Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wakacje i narkotyki. Rozmowa z kierowniczką Monaru

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lipca 2011 12:39Wakacje to czas wolny od szkoły oraz większości obowiązków, czas wyjazdów, w którym zawierane są nowe przyjaźnie, zdobywane nowe doświadczenia. Czy także z narkotykami? Rozmowa z Elizą Weirowską, kierownikiem NZOZ Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień „MONAR” w Gdańsku.Czy lato – wakacyjne wyjazdy – to ryzyko pierwszego kontaktu z nałogiem?


Prawdopodobnie tak, chociaż nie znam badań na ten temat. Z moich doświadczeń wynika, że często pierwszy kontakt z narkotykami młodzi ludzie mieli w wakacje. Kanikuła to w ogóle okres większej swobody, rozluźnienia, wyjazdów, braku obowiązków szkolnych. Wszystko to sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, uczestniczenia w różnych imprezach. Wiadomo też, że najczęstszym powodem sięgnięcia przez młodzież po jakiś narkotyk jest ciekawość i sprzyjające okoliczności towarzyskie. Tak więc wakacje dają ku temu niewątpliwie więcej możliwości. Rzadko bowiem zdarza się, że ktoś najpierw kupuje narkotyk i potem w samotności go zażywa; najczęściej po porostu jest częstowany przez znajomych.


Na co należy zwrócić uwagę, aby dzieci i młodzież podczas wakacji nie próbowały narkotyków?


Podobnie jak przez pozostałe miesiące w roku, ponieważ nie da się chyba wyznawać innych wartości latem a innych np. jesienią czy wiosną. Chodzi o to, że jeśli dziecko wie jakie jego zachowania nie będą przez rodziców akceptowane, to wie to niezależnie od pory roku. Jeśli rodzice mają dobry kontakt ze swoim dzieckiem, potrafią szczerze rozmawiać (mam na myśli rozmowę a nie monolog rodzica) to jest duża szansa, że dowiedzą się o nowych znajomych syna czy córki, o sposobie spędzania wolnego czasu w tym towarzystwie. Taką wiedzę będą mieli tylko ci rodzice, do których dzieci mają duże zaufanie, a to jest rzadkość dzisiaj. Najczęściej dzieci ukrywają przed nami negatywne doświadczenia i błędy, które popełniły, z obawy przed ewentualną karą. Myślą bowiem, że przyznanie się np. do zapalenia marihuany spotka się z przykrymi konsekwencjami ze strony rodziców i tak też się najczęściej dzieje.


Najważniejsze wskazówki dla rodziców?


Uznać, że czas dojrzewania to trudny czas dla dziecka i rodziców. Ciekawość, poszukiwania, eksploracja, kontestacja to nieodłączne cechy młodości. Oczywiście różne dzieci z różną intensywnością będą wchodziły w swój dorosły czas. Niekiedy dzieje się to bardzo burzliwie i huśtawka nastrojów odbija się na wszystkich domownikach. Nie wszystkie „niepożądane zachowania” będą się wiązały z próbami sięgania po narkotyki. Ważne jest, żeby rodzice bacznie obserwowali swoje dziecko, rozmawiali nie omijając trudnych tematów, pozwolili mu na poszukiwanie własnej drogi, nie narzucali gotowego scenariusza życia, przyjęli, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką a rolą rodzica jest pokazanie – jak można te błędy naprawić.
Wszyscy zainteresowani więcej informacji mogą uzyskać osobiście w placówce Monaru przy ul. 3 Maja 6 w Gdańsku lub dzwoniąc na telefon zaufania pod numer 58 302 04 42 bądź 58 302 63 89, od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 20.


(IW)

fot. caz777/sxc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież