Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Olandia - wyspa wakacyjnych marzeń

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lipca 2011 12:29

altDruga największa wyspa na Bałtyku, o długości 137 km i szerokości od 4 do 16 km. Jej północny i południowy skraj wyznaczają latarnie morskie: Lange Jan i Lange Erik, pomiędzy którymi można odkryć zróżnicowane krajobrazy, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Latem wyspa jest bardzo popularnym miejscem, często odwiedzanym przez Szwedów m.in. ze względu na pogodę. Jest to jedno z najbardziej nasłonecznionych obszarów Szwecji. Odkryj ze Stena Line jedną z najcieplejszych wysp Bałtyku.


Olandia zachwyca przede wszystkim przepięknymi krajobrazami, sielską atmosferą oraz długimi piaszczystymi plażami. Wyspa obfituje w niezwykle bogatą i różnorodną faunę i florę. Warto się wybrać do jednej z latarni morskich, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na morze i wyspę. Krajobrazy Olandii przypominają nieco te holenderskie, za sprawą rozsianych po całej wyspie około 350 wiatraków. Charakterystyczne są również występujące tam wapienne skały.

Przedostać się na Olandię można dzięki sześciokilometrowemu mostowi prowadzącemu z miasta Kalmar przez morską cieśninę. Mostem Ölandsbron mogą poruszać się tylko samochody, ale co godzinę kursuje też autobus, który przewozi turystów wraz z ich rowerami.


alt


Zanim wyruszymy na wyspę
Kalmar to jedno z większych miast w Smalandii, bogate w ciekawe obiekty architektoniczne m.in.: fortecę graniczną, drewnianą starówkę, imponującą katedrę oraz unikalną miejską drewnianą pralnię z lat 20-tych XX w.

Na szczególną uwagę zasługuje zamek kalmarski. Został on wybudowany w XII wieku. Później budowla została wzmocniona i zyskała sławę najbardziej niedostępnego zamku w Królestwie. Na zamku w 1397 roku zawarto unię kalmarską pomiędzy Danią, Szwecją i Norwegią, przez co miasto stało się jednym z najważniejszych w Szwecji. W 1523 roku królem Szwecji został Gustaw Waza, który przebudował zamek, dzięki czemu dziś możemy podziwiać jego piękny renesansowy charakter w najdrobniejszych detalach. Posiada on wieżyczki, wały, fosę, lochy oraz drewniany, zwodzony most.

Największe wrażenie wywiera bogato zdobiona komnata królewska z drzwiami ukrytymi w ścianie.

Do miasta Kalmar z Kalskrony najlepiej dostać się własnym samochodem, który można zabrać ze sobą na pokład promów Stena Line. Można wtedy swobodnie poruszać się zarówno po regionie Smaland jak i Olandii.


Wyspa
Olandia ma tylko 137 km długości i 16 km szerokości. Nie będzie problemem przemierzenie jej samochodem czy nawet rowerem i zwiedzenie najbardziej interesujących miejsc. Na nocleg można zatrzymać się w jednym z ponad dwudziestu kempingów i rozłożyć zwiedzanie wyspy według swoich sił i ochoty.

Południowa część wyspy to teren, w którym dominują przestrzenie pastwisk i stepu. Ta część wyspy jest wietrznym, bo nieosłoniętym obszarem. Warto tam odwiedzić Stora Alvaret - unikalny obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO ze względu na swój krajobraz. Dzięki wapiennemu podłożu i warunkom klimatycznym występuje tam aż 30 odmian orchidei. Ponadto południowy kraniec wyspy słynie ze stacji ornitologicznej. Amatorzy pieszych wycieczek z pewnością zachwyceni będą tą częścią wyspy.


altBędąc w południowej części Stora Alvaret warto zobaczyć unikalną rekonstrukcję grodu z epoki żelaza w miejscu jego pierwotnej lokalizacji - Eketorp borg. Jest to "żywe muzeum" odtwarzające warunki życia z epoki żelaza i czasów średniowiecza. "Mieszkańcy" są ubrani w odzież z epoki. Można tam zaobserwować codzienne życie grodziska.

Północna część wyspy jest bardziej zalesiona od wspomnianej już części południowej. Tam możemy wybrać się do pałacu Solliden czyli rezydencji rodziny królewskiej, która spędza część swojego urlopu właśnie tam. Ponadto warto odwiedzić Borgholm - typowe miasteczko letniskowe, w którym znajdują się ruiny renesansowego zamku. Zamek niegdyś był potężną budowlą, nie wytrzymał jednak upływu czasu, regularnych ataków i pożaru z 1806 roku. Mimo lat i wielu zniszczeń Borgholm Slott imponuje jednak rozmiarami. W zachodniej części wyspy znajdziemy przemodelowane przez erozję wapienie. Byrums Raukar jest doskonałym miejscem by zobaczyć, z jakiego materiału zbudowana jest Olandia. Morze i fale wyżłobiły tu ciekawe formy, które tworzą unikalny charakter tego fragmentu wybrzeża.

KALMAR I OLANDIA - wycieczka z przewodnikiem
Warto zwiedzić Kalmar i Olandię z przewodnikiem. Stena Line poleca wycieczkę "Kalmar i Olandia" - podczas której odbijecie z rąk szwedzkich kalmarski zamek, przejedziecie 6-kilometrowym mostem na Olandię i odwiedzicie największą barokową katedrę w Szwecji!

Cena od 309 zł zawiera:
- podróż promem do Szwecji i z powrotem;
- noclegi w kabinie 4-os.z łazienką;
- rozrywkę na promie;
- wycieczkę autokarowa z przewodnikiem do Kalmaru i na Olandię;
- ubezpieczenie NW i KL


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież