100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zawiłe dzieje "Głosu Wybrzeża"

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
środa, 12 marca 2014 14:38

Ostatnie wydanie „Głosu Wybrzeża” ukazało się pod koniec marca 2005 roku. Ogromne długi finansowe, odmowa druku przez jedyną drukarnię w Trójmieście dysponującą technologią, która pozwalała na druk gazety codziennej w odpowiednim standardzie oraz wierzyciele, którzy za pośrednictwem komornika domagali się zwrotu niewypłaconych poborów – nawet nowy zarząd wydawcy Delta Press nie był w stanie udźwignąć takiego ciężaru i tym sposobem tytuł został sprzedany ze stratą 2 mln zł na rzecz Idris Investment Sp. z. o. o. „Mamy nadzieję, że umowa kupna-sprzedaży zostanie szybko podpisana, a Głos Wybrzeża powróci na pomorski rynek prasowy”- czytaliśmy w ostatnim wydaniu gazety. 1 kwietnia 2005 zniknął całkowicie z rynku, ponieważ wydanie, choć przygotowane, nigdy się nie ukazało.


„Co się dzieje z Głosem Wybrzeża?” - takie pytanie postawiono na pierwszej stronie ostatniego numeru gazety. Choć Wojciech Konwicki, prezes zarządu Delta Press, wraz ze Zbigniewem Żukowskim, ówczesnym redaktorem naczelnym, zapewniali o powrocie tytułu na rynek prasowy, już do tego nie doszło.

„Głos Wybrzeża” powołano do życia w kwietniu 1946 roku przez  Komitet Wojewódzki Polskiej Partii Robotniczej. Siedziba mieściła się w kamienicy zajmowanej przez władze miejskie PPR przy ul. Robotniczej 1, zaś tygodnik wydawano pod redakcją Wiktorii Leontiewy i Stefana Marcinkowskiego.

W 1996 roku wydzierżawiono redakcję gazety olsztyńskiej spółce Edytor. Miało to na celu zachowanie ciągłości wydawniczej, jednak Edytor nie zaoferował najlepszej stawki i Rafał Zwierzyński sprzedał tygodnik Towarzystwu Wydawniczemu Arkona, zarządzanego przez Ryszarda Jaworskiego. W kwietniu 1997 roku utworzono Wydawnictwo Delta Press, które odkupiło tytuł od Arkony. Spółkę założył były wojewoda gdański Jerzy Jędykiewicz.

Ostatnie wydanie?
Pod koniec marca 2005 wydano świąteczny numer „Głosu Wybrzeża”. Oprócz tematów politycznych („Co z kandydatem lewicy na prezydenta ?”), poruszono kwestię odbudowy Głównego Miasta oraz poruszono problem związany z deweloperem Orlex, którego podejście do klientów nie było zbyt profesjonalne. Poza tym można było się dowiedzieć, gdzie odbędzie się „Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących”, a także o zmianach w komunikacji miejskiej na święta. Na stronach sportowych umieszczono m.in. zapowiedź meczu piłki nożnej Polska- Azerbejdżan, gdzie zakładano, że nasza reprezentacja wzbogaci się o kolejne 3 punkty.  W wydaniu nie zabrakło rozrywki w postaci krzyżówek i konkursów oraz informacji o repertuarze trójmiejskich kin. Co ciekawe udostępniony był również numer antynarkotykowy i policyjny nr antymafijny. Tradycją, która ciąg dalszy znalazła w „Gazecie Gdańskiej” jest zbiór felietonów zatytułowanych „Latarką w półmrok”.


alt


Tendencja spadkowa?
Dobra passa się skończyła. Dług wobec drukarni Polskapresse Oddział Prasa Bałtycka (wydawca Dziennika Bałtyckiego) wzrósł do 100 tys. zł i w konsekwencji odmówiono druku. Gazeta nie kwestionowała decyzji, jednak zależało jej na uzyskaniu informacji, jakie należy spełnić wymogi, aby druk został wznowiony. „Spłaćcie połowę długu” - usłyszano w odpowiedzi. Uregulowano wszystkie należności, jednak drukarnia nie wywiązała się z danego słowa.


Gwoździem do trumny okazało się przejęcie konta bankowego przez komornika działającego w oparciu o decyzję sądu wydaną w wyniku powództwa cywilnego wierzycieli. „Głos Wybrzeża” nie był w stanie wypłacać pensji pracownikom i wywiązywać się z innych zobowiązań finansowych. Wojciech Konwicki oznajmił wtedy, że tytuł zostanie sprzedany innemu inwestorowi. „Mamy nadzieję, że umowa kupna-sprzedaży zostanie szybko podpisana, a Głos Wybrzeża powróci na pomorski rynek prasowy”- czytaliśmy w ostatnim wydaniu gazety.


Co się stało z Głosem Wybrzeża?
- Kiedyś w Internecie widziałem, że „Głos Wybrzeża” jest w Człuchowie i mało tego, że Delta Press  jest wydawcą. Bardzo mnie to zmyliło, czy Jurek Jędykiewicz to dalej wydaje, czy tytuł został sprzedany. Nawet jeżeli gazeta jest wydawana w małej miejscowości to jest to niezauważalne prawie - z ogromnym sentymentem wypowiada się Albert Gochniewski, wieloletni dziennikarz, a zarazem redaktor naczelny „Głosu Wybrzeża”.

W 2005 roku gazeta została sprzedana ze stratą 2 mln zł spółce Idris Investment Sp. z. o. o., która rozpoczęła działalność w tym samym roku. Prezesem jest Raphael Aaron Rechnitzer, nazywany w środowisku „człowiekiem widmo”. Co ciekawe firma nabyła udziały za pośrednictwem kancelarii Hogan&Hartson, a według danych Krajowego Rejestru Sądowego zawiesiła działalność 1 maja 2010 roku (aktualizacja z 26.02.2014).

- Sprzedałem „Głos Wybrzeża” przez kancelarię prawniczą z siedzibą w Warszawie i od tamtej pory nie wiem co się dzieje z tytułem - oznajmił Jerzy Jędykiewicz.

W lipcu 2006 roku akta „Głosu Wybrzeża” trafiły do rejestru gazet i czasopism prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wynika z niego, że tytuł dalej funkcjonuje, jest prowadzony przez zawieszoną spółkę Idris Investment Sp. z. o. o, a redaktorem naczelnym jest Krzysztof Adam Siemiński.


- "Głos Wybrzeża nie miał szczęścia do właścicieli. Grzech pierworodny popełniła komisja likwidacyjna z Donaldem Tuskiem w składzie przekazując świetnie prosperujący tytuł biznesmenom spoza branży, którzy na dodatek obciążyli dziennikarzy spłatą kredytów, które zaciągnęli na wykup tytułu od likwidatora RSW. Późniejsze zdarzenia były w gruncie rzeczy konsekwencją tamtego błędu i skazały tytuł o świetnej tradycji i przyzwoitej reputacji społecznej na obcowanie ze specyficznym kapitałem. Szkoda, że "Głos" nie trafił w ręce Edytora, branżowej spółki z Olsztyna, która do dziś z powodzeniem wydaje "Gazetę Olsztyńską" - wspomina Marek Formela były redaktor naczelny "Głosu" i prezes wydawnictwa Delta Press. - Ze względów osobistych nie chcę oceniać skomplikowanych uwarunkowań  w których znalazła się spółka Jerzego Jędykiewicza. Żal tylko, że tytuł nie został odpowiednio zagospodarowany. 

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież