Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pół miliona z komunalnej kasy na kampanię PO? Poseł Neumann: Nie wierzę!

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lipca 2011 13:39
Dolnośląska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie  pół miliona złotych, które miały zniknąć z kasy wałbrzyskiego MPK.  Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu złożył Andrzej Kosiór, nowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w tym mieście.


Sprawą zajmowało się też Centralne Biuro Antykorupcyjne  po tym jak do wrocławskiej delegatury CBA zgłosił się pracownik MPK.  Świadek miał zeznać, że część z defraudowanych kwot była wpłacana na fundusz wyborczy Platformy Obywatelskiej.
Nowy prezes MPK został nominowany przez  Romana Szełemeja, komisarza Wałbrzycha, a zarazem kandydata na prezydenta w sierpniowych powtarzanych wyborach. Miał on poparcie Platformy Obywatelskiej   Kandydata oficjalnie zarekomendował marszałek sejmu Grzegorz Schetyna. Kosiór zastąpił Ireneusza Zarzeckiego, poprzedniego prezesa spółki, radnego powiatowego i członka Platformy Obywatelskiej. Zarzecki miał złożyć rezygnację z członkostwa w PO.
Z nieoficjalnych doniesień wynika, że obecny prezes MPK winą za defraudację pieniędzy obarcza swojego poprzednika oraz specjalistę z działu marketingu Romualda K. (członka PiS). Pieniądze miały być wyprowadzane poprzez zaliczki na delegacje i zakupy sprzętu oraz służbowe karty kredytowe. Z posłem Sławomirem Neumannem, członkiem sejmowej komisji śledczej do zbadania nielegalnych nacisków na ustawę o grach i zakładach, czyli tzw. komisji  hazardowej rozmawia Artur S. Górski


Po skandalu z wyborami prezydenckimi w Wałbrzychu, gdy sąd  uznał, że II tura wyborów na prezydenta Wałbrzycha jest nieważna oraz unieważnił wybory do rady miejskiej,  w kilku dzielnicach pod zarzutem kupowania głosów i korupcji politycznej teraz przyszyła kolej na zarzuty o finansowanie kampanii z komunalnej kasy. Ta gangrena, która toczy polityczne środowisko Wałbrzycha grozi całej PO?

Niemożliwe by ktokolwiek nielegalnie finansował kampanię wyborczą naszej partii. Z prostej przyczyny - rozliczenia są jawne. Sprawozdania finansowe Platformy zostały złożone w Państwowej Komisji Wyborczej i przyjęte bez uwag. Nie znam co prawda całej sprawy. Sądzę, że ktoś te pieniądze ukradł i organa ścigania się tym zajmą.

Jednak w zeznaniach świadka pojawia się wątek polityczny finansowania kampanii.


Niebawem każdy będzie chciał pokazać, że wszędzie są jakieś polityczne wątki. Jestem pewien, że takie oskarżenie nie znajdzie potwierdzenia. Finansowanie kampanii było przedmiotem badań PKW.

Teraz zbada ją wymiar sprawiedliwości.

I nie dopatrzy się nielegalnego finansowania. Fakt, że Wałbrzych ma trudną sytuację. To wymaga naszej szybkiej reakcji.

Czy jej efekt nie będzie taki, jak w komisji hazardowej, kiedy tematy zamieciono de facto pod dywan?


Jak przy każdej śledczej komisji sejmowej możliwa jest krytyka jej prac. Nie zgadzam się, że nie było efektów. Nauczyliśmy się sporo podczas jej prac.

To doświadczenie śledczego będzie pan wykorzystywał?


Nie wiadomo co czas i polityczna rzeczywistość przyniesie. Sejmowe komisje śledcze nie powinny obradować dłużej niż od pół roku do roku. W tym czasie należy sprawę merytorycznie zbadać i zamknąć profesjonalnie przygotowanym raportem bez zbytecznego rozwlekania.

Bo czas komisji służy lansowaniu się polityków?


Kilku się komisje przysłużyły. Choćby ta pierwsza w tzw. aferze Rywina. Poza tym komisja pracuje cztery lata, by szumnie ogłosić wyniki prac przed wyborami. To element kampanii.

Jedna efekty pracy jednej komisji zasługują na uwagę. To komisja kierowana przez Marka Biernackiego, zajmująca się uprowadzeniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika i nieprawidłowościami wokół śledztwa.


Ale to nie jest komisja zajmująca się sfera polityki

Są tam wątki polityki w wymiarze lokalnym.


Rzeczywiście w wymiarze wojewódzkim, czy raczej powiatowym.


Balansowanie na granicy prawa jest domeną polityków. Do zwycięstwa w wyborach prowadzi każda droga, również ta na granicy prawa? Posłanka Agnieszka Pomaska w Gdańsku wywiesza banery zapraszające do korzystania z porad prawnych w biurze poselskim. Cieszy widok twarzy posłanki, nie ma logo partii, ale grafika, kolory, nazwisko posłanki świadczy, że to materiał, który ma ominąć zakaz prowadzenia kampanii wyborczej poprzez bilbordy.


Bilbordy i wielkopowierzchniowe ogłoszenia naszych posłów zostaną zdjęte. Nie ma miejsca w Platformie na działania na granicy prawa. Nie po to uchwaliliśmy ustawę zakazującą tego typu politycznej promocji by teraz próbować ją obejść. Bilbordy polityków PO znikną.

Zatem Platforma ograniczy kreatywność niektórych swoich polityków. Jak pan ocenia spoty radiowe i telewizyjne autorstwa konkurencji z PiS?


Są płytkie i nie merytoryczne. Pierwsze były ściągnięte z amerykańskich wzorców. Wystarczyło dać tylko polskie napisy i dubbing. Po co dodatkowy wysiłek? Spoty są słabe i sieją jedynie zamęt. Widać brak kreatywności w materiałach przygotowanych dla Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Kaczyński rozsuwający drzwi, które otwierają się na fotokomórkę to nonsens. Nie odpowiemy na te zaczepki ze strony PiS i SLD.

Jednak to Platforma już zaczęła kampanię.


Ja swoją zacznę za miesiąc. Pracujemy w Sejmie. Wakacje to czas kiedy ludzie powinni nieco odpocząć od polityków.


fot. fb

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież