“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Olandia - wyspa wakacyjnych marzeń

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lipca 2011 12:29

altDruga największa wyspa na Bałtyku, o długości 137 km i szerokości od 4 do 16 km. Jej północny i południowy skraj wyznaczają latarnie morskie: Lange Jan i Lange Erik, pomiędzy którymi można odkryć zróżnicowane krajobrazy, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Latem wyspa jest bardzo popularnym miejscem, często odwiedzanym przez Szwedów m.in. ze względu na pogodę. Jest to jedno z najbardziej nasłonecznionych obszarów Szwecji. Odkryj ze Stena Line jedną z najcieplejszych wysp Bałtyku.


Olandia zachwyca przede wszystkim przepięknymi krajobrazami, sielską atmosferą oraz długimi piaszczystymi plażami. Wyspa obfituje w niezwykle bogatą i różnorodną faunę i florę. Warto się wybrać do jednej z latarni morskich, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na morze i wyspę. Krajobrazy Olandii przypominają nieco te holenderskie, za sprawą rozsianych po całej wyspie około 350 wiatraków. Charakterystyczne są również występujące tam wapienne skały.

Przedostać się na Olandię można dzięki sześciokilometrowemu mostowi prowadzącemu z miasta Kalmar przez morską cieśninę. Mostem Ölandsbron mogą poruszać się tylko samochody, ale co godzinę kursuje też autobus, który przewozi turystów wraz z ich rowerami.


alt


Zanim wyruszymy na wyspę
Kalmar to jedno z większych miast w Smalandii, bogate w ciekawe obiekty architektoniczne m.in.: fortecę graniczną, drewnianą starówkę, imponującą katedrę oraz unikalną miejską drewnianą pralnię z lat 20-tych XX w.

Na szczególną uwagę zasługuje zamek kalmarski. Został on wybudowany w XII wieku. Później budowla została wzmocniona i zyskała sławę najbardziej niedostępnego zamku w Królestwie. Na zamku w 1397 roku zawarto unię kalmarską pomiędzy Danią, Szwecją i Norwegią, przez co miasto stało się jednym z najważniejszych w Szwecji. W 1523 roku królem Szwecji został Gustaw Waza, który przebudował zamek, dzięki czemu dziś możemy podziwiać jego piękny renesansowy charakter w najdrobniejszych detalach. Posiada on wieżyczki, wały, fosę, lochy oraz drewniany, zwodzony most.

Największe wrażenie wywiera bogato zdobiona komnata królewska z drzwiami ukrytymi w ścianie.

Do miasta Kalmar z Kalskrony najlepiej dostać się własnym samochodem, który można zabrać ze sobą na pokład promów Stena Line. Można wtedy swobodnie poruszać się zarówno po regionie Smaland jak i Olandii.


Wyspa
Olandia ma tylko 137 km długości i 16 km szerokości. Nie będzie problemem przemierzenie jej samochodem czy nawet rowerem i zwiedzenie najbardziej interesujących miejsc. Na nocleg można zatrzymać się w jednym z ponad dwudziestu kempingów i rozłożyć zwiedzanie wyspy według swoich sił i ochoty.

Południowa część wyspy to teren, w którym dominują przestrzenie pastwisk i stepu. Ta część wyspy jest wietrznym, bo nieosłoniętym obszarem. Warto tam odwiedzić Stora Alvaret - unikalny obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO ze względu na swój krajobraz. Dzięki wapiennemu podłożu i warunkom klimatycznym występuje tam aż 30 odmian orchidei. Ponadto południowy kraniec wyspy słynie ze stacji ornitologicznej. Amatorzy pieszych wycieczek z pewnością zachwyceni będą tą częścią wyspy.


alt



Będąc w południowej części Stora Alvaret warto zobaczyć unikalną rekonstrukcję grodu z epoki żelaza w miejscu jego pierwotnej lokalizacji - Eketorp borg. Jest to "żywe muzeum" odtwarzające warunki życia z epoki żelaza i czasów średniowiecza. "Mieszkańcy" są ubrani w odzież z epoki. Można tam zaobserwować codzienne życie grodziska.

Północna część wyspy jest bardziej zalesiona od wspomnianej już części południowej. Tam możemy wybrać się do pałacu Solliden czyli rezydencji rodziny królewskiej, która spędza część swojego urlopu właśnie tam. Ponadto warto odwiedzić Borgholm - typowe miasteczko letniskowe, w którym znajdują się ruiny renesansowego zamku. Zamek niegdyś był potężną budowlą, nie wytrzymał jednak upływu czasu, regularnych ataków i pożaru z 1806 roku. Mimo lat i wielu zniszczeń Borgholm Slott imponuje jednak rozmiarami. W zachodniej części wyspy znajdziemy przemodelowane przez erozję wapienie. Byrums Raukar jest doskonałym miejscem by zobaczyć, z jakiego materiału zbudowana jest Olandia. Morze i fale wyżłobiły tu ciekawe formy, które tworzą unikalny charakter tego fragmentu wybrzeża.

KALMAR I OLANDIA - wycieczka z przewodnikiem
Warto zwiedzić Kalmar i Olandię z przewodnikiem. Stena Line poleca wycieczkę "Kalmar i Olandia" - podczas której odbijecie z rąk szwedzkich kalmarski zamek, przejedziecie 6-kilometrowym mostem na Olandię i odwiedzicie największą barokową katedrę w Szwecji!

Cena od 309 zł zawiera:
- podróż promem do Szwecji i z powrotem;
- noclegi w kabinie 4-os.z łazienką;
- rozrywkę na promie;
- wycieczkę autokarowa z przewodnikiem do Kalmaru i na Olandię;
- ubezpieczenie NW i KL


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież