100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Już ponad 400 zgłoszeń do Planety Energii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 października 2023 10:24

altOd początku października dzieci z klas 0-3 z całej Polski uczą się dzięki Planecie Energii czym jest bioróżnorodność oraz poznają znaczenie wody w przyrodzie. Do udziału w 12. edycji programu zgłosiło się już ponad 400 nauczycieli. Czas na zapisy i złożenie sprawozdań w konkursie jest jeszcze do 15 listopada. Warto podjąć wyzwanie – wystarczy przeprowadzić z dziećmi zajęcia w oparciu o scenariusze z PlanetaEnergii.pl, by rywalizować o 1 ze 100 gwarantowanych pakietów do ochrony przyrody i 1 z 3 nagród głównych. Zwycięzcy otrzymają po 10 000 zł na założenie własnych ogrodów, ich placówki odwiedzą też ambasadorzy projektu z mnóstwem atrakcji od Energi z Grupy ORLEN.


Planeta Energii to projekt, dzięki któremu kolejne pokolenia dzieci z przedszkolnych zerówek i klas 0-3 poprzez zabawę poznają otaczający nas świat. Od 2 edycji przybliża im zwłaszcza świat przyrody i różnorodności biologicznej. Edukacja ta może odbywać się dzięki materiałom udostępnianym na PlanetaEnergii.pl i angażowaniu do  programu ciekawych ambasadorów. W tym roku do poznawania  roślin i zwierząt oraz dbania o środowisko zachęca najmłodszych Aneta Chmielińska, pedagożka leśna i autorka podcastu Dzikoprzygody, który otrzymał nagrodę Podcast Roku 2021.
- Wszyscy marzymy o życiu w świecie, gdzie powietrze i woda są czyste, a człowiek, otaczająca go fauna i flora, współtworzą harmonijną całość. Planeta Energii pokazuje, w jaki sposób powinniśmy i możemy troszczyć się o najbliższe przyrodnicze otoczenie, tak aby nie zmarnować jego piękna i bogactwa - mówi Aneta Chmielińska, ambasadorka Planety Energii.


Na stronie PlanetaEnergii.pl każdego dnia rejestrują się nauczyciele z nowych szkół i zerówek przedszkolnych. W każdym województwie do rywalizacji o nagrody zgłosiło się już od kilkunastu do kilkudziesięciu placówek. Najwięcej, zgłoszeń napłynęło z województw: małopolskiego (34), pomorskiego (41) i mazowieckiego (65). Liczba zarejestrowanych przekroczyła już 400.

Ambasadorami programu są także Katarzyna Stoparczyk (dziennikarka, pisarka, zdobywczyni tytułu Mistrz Mowy Polskiej) oraz Krzysztof Konieczny (biolog, ornitolog i autor materiałów merytorycznych do przyrodniczych edycji Planety Energii).
Zaszczepić miłość do przyrody w sercach maluchów

Tegoroczna edycja programu zainicjowanego przez Energę z Grupy ORLEN dostarcza ciekawe treści związane nie tylko z bioróżnorodnością jako taką, ale również z zagadnieniami związanymi z ekosystemami wodnymi. Na PlaneteEnergii.pl udostępniono nowy scenariusz lekcji oraz karty pracy.  O wodzie jako źródle różnorodności w przyrodzie mówią także nowe filmy i materiały e-learningowe dla dzieci. Dzięki animacjom i interaktywnym ćwiczeniom, dzieci mogą zdobyć informacje na temat polskiej przyrody, poznać ciekawe przyrodniczo i warte odwiedzenia miejsca jak Dolina Baryczy, rozlewiska Biebrzy, torfowiska w dolinie rzeki Budkowiczanki, czy stacja morska w Helu. Dowiedzą się także na przykład, co łosoś atlantycki robi w polskich rzekach.


Nagrody dla 100 najbardziej zaangażowanych
„Wodna edycja” programu trwa już kilka tygodni, a sprawozdania z realizacji lekcji o bioróżnorodności pedagodzy mogą składać jeszcze do 15 listopada. 100 klas, których wychowawcy udowodnią przeprowadzenie zajęć w najbardziej staranny i ciekawy sposób, otrzyma „Bio-pakiety". Zestawy, każdy o wartości około 900 zł, zawierają m.in. domki dla jeży, hoteliki dla zapylaczy, budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy i nasiona miododajnych roślin. Wszystko to do samodzielnego montażu i zorganizowania przyjaznego przyrodzie miejsca w sąsiedztwie swojej placówki, łatwego do obserwowania przez dzieci przez cały rok.

W 3 zwycięskich placówkach odbędą się natomiast edukacyjne pikniki z udziałem ambasadorów, podczas których dzieci będą miały możliwość nauczenia się w jaki sposób można samodzielnie zbudować karmnik dla ptaków z plastikowej butelki po napoju czy też przygotować tłuszczową kulkę dla sikorek. Na autorów 3 najwyżej ocenionych sprawozdań czekają dodatkowo czeki o wartości 10 tys. zł na stworzenie przyszkolnej strefy bioróżnorodności,

Warunkiem wzięcia udziału w rywalizacji o nagrody gwarantowane jest zarejestrowanie klasy przez nauczyciela na stronie PlanetaEnergii.pl, a następnie przeprowadzenie z uczniami zajęć w oparciu o scenariusz lekcji z misji „Bioróżnorodność ekosystemów wodnych” i przesłanie krótkiego sprawozdania na gotowym szablonie prezentacji. Realizacja jednego scenariusza uprawnia do ubiegania się o 1 ze 100 wyróżnień podstawowych, natomiast przeprowadzenie z dziećmi większej liczby zajęć o bioróżnorodności i działań dodatkowych zwiększa szansę na uzyskanie wyróżnienia głównego.


Dlaczego warto szybko wykonać konkursowe zadanie
Pierwszych 50 nauczycieli, którzy złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć nt. bioróżnorodności ekosystemów wodnych otrzyma 2 książki z autografami ambasadorów projektu: Katarzyny Stoparczyk oraz Krzysztofa Koniecznego pt. „Wokół bocianiego gniazda”.

Webinar dla nauczycieli o Bałtyku i bioróżnorodności wody
Planeta Energii stawia na poszerzanie wiedzy nie tylko uczniów, ale również ich pedagogów. 26 października w godzinach 18.00-20.00 odbędą się ogólnodostępne warsztaty w formie online.

Spotkanie poprowadzą ambasadorzy Planety, czyli Katarzyna Stoparczyk, Aneta Chmielińska i Krzysztof Konieczny oraz specjaliści od fok, fauny i flory Bałtyku, pracownicy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

W warsztatach będzie mógł wziąć udział każdy chętny nauczyciel na Facebooku i Youtube Planety Energii. Program szkolenia przewiduje bloki tematyczne poświęcone nowoczesnej i angażującej edukacji przyrodniczej dzieci, przyrodzie Bałtyku oraz praktycznym metodom nauczania najmłodszych o naszym morzu. Uczestnicy dowiedzą się też jakie miejsca w internecie warte są polecenia dla urozmaicenia zajęć z uczniami.


Kliknij i sprawdź stronę transmisji online
https://www.youtube.com/watch?v=BA1hlonXRi8


Spotkanie będzie miało na celu także zainspirowanie nauczycieli do przeprowadzenia lekcji nt. bioróżnorodności z wykorzystaniem materiałów z PlanetaEnergii.pl. Webinar zakończy się sesją pytań i odpowiedzi z udziałem ambasadorów.


Zadbajmy razem o naszą planetę
We wszystkich dotychczasowych edycjach Planety Energii udział wzięło około 300 tysięcy dzieci i 7 tysięcy nauczycieli, a blisko 50 pedagogów uczestniczyło w szkoleniach zawodowych w ramach Akademii Planety Energii. O dużej randze społecznej programu świadczą również rokrocznie zdobywane patronaty honorowe, 12. edycja po raz kolejny objęta została patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

źródło energa.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież