W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pogrzeb dr. Krzysztofa Zawalskiego, twórcy NCŻ

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 marca 2014 19:51

altNa gdańskim cmentarzu Łostowice 14 marca (piątek) o godzinie 14:00 odbędzie się pogrzeb zmarłego minionej niedzieli po ciężkiej chorobie w wieku 56 lat dr. Krzysztofa Zawalskiego, pomysłodawcy i wieloletniego szefa Narodowego Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Górkach Zachodnich. Pogrzeb poprzedzi nabożeństwo żałobne, które odprawione zostanie 14 marca o godzinie 12:00 w kościele p.w. św. Teresy Benedykty od Krzyża w Gdańsku Ujeścisko. ul. Wawelska 21.Krzysztof Zawalski to zasłużony człowiek dla rozwoju żeglarstwa. Jako żeglarz zdobył tytuł mistrza Polski w klasach Kadet i 420. Po zdaniu matury w 1977 r. podjął studia w gdańskiej WSWF, którą ukończył z wyróżnieniem w 1982 r. W trakcie studiów reprezentował barwy AKM Gdańsk i startując na katamaranie Tornado zdobył pięciokrotnie tytuł mistrza Polski.


Po ukończeniu studiów podjął pracę w Zakładzie Żeglarstwa, a w latach 1990-2005 kierował Zakładem Teorii i Metodyki Żeglarstwa. Jako pracownik naukowy AWFiS napisał kilkadziesiąt publikacji naukowych i metodycznych z zakresu teorii i metodyki żeglarstwa. Dzięki wcześniejszym kontaktom z żeglarstwem francuskim i znajomości języka francuskiego zainicjował i rozwinął współpracę z Narodową Szkołą Żeglarstwa we Francji. To dzięki też temu w jego myślach zrodziła się idea stworzenia w Polsce Narodowego Centrum Żeglarstwa, którą udało mu się zrealizować. Od 1 stycznia 2006 r. pełnił funkcję kierownika Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich. Bardzo przeżył psychicznie jego zwolnienie z tego stanowiska za rządów poprzedniego rektora.


Krzysztof Zawalski konsekwentnie, najpierw jako student, a następnie jako pracownik uczelni, dążył do tego, aby takie centrum powstało przy akademii. Wpływ na taki obrót spraw miała także jego przeszłość sportowa. Pochodził z kolebki żeglarstwa, znad Jeziora Charzykowskiego. W jego ocenie zdolna żeglarska młodzież nie miała gdzie się rozwijać, bo gdańska uczelnia sportowa nie była do tego odpowiednio przygotowana. I to przez wiele lat mobilizowało go do tego, aby nie rezygnować od obranego przez siebie życiowego celu, stworzenia centrum żeglarstwa o światowym poziomie.


To dzięki też Zawalskiemu, Gdańsk w roku obchodów 1000-lecia miasta, odwiedził legendarny francuski podróżnik i żeglarz Éric Tabarly.


altGdy gościliśmy w NCŻ minionej jesieni 2013 roku na pożegnanie sezonu żeglarskiego i uczestniczyliśmy w wymyślonych przez Krzysztofa Zawalskiego dorocznych Regatach Mediów, nasz uczelniany kolega niknął w oczach. Wówczas przez rektora AWFiS prof. Waldemara Moskę został awansowany z funkcji kierownika na dyrektora NCŻ. Choroba jednak zżerała jego ciało. Wyczuwaliśmy, że ma policzone dni, tygodnie, no może miesiące. Nieformalnie ustaliliśmy wtedy, że dzieło jego życia NCŻ otrzyma jego imię. Krzysztof Zawalski przeżył jeszcze pół roku, bo choroba czyniła w jego ciele ogromne spustoszenie. Mimo poruszania się na wózku inwalidzkim sumiennie przyjeżdżał do pracy w Górkach Zachodnich. Do końca swoich dni był oddany żeglarstwu.


Pracując przez kilka lat na uczelni, prowadząc czasopismo Panorama AWFiS Gdańsk, miałem z Krzysztofem doskonałe zawodowe i koleżeńskie kontakty. Pamiętam, jak przyszedł kiedyś do mnie do siedziby redakcji poradzić się w jaki sposób ma uczcić swego nauczyciela żeglarstwa, Zygmunta Twardowskiego, jego poprzednika na stanowisku szefa uczelnianego Zakładu Żeglarstwa. Doradziłem mu, aby uczynił to z wielką pompą. Nie wyłącznie w zamkniętym gronie pracowników tegoż zakładu i w jego siedzibie, lecz w nowej Sali Wykładowej, koniecznie z udziałem władz uczelni, studentów i zaproszonych ludzi żeglarstwa. Na początku trochę marudził, że to wymaga wiele pracy, ale ostatecznie przyjął tą moją propozycję jako zawodowe wyzwanie. Sprostał mu znakomicie i udany benefis Zygmunta Twardowskiego zainicjował na AWFiS Gdańsk podobne wydarzenia i uroczystości. Niestety Krzysztofowi Zawalskiemu nie dane było to doświadczyć, a wielka tego szkoda...


altZgodnie z ceremoniałem morskim biało-czerwoną banderę w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich opuszczono do połowy masztu.

Włodzimierz Amerski   

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież