Świat żeglarski pożegnał dr. Krzysztofa Zawalskiego, twórcę Narodowego Centrum Żeglarstwa w gdańskich Górkach Zachodnich, który z powodu nieuleczalnej choroby zmarł w wieku 56 lat. Został pochowany na gdańskim cmentarzu Łostowice.
W poprzedzającym pogrzeb nabożeństwie żałobnym w kościele p.w. św. Teresy Benedykty od Krzyża w Gdańsku Ujeścisko. Uczestniczyli przedstawiciele AWFiS Gdańsk, rodzina i przyjaciele. Zawalskiego pożegnały władze miasta, województwa, sportowej uczelni, pracownicy NCŻ, a także klubów żeglarskich, w tym przedstawiciele Chojnic i Charzykowy, gdzie Zawalski rozpoczynał swoje żeglowanie.
(Fot. 109)
Na pogrzebie pojawiło się wyjątkowo dużo osób i znanych żeglarzy, z którymi Zawalski współpracował, m.in. Mateusz Kusznierewicz, Roman Paszke.
Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich będzie nosić imię jego twórcy. Taką uchwalę, aby Zawalski został patronem NCŻ, rektor AWFiS Gdańsk prof. Waldemar Moska przedstawi pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu uczelnianego senatu. Rektor przekazał tę informację podczas uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Podziękował za to wszystko, co Zawalski zrobił dla gdańskiej uczelni sportowej. Stwierdził, że polscy żeglarze, a zwłaszcza pomorscy, będą długo pamiętać o trudzie jakiego podjął się Krzysztof Zawalski, doprowadzając do powstania żeglarskiego centrum o światowym poziomie.
Konsul Honorowa Francji w Gdańsku Monika Tarnowska (na powyższym zdjęciu) odczytała listy kondolencyjne jakie zostały nadesłane z ośrodków żeglarskich w Lorien i Quiberon we Francji. Krzysztof Zawalski wielokrotnie był zapraszany do tych francuskich szkół żeglarstwa wraz także z przedstawicielami AWFiS, którzy dali się przekonać, co do potrzeby utworzenia w Gdańsku podobnego centrum w oparciu o francuskie doświadczenia.
Konsul najpierw złożyła kondolencje w swoim imieniu mówiąc: Krzysztof Zawalski był wspaniałym człowiekiem, dziękuje Bogu, że mogłam go poznać podczas ziemskiego pielgrzymowania. Za swojego życia był orędownikiem kontaktów między polskim Pomorzem a Francją, co dla mnie konsula Francji ma szczególne znaczenie. Po jego śmierci odebrałam bardzo dużo listów kondolencyjnych, które przekazałam rodzinie.
Pani konsul kilka z nich pozwoliła sobie przeczytać nad grobem zmarłego.
Centrum Żeglarstwa Francuskiego w Quiberon: Do pani konsul i wszystkich bliskich panu Zawalskiemu, wszystkich osób ze szkoły żeglarstwa w Gdańsku. Jako szefowa ośrodka francuskiego chciała bym wykazać swoje ogromne przywiązanie do Krzysztofa Zawalskiego. Od wielu lat był wielkim przyjacielem naszej szkoły. Miał serce, aby dbać o bliskie relacje oparte na zaufaniu i to z każdą osobą z naszej szkoły. Chcielibyśmy mu również podziękować za to, że dzielił się z nami swoją uprzejmością i wielkimi zaletami człowieka i sportowca. Nasze myśli są razem z małżonką. Proszę przyjąć wyrazy szacunku Izabel Ficker, dyrektor Narodowego Centrum Żeglarstwa i Sportów Wodnych w Quiberon.
Stowarzyszenie Regatowe w Hawrze: Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Krzysztofa Zawalskiego, dzielimy smutek i ból wszystkich osób, które go znały. W imieniu naszego stowarzyszenia chciałbym przekazać małżonce Aldonie i córce Natalii, jak również całej społeczności żeglarskiej w Polsce nasze kondolencje. Pozostanie dla nas jak i świata żeglarskiego ikoną oraz orędownikiem sportowej klasy L'equipe. Sylwian Dopre, prezes Stowarzyszenia.
Prosimy panią konsul, aby pani przeczytała nasze kondolencje w imieniu przyjaciół z Francji podczas ceremonii pogrzebu. Krzysztofie nasz drogi przyjacielu twoi przyjaciele od wielu lat, bardzo tęsknią za tobą. Sprawiłeś, że nasi młodzi żeglarze rozumieją wartość sportu, wartość dzielenia się. Byłeś zawsze dla nas ostoją swojej odwagi. My będziemy trwać tutaj dla Aldony dla Natalii. Możesz nam zaufać. Twoi przyjaciele płaczą teraz, twoim tak nagłym odejściem. Wyruszyłeś, by złączyć się w raju z twoim przyjacielem sławnym żeglarzem Éricem Tabarly. Opłakuje cię świat żeglarski, opłakuje cię świat uniwersytecki. Aldona, Natalia, będę zawsze przy was. Modlę się razem z wami. Będziemy pamiętać o twojej odwadze, o twojej przyjaźni, o twoim dorobku i pracy. Złóżmy hołd dla człowieka jakim byłeś. Odwagi Aldono i Natalio. Módlmy się razem, twoja przyjaciółka Dominik Moritz, prezes Międzynarodowej Federacji L'equipe.
Krzysztofie dobrych wiatrów...
Były rektor AWFiS Gdańsk Wojciech Przybylski: Drogi Krzysiu, komandorze, doktorze, w imieniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w imieniu Rady Miasta, w imieniu Gdańskiej Rady Sportu, dziękujemy ci za wszystko co zrobiłeś dla żeglarstwa, dla Gdańska, dla województwa pomorskiego i dla Polski. Niech ci ziemia będzie lekką. Żegnamy cię.
W NCŻ do połowy masztu zgodnie z morską tradycją opuszczono narodową banderę z kirem. Tak pracownicy ośrodka żegnali zmarłego na stwardnienie rozsiane Krzysztofa Zawalskiego, dyrektora NCŻ. Dzięki niemu w Centrum od kilku lat rozgrywane są jesienią na zakończenie żeglarskiego sezonu doroczne Regaty Mediów. - Mamy nadzieję, że te sportowe zmagania przedstawicieli pomorskich mediów będą kontynuowane i będą nosić imię pomysłodawcy tych regat - powiedział nam wieloletni kierownik sekcji żeglarskiej AZS AWFiS Gdańsk Mirosław Seidel.
Nasza redakcja, biorąca czynnie udział w tych regatach, również się za tym opowiada.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 18/03/2014 19:24 - Gdańskie Rzemiosło na rzecz historii Gdańska
- 18/03/2014 14:25 - Ruszyły procesy o odszkodowania za więzienie w stanie wojennym
- 18/03/2014 13:55 - SLD zainaugurował kampanię do Parlamentu Europejskiego
- 17/03/2014 20:38 - SLD do eurowyborów ze "złotą dziesiątką"
- 17/03/2014 13:19 - Duży ruch w małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim
- 17/03/2014 08:45 - Lewandowski otwiera listę PO do europarlamentu
- 16/03/2014 11:13 - Rodzice i dzieci poznawali SP 11 - GALERIA
- 16/03/2014 10:21 - Nowe wejście i trasa zwiedzania Ratusza Głównego Miasta w Gdańsk
- 16/03/2014 10:08 - Nagrody Splendor Gedanensis za 2013 rok
- 16/03/2014 10:03 - Kongres ICCA w Gdańsku?