Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z identyfikatorem na Główne Miasto

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 lutego 2014 14:09

Miasto Gdańsk kontynuując politykę promocji transportu zbiorowego oraz odpowiadania na potrzeby pieszych z dniem 1 lutego wprowadziło nowe zasady obowiązujące w Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście w Gdańsku. Strefa zmniejszyła się, a także zasady wjazdu do niej – tylko osoby posiadające ważny identyfikator mogą poruszać się samochodem po terenie SOD, za wyjątkiem służb mundurowych, ratowniczych i taksówek.


Dotychczasowa Strefa Ograniczonej Dostępności z dniem 1 lutego zmniejszyła się z terenu pomiędzy Podwalem Przedmiejskim a Podwalem Staromiejskim do obszaru między ulicami Ogarną a Szeroką – za wyłączeniem tych dwóch ulic. Dzięki zmniejszeniu Strefy odległość od jej granic do środka zmalała z 330-460 m do 210-200 m. Zabieg ten ma umożliwić osobom nieposiadającym Identyfikatora wymaganego do wjazdu i parkowanie w Strefie szybsze dojście do obiektów znajdujących się wewnątrz SOD-u, np. miejsca pracy, kawiarni czy muzeum.

Wjazd do starej Strefy teoretycznie był limitowany, jednak w praktyce, jak podkreśla ZDiZ, pojazdy samochodowe różnych właścicieli i podmiotów wjeżdżały na Główne Miasto niemal bez ograniczeń.


alt


Mieszkańcy i inne podmioty pragnące poruszać się samochodem po Strefie Ograniczonego Dostępu mogą wystąpić do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku o specjalny długoterminowy bezpłatny identyfikator oznaczony symbolem GM. Długoterminowe identyfikatory wydawane są tylko osobom zamieszkałym wewnątrz Strefy, właścicielom i najemcom lokali w niej usytuowanych, a także służbom komunalnym, instytucjom kultury, placówkom oświatowym wewnątrz SOD, służbie zdrowia, mediom, firmom kurierskim i pocztowym, opiekunom osób starszych oraz zaopatrzeniu (zobowiązanym do poruszania się wyłącznie między godziną 22 a 9 w sezonie letnim i 17 a 9 poza sezonem).

Dla osób nieupoważnionych do wyrobienia długoterminowego identyfikatora, a potrzebujących pozwolenia na wjazd z Strefy, wydawane są specjalne krótkoterminowe identyfikatory. Taki identyfikator uprawnia do wjazdu i parkowanie na terenie SOD przez okres 24 godzin, a wydawany jest przez każdego kontrolera Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku, nie tylko na terenie SOD, od poniedziałku do piątku (prócz świąt) w godzinach 9 – 17. Identyfikator uzyskać można także w siedzibie ZDiZ w dni robocze. Podstawą do wydania krótkoterminowego identyfikatora jest odpowiednie uzasadnienie potrzeby wjazdu do Strefy.

Na każdym identyfikatorze wypisany jest numer rejestracyjny pojazdu i jego marka oraz data ważności.

Autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy służbowe Policji i Straży Miejskiej, karetki pogotowia, taksówki, samochody gości hotelowych (na podstawie ważnej, wydrukowanej rejestracji hotelowej) oraz rowery mogą poruszać się po Strefie Ograniczonej Dostępności bez identyfikatorów. To samo dotyczy się osób niepełnosprawnych posiadających Kartę Parkingową Osób Niepełnosprawnych Wzoru Europejskiego (niebieską) oraz Kartę Zerowej Stawki Opłat N+ (żółtą).

Warto nadmienić, że Strefa Ograniczonej Dostępności znajduje się wewnątrz Strefy Płatnego Parkowania. Zarówno identyfikatory długoterminowe, jak i krótkoterminowe, nie zwalniają ich posiadaczy z obowiązku wnoszenia opłat parkingowych za parkowanie na drogach publicznych. Opłaty można wnieść jednorazowo do stojącego parkomatu, sms-em bądź wystąpić o abonament w wys. 30 zł/miesiąc dla mieszkańców i 500 zł/miesiąc dla pozostałych użytkowników pojazdów. Abonamenty wydawane są na konkretny pojazd. W roku 2013 dochody Miasta Gdańska z tytułów opłat wniesionych przez kierowców do parkomatów i z abonamentów wyniosły około 3,7 mln zł.

Miasto Gdańsk szacuje, że dzięki wprowadzonym zmianom ruch samochodowy w Strefie Ograniczonej Dostępności zmniejszy się aż o 60%.

Alicja Kołbuc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież