O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Atrakcyjne miasto Gdańsk

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 marca 2014 14:13

Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska w tym roku miała już swoje trzy posiedzenia. Przyjrzeliśmy się kilku punktom, które uznaliśmy za najistotniejsze.Jednym z punktów, którym zajmuje się Komisja jest nadawanie nazw ulicom, placom i innym terenowym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrznym. Może się to wydać dziwne, bo co nazwy ulic czy innych obiektów mają do kultury czy promocji miasta. Wątpliwości wyjaśnia Marek Bumblis, przewodniczący Komisji: - To wynika z regulaminu Rady Miasta. W większości miast to właśnie Komisja Kultury i Promocji jest odpowiedzialna za te sprawy. Chyba że jest powołana specjalna komórka, która zajmuje się tymi sprawami. Nie powinno jednak dziwić, że nasza Komisja się tym zajmuje, bo chodzi tu o pamięć historyczną, a przecież jest ona często także częścią kultury.


Inną sprawą, która była omawiana na jednym z tegorocznych posiedzeń Komisji Kultury i Promocji były Efekty Euro 2012 i jaki wpływ te zawody miały na globalne postrzeganie Gdańska. - Z raportu, który przedstawiła nam Anna Zbierska, z Biura Prezydenta do spraw Promocji Miasta, wynika że Gdańsk po Euro bardzo zyskał na popularności – wyjaśnia Bumblis. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Widać to gołym okiem, że miasto bardziej tętni życiem. Przede wszystkim turystycznym. Bo obcokrajowcy przyjeżdżają tu nie tylko latem czy na konkretne wydarzenie, jak Jarmark św. Dominika. Praktycznie codziennie, a w weekend szczególnie, widać i słychać Niemców, Rosjan czy coraz więcej Anglików, którzy przyjeżdżają na krótkie urlopy. I – co najważniejsze – wszyscy są zachwyceni miastem.


Trzeba jednak mieć na uwadze, że efekt Euro należy kontynuować, bo jeśli miasto spocznie na laurach, to w pewnym momencie może stać się nudne dla turystów, którzy obecnie uważają je za jeden z obowiązkowych punktów na trasie swoich podróży. Dlatego warto inwestować w duże, jak i mniejsze wydarzenia, które mogą przyciągnąć osoby spoza Polski.


Dlatego też Komisja przyjrzała się dotacjom Ministra Kultury i Miasta Gdańska dla instytucji kulturalnych. - Najważniejsze dla nas było czy granty zostały przyznane reprezentacyjnym wydarzeniom, jak Gdański Festiwal Muzyczny, Alternativa czy Transvizualia – mówi Marek Bumblis. - Odpowiedziano nam na wszystkie pytania dotyczące finansowania kultury w Gdańsku i nie dopatrzyliśmy się żadnych nieprawidłowości – kontynuuje.

Duże wydarzenia kulturalne to nie wszystko czym zajmuje się Komisja Kultury i Promocji. Owszem, są one istotne pod kątem atrakcyjności miasta, ale nie można skupiać się jedynie na nich. Są przecież inicjatywy kulturalne młodych, które przedstawia Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. - Zawsze zapraszamy ich do tego, aby przedstawili nam swoje pomysły, dzięki czemu obie strony mogą się lepiej poznać, zwłaszcza jeśli jedna z nich jest na początku swojej kadencji – wyjaśnia Przewodniczący. - To młodzi, pełni pomysłów ludzie, którzy mają swoją wizję.


Jednak sama Komisja Kultury i Promocji, ze względu na regulacje prawne, nie może przyznawać dotacji. Może jedynie nakierować młodych pomysłodawców na odpowiednią drogę. - Zachęcamy ich, żeby korzystali z pomocy stowarzyszeń, bo wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stanąć do walki o granty – kończy Marek Bumblis.
Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież