Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Owoce i warzywa po europejsku na pomorskim Rënku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2011 14:35

altPomorskie Centrum Hurtowe Rënk w założeniu miało być wizytówką pomorskiego nowoczesnego centrum hurtowego handlu owocami warzywami. I to miejsce usytuowane przy ul. Wodnika w Gdańsku Owczarni powoli przełamuje stare przyzwyczajenia handlowców i klientów z giełd w Chwaszczynie czy przy ul. Rzęsnej. 

 

Bez administracyjnych nacisków zaczyna się napływ kupców z innych giełd. Handlowcy szukają lepszych warunków dla biznesu, warunków składowania, zaplecza sanitarnego, wsparcia logistycznego. Siła przyzwyczajenia i magia szarej strefy jest jednak trudna do przezwyciężenia, ale mając na uwadze tzw. europejskie wymogi Rënk jest „skazany na sukces”.

 

Ruch na rynku (rënk to po kaszubsku rynek), zaczyna się o trzeciej nad ranem. To specyfika handlu hurtowego. Na teren w gdańskiej Owczarni przyjeżdżają wówczas kupcy, pracownicy hoteli i pensjonatów, a także ci, którzy chcą zaopatrzyć się w palety i worki z owocami i warzywami - nie tylko z pobliskiego Gdańska.

 

alt


Przed Rënkiem kolejne wyzwania – przyciągnąć jak najwięcej klientów. Czy tej budowanej według niemieckich i hiszpańskich wzorców giełdzie się powiedzie?
- Jest taka fama, że na Rënku jest drogo, że tu za wszystko kasują, że są przerwy techniczne. Odpowiadam, wówczas: przyjdź i zobacz sam jak u nas jest. Spróbuj, a się przekonasz w jakich  i na jakich warunkach pracujesz – mówi Andrzej Michalik, specjalista ds. rozwoju handlu i eksportu.

Środowiska kupieckie muszą teraz zadbać o klienta. Na Rënku da się zarobić.
- To, że jest inaczej to czarna propaganda, rozsiewana przez prowadzących konkurencyjne giełdy m.in. w Chwaszczynie – mówi jeden z handlujących od lat owocami i warzywami.
- Ta czarna propaganda oparta jest bowiem na przeświadczeniu, że na takim obiekcie jak Renk musi być drożej. A po drugie, co dla wielu nie jest bez znaczenia, trzeba jednak działać legalnie. Szara strefa takich miejsc nie lubi, woli miejsca, w których nie wie się kto, ile zarabia -  mówi Wojciech Gontarczyk, prowadzący wraz ze wspólnikiem sopocką firmę Mango, w branży owoców i warzyw od 1998 r.


alt

 

Przed pracującymi na rzecz nowoczesnego rynku hurtowego jeszcze sporo do zrobienia. Od pewnego czasu starają się przekonać pomorskich rolników. A jak przekonać najskuteczniej -  ceną za stanowisko. Stąd miejsce pod wiatą oferuje PCH za złotówkę. Do dyspozycji handlujących są też boksy o powierzchni od 17 do 46 m kw. Hale posiadają mechaniczną wentylację pomieszczeń oraz automatycznie sterowane klimatyzatory. 

 

- Stosujemy preferencyjne cenniki dla tych, którzy rozkręcają swój biznes i chcą u nas wynająć boksy wyposażone w bieżącą wodę, klimatyzowane, zabezpieczone opuszczanymi roletami – opowiada Andrzej Michalik. - W jednej dzień biznesu się nie zrobi – stwierdza i dodaje, że ten kto poważnie myśli o swojej firmie to na  Rënku ma stworzone warunki pracy.
Stąd i decyzja o przeniesieniu się z Chwaszczyna do centrum Rënk.
- Zdecydowały warunki pracy i zaplecze oferowane przez obiekt a koszta są na podobnym poziomie – ocenia Gontarczyk, który handlował do jesieni na giełdzie w Chwaszczynie, a od blisko roku jest w Rënku.

 

To, że owoce i warzywa w hurcie nie są jednodniowym biznesem jest typowe dla pracujących na niskich marżach kupców.
- Interes musi więc być zaplanowany długofalowo i zabezpieczony umowami. Tu nie ma miejsca na partyzantkę, ale Polska to ciągle dziwny kraj, w którym wygrywa się cwaniactwem, obchodzeniem przepisów, przymykanie oka na ewidentne szwindle i uznaniem dla szarej strefy. To taki nasz specyficzny wolny rynek i upodobanie do „wolnej amerykanki”. Jednak w krajach, do których się porównujemy takie metody byłyby nie do pomyślenia - ocenia Gontarczyk.
- W tym, co się u nas dzieje za przyzwoleniem władz to my jesteśmy bliżej Rosji – dodaje jeden z hurtowników.


alt


Jednak kupcy prowadzący od lat działalność, zatrudniający po kilku pracowników zaczynają szukać stabilizacji.
- Świat idzie do przodu. Nie ma na Pomorzu lepszego obiektu jak Rënk. Tu nie ma problemów z właścicielami giełdy, nie rzuca się nam kłód pod nogi, nie hamuje się rozwoju. To Renkowi zależy by się firmy tutaj rozwijały, by tworzyć jak nalepsze warunki – uważa Andrzej Krauza, właściciel firmy Karolex, w branży od 2001 roku, od roku handlujący na Rënku.

 

Kiedy  w Polowie lat 90. tworzyła się koncepcja Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk miał to być wzorcowy, pary na zachodnim modelu, rynek owoców i warzyw. To miejsce się rozwija. PCH otwarte jest dla swoich najemców 24 godziny na dobę przez cały tydzień. 

 

W hali kwiatowej otwartej przed dwoma laty od godz. 3.00 do południa wre praca.
- Po rozbudowie jest to obecnie największa w Polsce hala do handlu hurtowego kwiatami – przypominają pracownicy PCH.  
Po przeprowadzonej wśród trójmiejskich kupców, hotelarzy i właścicieli pensjonatów ankiecie okazało się, że na Rënku wielu z nich jeszcze nie było.
Artur S. Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież