Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z identyfikatorem na Główne Miasto

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 lutego 2014 14:09

Miasto Gdańsk kontynuując politykę promocji transportu zbiorowego oraz odpowiadania na potrzeby pieszych z dniem 1 lutego wprowadziło nowe zasady obowiązujące w Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście w Gdańsku. Strefa zmniejszyła się, a także zasady wjazdu do niej – tylko osoby posiadające ważny identyfikator mogą poruszać się samochodem po terenie SOD, za wyjątkiem służb mundurowych, ratowniczych i taksówek.


Dotychczasowa Strefa Ograniczonej Dostępności z dniem 1 lutego zmniejszyła się z terenu pomiędzy Podwalem Przedmiejskim a Podwalem Staromiejskim do obszaru między ulicami Ogarną a Szeroką – za wyłączeniem tych dwóch ulic. Dzięki zmniejszeniu Strefy odległość od jej granic do środka zmalała z 330-460 m do 210-200 m. Zabieg ten ma umożliwić osobom nieposiadającym Identyfikatora wymaganego do wjazdu i parkowanie w Strefie szybsze dojście do obiektów znajdujących się wewnątrz SOD-u, np. miejsca pracy, kawiarni czy muzeum.

Wjazd do starej Strefy teoretycznie był limitowany, jednak w praktyce, jak podkreśla ZDiZ, pojazdy samochodowe różnych właścicieli i podmiotów wjeżdżały na Główne Miasto niemal bez ograniczeń.


alt


Mieszkańcy i inne podmioty pragnące poruszać się samochodem po Strefie Ograniczonego Dostępu mogą wystąpić do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku o specjalny długoterminowy bezpłatny identyfikator oznaczony symbolem GM. Długoterminowe identyfikatory wydawane są tylko osobom zamieszkałym wewnątrz Strefy, właścicielom i najemcom lokali w niej usytuowanych, a także służbom komunalnym, instytucjom kultury, placówkom oświatowym wewnątrz SOD, służbie zdrowia, mediom, firmom kurierskim i pocztowym, opiekunom osób starszych oraz zaopatrzeniu (zobowiązanym do poruszania się wyłącznie między godziną 22 a 9 w sezonie letnim i 17 a 9 poza sezonem).

Dla osób nieupoważnionych do wyrobienia długoterminowego identyfikatora, a potrzebujących pozwolenia na wjazd z Strefy, wydawane są specjalne krótkoterminowe identyfikatory. Taki identyfikator uprawnia do wjazdu i parkowanie na terenie SOD przez okres 24 godzin, a wydawany jest przez każdego kontrolera Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku, nie tylko na terenie SOD, od poniedziałku do piątku (prócz świąt) w godzinach 9 – 17. Identyfikator uzyskać można także w siedzibie ZDiZ w dni robocze. Podstawą do wydania krótkoterminowego identyfikatora jest odpowiednie uzasadnienie potrzeby wjazdu do Strefy.

Na każdym identyfikatorze wypisany jest numer rejestracyjny pojazdu i jego marka oraz data ważności.

Autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy służbowe Policji i Straży Miejskiej, karetki pogotowia, taksówki, samochody gości hotelowych (na podstawie ważnej, wydrukowanej rejestracji hotelowej) oraz rowery mogą poruszać się po Strefie Ograniczonej Dostępności bez identyfikatorów. To samo dotyczy się osób niepełnosprawnych posiadających Kartę Parkingową Osób Niepełnosprawnych Wzoru Europejskiego (niebieską) oraz Kartę Zerowej Stawki Opłat N+ (żółtą).

Warto nadmienić, że Strefa Ograniczonej Dostępności znajduje się wewnątrz Strefy Płatnego Parkowania. Zarówno identyfikatory długoterminowe, jak i krótkoterminowe, nie zwalniają ich posiadaczy z obowiązku wnoszenia opłat parkingowych za parkowanie na drogach publicznych. Opłaty można wnieść jednorazowo do stojącego parkomatu, sms-em bądź wystąpić o abonament w wys. 30 zł/miesiąc dla mieszkańców i 500 zł/miesiąc dla pozostałych użytkowników pojazdów. Abonamenty wydawane są na konkretny pojazd. W roku 2013 dochody Miasta Gdańska z tytułów opłat wniesionych przez kierowców do parkomatów i z abonamentów wyniosły około 3,7 mln zł.

Miasto Gdańsk szacuje, że dzięki wprowadzonym zmianom ruch samochodowy w Strefie Ograniczonej Dostępności zmniejszy się aż o 60%.

Alicja Kołbuc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież