Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z identyfikatorem na Główne Miasto

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 lutego 2014 14:09

Miasto Gdańsk kontynuując politykę promocji transportu zbiorowego oraz odpowiadania na potrzeby pieszych z dniem 1 lutego wprowadziło nowe zasady obowiązujące w Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście w Gdańsku. Strefa zmniejszyła się, a także zasady wjazdu do niej – tylko osoby posiadające ważny identyfikator mogą poruszać się samochodem po terenie SOD, za wyjątkiem służb mundurowych, ratowniczych i taksówek.


Dotychczasowa Strefa Ograniczonej Dostępności z dniem 1 lutego zmniejszyła się z terenu pomiędzy Podwalem Przedmiejskim a Podwalem Staromiejskim do obszaru między ulicami Ogarną a Szeroką – za wyłączeniem tych dwóch ulic. Dzięki zmniejszeniu Strefy odległość od jej granic do środka zmalała z 330-460 m do 210-200 m. Zabieg ten ma umożliwić osobom nieposiadającym Identyfikatora wymaganego do wjazdu i parkowanie w Strefie szybsze dojście do obiektów znajdujących się wewnątrz SOD-u, np. miejsca pracy, kawiarni czy muzeum.

Wjazd do starej Strefy teoretycznie był limitowany, jednak w praktyce, jak podkreśla ZDiZ, pojazdy samochodowe różnych właścicieli i podmiotów wjeżdżały na Główne Miasto niemal bez ograniczeń.


alt


Mieszkańcy i inne podmioty pragnące poruszać się samochodem po Strefie Ograniczonego Dostępu mogą wystąpić do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku o specjalny długoterminowy bezpłatny identyfikator oznaczony symbolem GM. Długoterminowe identyfikatory wydawane są tylko osobom zamieszkałym wewnątrz Strefy, właścicielom i najemcom lokali w niej usytuowanych, a także służbom komunalnym, instytucjom kultury, placówkom oświatowym wewnątrz SOD, służbie zdrowia, mediom, firmom kurierskim i pocztowym, opiekunom osób starszych oraz zaopatrzeniu (zobowiązanym do poruszania się wyłącznie między godziną 22 a 9 w sezonie letnim i 17 a 9 poza sezonem).

Dla osób nieupoważnionych do wyrobienia długoterminowego identyfikatora, a potrzebujących pozwolenia na wjazd z Strefy, wydawane są specjalne krótkoterminowe identyfikatory. Taki identyfikator uprawnia do wjazdu i parkowanie na terenie SOD przez okres 24 godzin, a wydawany jest przez każdego kontrolera Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku, nie tylko na terenie SOD, od poniedziałku do piątku (prócz świąt) w godzinach 9 – 17. Identyfikator uzyskać można także w siedzibie ZDiZ w dni robocze. Podstawą do wydania krótkoterminowego identyfikatora jest odpowiednie uzasadnienie potrzeby wjazdu do Strefy.

Na każdym identyfikatorze wypisany jest numer rejestracyjny pojazdu i jego marka oraz data ważności.

Autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy służbowe Policji i Straży Miejskiej, karetki pogotowia, taksówki, samochody gości hotelowych (na podstawie ważnej, wydrukowanej rejestracji hotelowej) oraz rowery mogą poruszać się po Strefie Ograniczonej Dostępności bez identyfikatorów. To samo dotyczy się osób niepełnosprawnych posiadających Kartę Parkingową Osób Niepełnosprawnych Wzoru Europejskiego (niebieską) oraz Kartę Zerowej Stawki Opłat N+ (żółtą).

Warto nadmienić, że Strefa Ograniczonej Dostępności znajduje się wewnątrz Strefy Płatnego Parkowania. Zarówno identyfikatory długoterminowe, jak i krótkoterminowe, nie zwalniają ich posiadaczy z obowiązku wnoszenia opłat parkingowych za parkowanie na drogach publicznych. Opłaty można wnieść jednorazowo do stojącego parkomatu, sms-em bądź wystąpić o abonament w wys. 30 zł/miesiąc dla mieszkańców i 500 zł/miesiąc dla pozostałych użytkowników pojazdów. Abonamenty wydawane są na konkretny pojazd. W roku 2013 dochody Miasta Gdańska z tytułów opłat wniesionych przez kierowców do parkomatów i z abonamentów wyniosły około 3,7 mln zł.

Miasto Gdańsk szacuje, że dzięki wprowadzonym zmianom ruch samochodowy w Strefie Ograniczonej Dostępności zmniejszy się aż o 60%.

Alicja Kołbuc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież