Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Operator szkoły w Kokoszkach wybrany

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 lutego 2014 17:30

17 lutego Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, ogłosił zwycięzcę rozpisanego konkursu na operatora budowanej szkoły w Kokoszkach. Placówkę poprowadzi Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Akcją Humanitarną. Wynik został ogłoszony 2 dni wcześniej niż zakładano z powodu dwudniowych prac Prezydenta Miasta w Komitecie Regionów w Brukseli.W konkursie ogłoszonym przez Pawła Adamowicza brały udział dwa podmioty: ZS im. Macieja Płażyńskiego z Pucka oraz Fundacja Familijny Poznań z Poznania. Oferty można było składać do 31 stycznia 2014 roku. Spółka z Pucka uzyskała najwyższe noty łączne przyznawane przez 10-osobową komisję konkursową. Na finałową notę składała się oceny przedstawionych przez oferentów ofert oraz kwota zaproponowana przez podmioty za dzierżawę – ZS im. Macieja Płażyńskiego zaoferowała 10 zł/m² – o 2 zł więcej niż Familijny Poznań.

Oferent od czasu otrzymania skierowania do zawarcia umowy najmu ma 14 dni roboczych na przedstawienie dokumentów i odpowiednich zabezpieczeń wynikających z zapisu konkursu. Po spełnieniu tych warunków nastąpi podpisanie umowy na 6-letnie prowadzenie budowanej jeszcze szkoły podstawowej przy ul. Azaliowej 18 w Kokoszkach.

Zwycięska oferta zakłada utworzenie dwujęzycznych klas do 22 uczniów. W klasach integracyjnych (1-3) wychowania fizycznego i informatyki będą uczyli nauczyciele tych przedmiotów. Dodatkowo uczniowie będą mieli dostęp do bazy żeglarskiej spółki. PSSE, będący właścicielem EduParku, ma zapewnić przyszłym uczniom zaplecze i odpowiedni poziom edukacji w zakresie naukowo-techniczno-informatycznym, a PAH dzięki udostępnieniu profesjonalnej kadry trenerów edukacji globalnej wpłynąć ma na wrażliwość społeczną u młodych ludzi. W zamierzeniu oferty absolwent szkoły w Kokoszkach ma być osobą kreatywną, samodzielną w myśleniu i empatyczną.

Przy wyborze dyrektora placówki, mimo dowolności operatora, brać będzie udział przedstawiciel Prezydenta Miasta oraz dwóch przedstawicieli Wysokiej Rady Miasta Gdańska.


alt


Pierwszy raz w Gdańsku szkołę publiczną prowadzić będzie prywatny podmiot. Zarówno władze miasta, jak i oferent podkreślają, że takie rozwiązanie pozwoli na poprawę jakości edukacji w placówce. Mimo że konkurs w zamierzeniu miał być przejrzysty i publiczny, to od samego ogłoszenia towarzyszą mu kontrowersje. Przyszli nauczyciele w budowanej szkole nie będą zatrudnieni na Karcie Nauczyciela, tylko na zwykłej umowie o pracę. W sprawie przekazania nowobudowanej szkoły prywatnemu podmiotowi gdańska opozycja składała także wniosek o wszczęcie postępowania do prokuratury, jednak został on oddalony. Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego trafiło także zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – fundacja Familijny Poznań nie złożyła wszystkich wymaganych w regulaminie konkursu dokumentów w określonym czasie, a mimo to została dopuszczona do kolejnej tury konkursu.

- W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami nie głosowałem - wyznaje Piotr Gierszewski, członek komisji konkursowej, radny Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska. - Skoro członkowie komisji w pierwszym etapie konkursu ewidentnie złamali prawo i głosowali niezgodnie z regulaminem Prezydenta, uważałem że to jest forma bojkotu w stosunku do moich koleżanek i kolegów z komisji. Nieobecność Dyrektora Skarbu i Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej na drugim etapie bardzo ogranicza siłę zwycięskiego oferenta. Ci dwaj bardzo poważni, merytoryczni dyrektorzy zrezygnowali z drugiego etapu konkursu. 30% składu komisji de facto zbojkotowało w jakiś sposób wybór kontrahenta. To nie jest powód do radości, a do pewnych komentarzy, które się bezwzględnie nasuwają. Nadal twierdzę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby nierozstrzygnięcie konkursu przez Prezydenta i przekazanie budynku szkolnego do zasobów Miasta Gdańska, jak zresztą powiedział i obiecał. Pod dużym znakiem zapytania pozostawiam sprawę w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, gdzie zgłosiłem swoje zastrzeżenia. Czekam na sygnał, bo mam nadzieję, że śledczy podejmą sprawę. Tutaj są dwie kwestie: etyczno-moralna dotycząca decyzji tych członków komisji, którzy pełnią jednak bardzo wysokie urzędnicze stanowiska w samorządzie gdańskim, a także, moim zdaniem, popełnienie przestępstwa. Nie można w żadnym wypadku wspierać sytuacji, kiedy łamane jest prawo i członkowie komisji chowają głowę w piasek. Mam nadzieję, że organy nadzorcze doprecyzują, czy mój sprzeciw jest słuszny i zasadny i czy zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Sprawa konkursu, jak zapewnia Gierszewski, nie została zamknięta mimo ogłoszenia zwycięskiej oferty. Planowane zakończenie budowanej szkoły wypada na sierpień 2015 roku – wtedy zostanie oddana do użytku część edukacyjna budynku, gdzie uczęszczać będzie ponad 600 uczniów z rejonu. Po tym terminie prace budowlane będą trwać nadal – nowoczesny budynek szkoły ma posiadać m. in. pływalnię.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież