Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wakacje i narkotyki. Rozmowa z kierowniczką Monaru

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lipca 2011 12:39Wakacje to czas wolny od szkoły oraz większości obowiązków, czas wyjazdów, w którym zawierane są nowe przyjaźnie, zdobywane nowe doświadczenia. Czy także z narkotykami? Rozmowa z Elizą Weirowską, kierownikiem NZOZ Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień „MONAR” w Gdańsku.Czy lato – wakacyjne wyjazdy – to ryzyko pierwszego kontaktu z nałogiem?


Prawdopodobnie tak, chociaż nie znam badań na ten temat. Z moich doświadczeń wynika, że często pierwszy kontakt z narkotykami młodzi ludzie mieli w wakacje. Kanikuła to w ogóle okres większej swobody, rozluźnienia, wyjazdów, braku obowiązków szkolnych. Wszystko to sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, uczestniczenia w różnych imprezach. Wiadomo też, że najczęstszym powodem sięgnięcia przez młodzież po jakiś narkotyk jest ciekawość i sprzyjające okoliczności towarzyskie. Tak więc wakacje dają ku temu niewątpliwie więcej możliwości. Rzadko bowiem zdarza się, że ktoś najpierw kupuje narkotyk i potem w samotności go zażywa; najczęściej po porostu jest częstowany przez znajomych.


Na co należy zwrócić uwagę, aby dzieci i młodzież podczas wakacji nie próbowały narkotyków?


Podobnie jak przez pozostałe miesiące w roku, ponieważ nie da się chyba wyznawać innych wartości latem a innych np. jesienią czy wiosną. Chodzi o to, że jeśli dziecko wie jakie jego zachowania nie będą przez rodziców akceptowane, to wie to niezależnie od pory roku. Jeśli rodzice mają dobry kontakt ze swoim dzieckiem, potrafią szczerze rozmawiać (mam na myśli rozmowę a nie monolog rodzica) to jest duża szansa, że dowiedzą się o nowych znajomych syna czy córki, o sposobie spędzania wolnego czasu w tym towarzystwie. Taką wiedzę będą mieli tylko ci rodzice, do których dzieci mają duże zaufanie, a to jest rzadkość dzisiaj. Najczęściej dzieci ukrywają przed nami negatywne doświadczenia i błędy, które popełniły, z obawy przed ewentualną karą. Myślą bowiem, że przyznanie się np. do zapalenia marihuany spotka się z przykrymi konsekwencjami ze strony rodziców i tak też się najczęściej dzieje.


Najważniejsze wskazówki dla rodziców?


Uznać, że czas dojrzewania to trudny czas dla dziecka i rodziców. Ciekawość, poszukiwania, eksploracja, kontestacja to nieodłączne cechy młodości. Oczywiście różne dzieci z różną intensywnością będą wchodziły w swój dorosły czas. Niekiedy dzieje się to bardzo burzliwie i huśtawka nastrojów odbija się na wszystkich domownikach. Nie wszystkie „niepożądane zachowania” będą się wiązały z próbami sięgania po narkotyki. Ważne jest, żeby rodzice bacznie obserwowali swoje dziecko, rozmawiali nie omijając trudnych tematów, pozwolili mu na poszukiwanie własnej drogi, nie narzucali gotowego scenariusza życia, przyjęli, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką a rolą rodzica jest pokazanie – jak można te błędy naprawić.
Wszyscy zainteresowani więcej informacji mogą uzyskać osobiście w placówce Monaru przy ul. 3 Maja 6 w Gdańsku lub dzwoniąc na telefon zaufania pod numer 58 302 04 42 bądź 58 302 63 89, od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 20.


(IW)

fot. caz777/sxc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież