Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O połowę krótszy termin budowy drugiej rury tunelu pod Martwą Wisłą

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 lutego 2014 14:51

Doświadczeniami z budowy pierwszej rury tunelu drogowego pod Martwą Wisłą w Gdańsku podzielili się naukowcy i wykonawcy podczas drugiego sympozjum, jakie 13 lutego odbyło się w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. Najistotniejszym wnioskiem jaki wyciągnięto z tego sympozjum, to możliwość realnego myślenia o skróceniu terminu realizacji wiercenia drugiej nitki tunelu nawet o 90 dni, czyli aż o trzy miesiące. Drugie wiercenie ma się zacząć w pierwszych dniach marca, a zakończyć już pod koniec czerwca.Podsumowując obrady ogólnopolskiego sympozjum prof. zw. dr hab. inż. Bolesław Mazurkiewicz z Politechniki Gdańskiej, wyraził opinię, że przy drugiej rurze tunelu nadal trzeba przestrzegać dotychczasowych reżimów technologicznych.


alt


- Należy ze satysfakcją stwierdzić, że referaty wygłoszone podczas tego drugiego sympozjum, ukazały ogrom zadań jakie stanęły przed inżynierami. Nauczyli się oni skutecznie radzić sobie z powstałymi problemami technicznymi. I tą wiedzę należy wykorzystać przy kontynuacji tej nowatorskiej inwestycji budowlanej. O tym złożonym projekcie zdobyto praktyczną wiedzę. Teraz trzeba tę wiedzę ze znawstwem kontynuować - stwierdził prof. Mazurkiewicz. Wyraził też zadowolenie z wyboru metody wykopu pod Martwą Wisłą. Wyniki wszystkich badań geotechnicznych zostały potwierdzone w trakcie realizacji tego zadania. Analiza warunków hydrologicznych okazała się być wystarczająca. Oddziaływania na osiadanie gruntu były mniejsze od zakładanych. Uzasadniona była rezygnacja z zastosowania syfonów. W ocenie prof. Mazurkiewicza równie bardzo istotny wniosek to taki, iż nie można realizować tak skomplikowanej operacji budowlanej bez stałego monitoringu i kontroli.


Prof. Bolesław Mazurkiewicz, przewodniczący zespołu konsultantów naukowych GIK ds. budowy tunelu pod Martwą Wisłą, powiedział również, iż sprawa potrzeb materiałowych czy sprzętowych to jedna sprawa, a finanse to druga. Drążenie tuneli to bardzo kosztowna inwestycja. W teorii obliczeniowej oczywiście wszystko zawsze pasuje, ale warunków losowych nikt nie jest w stanie przewidzieć. Dlatego zwracanie uwagi na najdrobniejsze szczegóły daje gwarancję pozytywnych wyników. Jesteśmy bogatsi o sześć miesięcy doświadczeń z drążenia pierwszej rury, a to pozwoli nam wydrążyć drugą w znacznie krótszym czasie.


Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa inż. Ryszard Trykosko, podziękował wszystkim za tak liczny udział, zarówno ogólnopolskiej kadrze inżynierskiej jak i licznej grupie studentów z różnych krajowych uczelni technicznych, głównie z politechnik. Łącznie w sympozjum uczestniczyło około 800 osób, w tym ponad 200 studentów, które wytrwały do końca obrad. Następnego dnia była okazja zwiedzenia terenu budowy tunelu.


altI nic w tym dziwnego, że było tak duże zainteresowanie tą tematyką, skoro podobne inwestycje planuje się zrealizować w najbliższym czasie m.in. w Warszawie i Świnoujściu. Budowa tunelu pod Martwą Wisłą, realizowana przez spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK), to gigantyczne przedsięwzięcie, w skali kraju pionierskie. Ten dwutunelowy fragment Trasy Słowackiego o długości 1,4 km, przebiegać będzie pod rzeką Martwą Wisłą w najgłębszym miejscu z lekkim pochyłem dochodzącym do 35 m.


Prezes GIK Ryszard Trykosko wyraził zadowolenie ze szczelności pierwszej rury tunelu i zapowiedział, że w pierwszych dniach marca rozpoczną się wiercenia drugiej nitki tunelu, a zakończą pod koniec czerwca. Przy pierwszej były trudne warunki gruntowe, ale przy drugiej powinno być znacznie łatwiej. Chociaż ta druga nitka będzie przebiegać bliżej zabudowań i może wystąpić większe ich osiadanie, bo teren jest bardziej newralgiczny.


altZarówno prof. Bolesław Mazurkiewicz jak i inż. Ryszard Trykosko (obaj na powyższym zdjęciu) zapowiedzieli zorganizowanie na koniec realizacji tej inwestycji trzeciego takiego sympozjum naukowego. Podobnie jak nad dwoma pierwszymi, honorowy patronat sprawować będzie Minister Infrastruktury i Rozwoju.


Warto wspomnieć też o tym, że w zespole konsultantów naukowych GIK oprócz prof. Mazurkiewicza działa jeszcze sześciu pracowników Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Wszyscy oni podczas sympozjum przedstawili swoje wystąpienia problemowe. Swoje opracowania przedstawili również przedstawiciele innych firm. Z realizacji tunelu w otwartym wykopie, od stron „Ku Ujściu” i „Marynarki Polskiej” wraz z węzłem drogowym przez hiszpańską firmę wykonawczą OHL S.A., a także z realizacji i monitoringu komory startowej i wyjściowej maszyny TBM przez firmę KELLER Polska Sp. z o.o.


altPonadto o produkcji prefabrykowanych elementów żelbetowych obudowy stałej tunelu pod Martwą Wisłą mówili przedstawiciele gdańskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego Kokoszki S.A., a o doświadczeniach z realizacji budowlanych konstrukcji tymczasowych i pomocniczych z firmy Europrojekt Gdańsk S.A., zaś o doświadczeniach ze stosowania systemów deskowań fachowcy z firmy PERI Polska Sp. z o.o..


Dokładną analizę z dotychczasowej realizacji tunelu oraz zalecenia do wykonania jego drugiej rury i przejść poprzecznych, przedstawił mgr inż. Jose Miguel Fernandez Remesal z hiszpańskiej firmy OHL S.A. W jego ocenie tunel pod Martwą Wisłą będzie oddany do eksploatacji za rok i połączy on Trasę Sucharskiego z Nową Słowackiego, co znacznie ułatwi ruch pojazdów kołowych w Gdańsku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież