Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Atrakcyjne miasto Gdańsk

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 marca 2014 14:13

Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska w tym roku miała już swoje trzy posiedzenia. Przyjrzeliśmy się kilku punktom, które uznaliśmy za najistotniejsze.Jednym z punktów, którym zajmuje się Komisja jest nadawanie nazw ulicom, placom i innym terenowym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrznym. Może się to wydać dziwne, bo co nazwy ulic czy innych obiektów mają do kultury czy promocji miasta. Wątpliwości wyjaśnia Marek Bumblis, przewodniczący Komisji: - To wynika z regulaminu Rady Miasta. W większości miast to właśnie Komisja Kultury i Promocji jest odpowiedzialna za te sprawy. Chyba że jest powołana specjalna komórka, która zajmuje się tymi sprawami. Nie powinno jednak dziwić, że nasza Komisja się tym zajmuje, bo chodzi tu o pamięć historyczną, a przecież jest ona często także częścią kultury.


Inną sprawą, która była omawiana na jednym z tegorocznych posiedzeń Komisji Kultury i Promocji były Efekty Euro 2012 i jaki wpływ te zawody miały na globalne postrzeganie Gdańska. - Z raportu, który przedstawiła nam Anna Zbierska, z Biura Prezydenta do spraw Promocji Miasta, wynika że Gdańsk po Euro bardzo zyskał na popularności – wyjaśnia Bumblis. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Widać to gołym okiem, że miasto bardziej tętni życiem. Przede wszystkim turystycznym. Bo obcokrajowcy przyjeżdżają tu nie tylko latem czy na konkretne wydarzenie, jak Jarmark św. Dominika. Praktycznie codziennie, a w weekend szczególnie, widać i słychać Niemców, Rosjan czy coraz więcej Anglików, którzy przyjeżdżają na krótkie urlopy. I – co najważniejsze – wszyscy są zachwyceni miastem.


Trzeba jednak mieć na uwadze, że efekt Euro należy kontynuować, bo jeśli miasto spocznie na laurach, to w pewnym momencie może stać się nudne dla turystów, którzy obecnie uważają je za jeden z obowiązkowych punktów na trasie swoich podróży. Dlatego warto inwestować w duże, jak i mniejsze wydarzenia, które mogą przyciągnąć osoby spoza Polski.


Dlatego też Komisja przyjrzała się dotacjom Ministra Kultury i Miasta Gdańska dla instytucji kulturalnych. - Najważniejsze dla nas było czy granty zostały przyznane reprezentacyjnym wydarzeniom, jak Gdański Festiwal Muzyczny, Alternativa czy Transvizualia – mówi Marek Bumblis. - Odpowiedziano nam na wszystkie pytania dotyczące finansowania kultury w Gdańsku i nie dopatrzyliśmy się żadnych nieprawidłowości – kontynuuje.

Duże wydarzenia kulturalne to nie wszystko czym zajmuje się Komisja Kultury i Promocji. Owszem, są one istotne pod kątem atrakcyjności miasta, ale nie można skupiać się jedynie na nich. Są przecież inicjatywy kulturalne młodych, które przedstawia Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. - Zawsze zapraszamy ich do tego, aby przedstawili nam swoje pomysły, dzięki czemu obie strony mogą się lepiej poznać, zwłaszcza jeśli jedna z nich jest na początku swojej kadencji – wyjaśnia Przewodniczący. - To młodzi, pełni pomysłów ludzie, którzy mają swoją wizję.


Jednak sama Komisja Kultury i Promocji, ze względu na regulacje prawne, nie może przyznawać dotacji. Może jedynie nakierować młodych pomysłodawców na odpowiednią drogę. - Zachęcamy ich, żeby korzystali z pomocy stowarzyszeń, bo wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stanąć do walki o granty – kończy Marek Bumblis.
Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież