miasta. Nie zależnie od reprezentowanej przez jej członków opcji, udało się stworzyć taki model współpracy, w którym wszyscy są zaangażowani w dążeniu do określonego celu. Nie ma zupełnie odmiennych wizji, gdyż sprawa dotyczy dobra miasta. Kierunek zmian w Pruszczu jest akceptowalny powszechnie i zauważalny i to jest główny czynnik udanej współpracy.

- Porozumienie daje efekt?
Janusz Wróbel: Zdecydowanie tak. Rzeczywiście nie ma tego szarpania się z każdą decyzją, co pozwala skupić się na pracy, a nie na na bezsensownej walce. Myślę, że to co widzimy za oknem jest tego efektem.

- Ostatnio na językach jest temat ograniczenia władz samorządowych poprzez ich kadencyjność. Jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie?
Janusz Wróbel: Jeżeli miałaby być kadencyjność to powinna obejmować wszystkich. Takie wybiorcze traktowanie jest typowym myśleniem politycznym, gdzie tak naprawdę chce się załatwić swoje interesy polegające na tym, że otwiera się szansa do wyeliminowania paru tysięcy wójtów, burmistrzów po to, żeby samemu przejąć władzę. Według mnie to jest jedyny powód.

- Odwołanie burmistrza z urzędu, pomimo należycie i rzetelnie wykonywanej pracy jest absurdem?
Janusz Wróbel: Dokładnie tak uważam. Co 4 lata poddajemy się weryfikacji wyborczej i wtedy też mieszkańcy mogą zdecydować, czy to co robimy jest dobre dla miasta. Próbuje się sztucznie ten model zakłócić, czyli niezależnie od tego co zrobisz to i tak musisz odejść. Ja się z tym nie zgadzam, ale to nie ja będę podejmował decyzję.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież