U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
czwartek, 30 czerwca 2022 10:51
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
Z dniem 30 czerwca 2022 roku Mirosław Berliński kończy pracę w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Atrakcyjne miasto Gdańsk

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 marca 2014 14:13

Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska w tym roku miała już swoje trzy posiedzenia. Przyjrzeliśmy się kilku punktom, które uznaliśmy za najistotniejsze.Jednym z punktów, którym zajmuje się Komisja jest nadawanie nazw ulicom, placom i innym terenowym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrznym. Może się to wydać dziwne, bo co nazwy ulic czy innych obiektów mają do kultury czy promocji miasta. Wątpliwości wyjaśnia Marek Bumblis, przewodniczący Komisji: - To wynika z regulaminu Rady Miasta. W większości miast to właśnie Komisja Kultury i Promocji jest odpowiedzialna za te sprawy. Chyba że jest powołana specjalna komórka, która zajmuje się tymi sprawami. Nie powinno jednak dziwić, że nasza Komisja się tym zajmuje, bo chodzi tu o pamięć historyczną, a przecież jest ona często także częścią kultury.


Inną sprawą, która była omawiana na jednym z tegorocznych posiedzeń Komisji Kultury i Promocji były Efekty Euro 2012 i jaki wpływ te zawody miały na globalne postrzeganie Gdańska. - Z raportu, który przedstawiła nam Anna Zbierska, z Biura Prezydenta do spraw Promocji Miasta, wynika że Gdańsk po Euro bardzo zyskał na popularności – wyjaśnia Bumblis. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Widać to gołym okiem, że miasto bardziej tętni życiem. Przede wszystkim turystycznym. Bo obcokrajowcy przyjeżdżają tu nie tylko latem czy na konkretne wydarzenie, jak Jarmark św. Dominika. Praktycznie codziennie, a w weekend szczególnie, widać i słychać Niemców, Rosjan czy coraz więcej Anglików, którzy przyjeżdżają na krótkie urlopy. I – co najważniejsze – wszyscy są zachwyceni miastem.


Trzeba jednak mieć na uwadze, że efekt Euro należy kontynuować, bo jeśli miasto spocznie na laurach, to w pewnym momencie może stać się nudne dla turystów, którzy obecnie uważają je za jeden z obowiązkowych punktów na trasie swoich podróży. Dlatego warto inwestować w duże, jak i mniejsze wydarzenia, które mogą przyciągnąć osoby spoza Polski.


Dlatego też Komisja przyjrzała się dotacjom Ministra Kultury i Miasta Gdańska dla instytucji kulturalnych. - Najważniejsze dla nas było czy granty zostały przyznane reprezentacyjnym wydarzeniom, jak Gdański Festiwal Muzyczny, Alternativa czy Transvizualia – mówi Marek Bumblis. - Odpowiedziano nam na wszystkie pytania dotyczące finansowania kultury w Gdańsku i nie dopatrzyliśmy się żadnych nieprawidłowości – kontynuuje.

Duże wydarzenia kulturalne to nie wszystko czym zajmuje się Komisja Kultury i Promocji. Owszem, są one istotne pod kątem atrakcyjności miasta, ale nie można skupiać się jedynie na nich. Są przecież inicjatywy kulturalne młodych, które przedstawia Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. - Zawsze zapraszamy ich do tego, aby przedstawili nam swoje pomysły, dzięki czemu obie strony mogą się lepiej poznać, zwłaszcza jeśli jedna z nich jest na początku swojej kadencji – wyjaśnia Przewodniczący. - To młodzi, pełni pomysłów ludzie, którzy mają swoją wizję.


Jednak sama Komisja Kultury i Promocji, ze względu na regulacje prawne, nie może przyznawać dotacji. Może jedynie nakierować młodych pomysłodawców na odpowiednią drogę. - Zachęcamy ich, żeby korzystali z pomocy stowarzyszeń, bo wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stanąć do walki o granty – kończy Marek Bumblis.
Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież