25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem, po raz pierwszy w północnej części Polski, zaprezentowano dwie maszyny szyfrujące "Enigma" ze zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie: niemiecką maszynę szyfrującą "Enigma" przeznaczoną do utajniania korespondencji przesyłanej przez jednostki niemieckich sił zbrojnych z lat 30. XX stulecia oraz kopię maszyny szyfrującej „Enigma” zbudowaną na podstawie dokumentacji przygotowanej przez polskich inżynierów: Antoniego Pallutha i Edwarda Fokczyńskiego, z części wykonanych we francuskiej fabryce i zmontowanej we wspólnej francusko-polskiej konspiracyjnej placówce wywiadu już po kapitulacji armii francuskiej.
- Odwołanie się do prezentowanych eksponatów w Dniu Kryptologii wynika z głębokiego przeświadczenia, że mamy się czym chwalić w odniesieniu do przeszłości, jak i teraźniejszości - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ w Gdańsku. - Powinniśmy chwalić się ludźmi zdolnymi, aktywnymi, osiągającymi sukcesy w wielu dziedzinach. Na ogół historia militarna jest wiązana z aktywnościami na polach bitew ale w przeszłości, szczególnie w XX i XXI wieku wojny są określane mianem wojen przemysłowych. Bez postępu technicznego nie byłoby kolejnych rozwiązań. Dzięki wyjściu naprzeciw naszemu zaproszeniu przez Muzeum Historii Polski, mamy taką okoliczność, że obiekt o którym słyszała chyba każda osoba w naszym kraju, możemy obejrzeć w murach Muzeum II Wojny Światowej.
- Zazwyczaj jak myślimy o kopii jakiegoś urządzenia to myślimy o czymś mniej wartościowym od oryginału, w tym wypadku jest dokładnie odwrotnie - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie. - Oryginalna Enigma jest popularna, tysiące egzemplarzy wyprodukowano w Niemczech, były masowo używane przez niemiecką armię. Czymś absolutnie niezwykłym i unikatowym jest kopia takiej maszyny, tworzona w sposób bardzo specyficzny. Została wyprodukowana przez wytwórnie AVA w Warszawie bez znajomości oryginału. Udało im się odtworzyć niemal dokładnie takie samo urządzenie. Maszyna którą tutaj mamy pochodzi z ośrodka Kadyks we Francji. Nie zachował się żaden egzemplarz z tych wyprodukowanych w Polsce, więc to jest absolutny unikat. To właśnie ta maszyna dokumentuje osiągnięcia polskich kryptologów i polskiego wywiadu, jeżeli chodzi o złamanie niemieckich kodów.
Z lewej oryginalna Enigma, z prawej polsko-francuska kopia
„Enigmy” pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Polski będzie można oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do połowy marca.
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.
TŁ
Inne artykuły związane z:
- 01/02/2023 16:33 - Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarządzanie polskim drzewostanem
- 30/01/2023 15:40 - Radni PiS chcą debaty o systemie FALA
- 30/01/2023 12:59 - W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem!
- 27/01/2023 20:05 - Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały powstać parkingi kubaturowe
- 26/01/2023 19:16 - Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż
- 24/01/2023 16:42 - Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma
- 23/01/2023 18:04 - IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko
- 23/01/2023 09:58 - 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku!
- 23/01/2023 09:50 - W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę
- 21/01/2023 18:12 - Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof