Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorskie szkoły bez mowy nienawiści

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 grudnia 2013 20:49

Brazylijski piłkarz Lechii Gdańsk Luiz Carlos Santos Deleu przyznał publicznie, że bardzo zabolało go serce, gdy kibice wyzwali go od małpy, kiedy 1,5 roku temu po raz pierwszy na PGE Arena zagrał w meczu towarzyskim przeciw reprezentacji Ukrainy. Usilnie modlił się wtedy do Boga, aby z tymi obelgami poradzić sobie psychicznie. Zmieniło się nastawienie do niego, kiedy udowodnił kibicom, że potrafi grać w piłkę. Teraz w ramach promocji sportowego klubu jeździ po przedszkolach i szkołach, wiele rozmawiając z dziećmi i młodzieżą.- Przekonują się, że mimo innego koloru skóry jestem takim samym, jak oni człowiekiem. Czasami ci młodzi ludzie zadają mi bardzo zaskakujące pytania. Uzyskując na nie odpowiedzi, zmieniają poglądy na świat i ludzi. Dziwią się, że i w Brazylii, z której pochodzę, też występuje rasizm, tak jak i w innych państwach. Obecnie bardzo dobrze czuję się w Polsce, a zwłaszcza w Gdańsku, niemal jak w rodzinie, i chcę tu pozostać na stałe - to publiczne oświadczenie brazylijski piłkarz Deleu (na poniższym zdjęciu, pierwszy z prawej) złożył 10 grudnia podczas konferencji pod nazwą „Szkoła wolna od mowy nienawiści”, zorganizowanej przez wojewodę pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i Pomorskie Kuratorium Oświaty.  


alt


Licznie wzięli w niej udział nauczyciele wielu pomorskich szkół, psycholodzy, urzędnicy oraz działacze organizacji pozarządowych.  Konferencja ta rozpoczęła realizację pilotażowego projektu konferencji i warsztatów dla nauczycieli z terenu województwa pomorskiego w związku z priorytetowym potraktowaniem przez Rząd RP spraw związanych z problematyką mowy nienawiści i związanej z nią dyskryminacji. Przedsięwzięcie to ma na celu omówienie tematyki mowy nienawiści i wykluczenia względem mniejszości etnicznych, tak aby nauczyciele mogli zapobiegać, a w razie konieczności przeciwdziałać temu zjawisku.


alt


Pierwsza część konferencji dotyczyła zagadnień teoretycznych związanych z mową nienawiści, stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. Omówione zostały główne narzędzia jakimi dysponujemy, aby przeciwdziałać temu zjawisku. Przedstawiono też dane i statystyki dotyczące tego problemu w województwie pomorskim.


alt


Profesor Andrzej Chodubski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego powiedział m.in. iż obecnie w świecie następuje unifikacja życia, przy czym potężną siłą dzięki Internetowi już jest informacyjność komunikacyjna między ludźmi. Tworzy się nowy obywatel – globalczyk. Stajemy się obcy wśród obcych. Zaciera się granica między moralnością, a poprawnością praktyczną. Tradycyjny nauczyciel, to już przeszłość. Odchodzi się od czytania książek. W ramach globalizacji uniwersalnej mówi się głównie w języku angielskim. I w tej globalizacji ma jednakże funkcjonować społeczne zróżnicowanie i różnorodność, głównie w krajach Unii Europejskiej. Mimo to, z istniejących 8 tys. języków na kuli ziemskiej, ostatnio ubywa ich w zastraszającym tempie. Mamy w Polsce 9 mniejszości narodowych i to też rodzi społeczne napięcia.  


Wiesława Kostrzewa-Zorbas z Biura Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania nawiązała do obchodzonego 10 grudnia już po raz 63 Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Praw, które w wielu krajach nie są przestrzegane. Analizując wyniki badań przeprowadzonych w 2012 roku na 1710 osobach stwierdziła, że największy dystans społeczny występuje w stosunku do gejów i lesbijek. W największym stopniu dyskryminujemy tych, którzy mają inny kolor skóry, inną narodowość, wyznanie i niepełnosprawność. Dlatego został podjęty krajowy program działań do roku 2016 na rzecz równego traktowania, upowszechniany też w programach szkolnych. Potrzebna jest koalicja działań na rzecz codziennej kultury i szacunku dla różnorodności i ludzkiej godności.


altZasiadający w pierwszym rzędzie do końca konferencji wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zastanawiał się, jak taką koalicję zawiązać przy obecnie narastającej w polskim społeczeństwie mowie nienawiści, czego ewidentnym przykładem są zachowania pseudokibiców meczów piłkarskich.
Tym negatywnym tendencjom ma zapobiec powołany już 9 lat temu pełnomocnik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku ds. Ochrony Praw Człowieka. Tę funkcje pełni u nas Zbigniew Huzar, który odnotowuje narastającą ilość negatywnych przypadków podpadających pod paragrafy kodeksu karnego 119, 256 i 257, tj. m.in. propagowania faszyzmu. W ostatnich trzech latach rozpatrywano w Gdańsku 34 takich przypadków.
O osobowościowych i sytuacyjnych przyczynach mowy nienawiści mówił Michał Jaśkiewicz, psycholog z UG.  W jego ocenie bardzo niepokojący jest fakt, że Polacy klasyfikują się na ostatnim miejscu jeśli chodzi o międzyludzkie zaufanie.


Z kolei Pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. Mniejszości Etnicznych Łukasz Jaskuła przytoczył ciekawe dane, iż według spisu ludności z 2011 roku w woj. pomorskim mieszka 11 tys. osób mniejszości narodowej i etnicznej (nie licząc społeczności kaszubskiej) na ogólną liczbę 280 tys. osób w całej Polsce. U nas na Pomorzu, spośród 230 tys. w całej Polsce, przebywa około 10 tys. obywateli z innych państw, takich jak: Algeria, Armenia, Korea Północna, Mołdawia, Mongolia, Tajlandia, Tunezja, Trynidat i Wietnam. 


Aby w miarę dobrze czuli się oni w naszym kraju, regionie, działa w Gdańsku Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Bezpłatnie organizuje ono kursy języka polskiego, wspiera psychicznie i doradza zawodowo.


altO dobrze rozwijającej się współpracy międzynarodowej powiedziała Olga Krasota (na zdjęciu powyżej), nauczycielka języka ukraińskiego w SP nr 57 w Gdańsku. Funkcjonuje pięć grup nauczania, cztery w zakresie podstawówki i jedna gimnazjalna. Nauka obejmuje obecnie łącznie 66 dzieci, czyli o 100 proc. więcej niż na początku, datowanego 15 lat temu. Oceny z języka ukraińskiego wpisywane są na świadectwa szkolne. Młodzież kultywuje kulturę ukraińską, uczestnicząc też w licznych konkursach oraz festiwalach organizowanych w Elblągu i Koszalinie. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież