Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duda zaprosił Wałęsę na obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 sierpnia 2011 13:03

altPrzewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaprosił Lecha Wałęsę do udziału w obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. 

 

Lech Wałęsa po latach odwiedził siedzibę Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Były prezydent został zaproszony przez Piotra Dudę, lidera związku i otrzymał zaproszenie na uroczystości rocznicowe Sierpnia,80. Wałęsa jeszcze nie zdecydował, czy weźmie udział w uroczystościach rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku. Jednak zadeklarował, że będzie wspierał NSZZ Solidarność. Kiedy Wałęsa na zaproszenie Piotra Dudy po wielu latach ponownie odwiedził gabinet przewodniczącego związku nie powstrzymał się od kąśliwej uwagi.

 

- Dawno nie byłem w tym miejscu. Może to było 10 lat temu?  Sporo się tu zmieniło Jakiś taki skromny ten gabinet przewodniczącego. W moich czasach był bogatszy – zauważył Wałęsa. Co prawda były prezydent czuje się zaproszony na solidarnościowe uroczystości, ale się waha.
- Mam dość akademii. Nie bawią mnie. Chcę angażować się tam gdzie są problemy trudne. Od 15 sierpnia wracam do zajęć. Czuję się już o wiele lepiej. Drżyjcie narody – żartował Wałęsa.

 

Z kolei 30 sierpnia w Brukseli będzie uroczyste nadanie nazwy Placu „Solidarności 1980” jednemu z placów w pobliżu Europarlamentu. Na te uroczystości Wałęsa się wybiera - jeśli zdrowie mu dopisze.

 

Gdańskie rocznicowe uroczystości powstania „Solidarności” są zaplanowane na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz na uroczystej mszy świętej. 31 sierpnia w Sali BHP otwarta zostanie wystawa z okazji 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów.  Gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej przygotuje okolicznościową wystawę z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Spotkanie prezydium „S” z Wałęsą trwało ponad godzinę. 
- W „Solidarności” cały czas się spierajmy, ale w tym dniu bądźmy razem. Panie prezydencie, niech pan nie mówi „nie” - zapraszał Piotr Duda.

 

Kiedy Lech Wałęsa dostał oficjalne zaproszenie na gdańskie obchody 31. rocznicy Porozumień Sierpniowych powiedział, że lepiej się mu współpracuje z obecnymi władzami Solidarności. Wałęsa nie uczestniczył w poprzednich uroczystościach sierpniowych. Nie było go też przed rokiem na zjeździe zorganizowanym z okazji 30. rocznicy powstania związku. Solidarnością kierował wówczas Janusz Śniadek, dzisiaj kandydat PiS do Sejmu.
- Nie mówię „nie”. Dzisiaj związkowcy widzę mniej politykują, a więcej działają. Czuję się ojcem tego związku. Liczę na dobrą współpracę  - odpowiedział Lech Wałęsa.

 

Duda wyraził nadzieję, że Wałęsa będzie na obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zapowiedział też, że chce zaprosić Lecha Wałęsę na posiedzenie Komisji Krajowej.
- Zachowujemy proporcję między historią a sprawami bieżącymi. Poinformowałem Lecha Wałęsę o problemach dotyczących m.in. płacy minimalnej. Cieszymy się, że obywatelski projekt o płacy minimalnej trafi do pierwszego czytania w Sejmie  – powiedział Duda i dodał, że kurs franka szwajcarskiego rośnie z godziny na godzinę, a skutki kryzysu nie mogą być przerzucane na pracowników.
- Bankowcy doprowadzili do tego kryzysu. Nie damy go przerzucić na zwykłych obywateli. Nie tędy droga – obwieścił Duda. Podczas zamkniętego dla prasy spotkania członkowie prezydium Komisji Krajowej „S” przekazali Lechowi Wałęsie informacje m.in. o zaplanowanej na 17 września  manifestacja we Wrocławiu.

 

- Na spotkania robocze zawsze jestem gotowy. Służę radą i współpracą. Wasze zadanie nie jest łatwe, nie wiem, jakbym sobie dziś radził na waszym miejscu. Nie wszystko mi się podoba, nie o taką Polskę walczyłem. „Solidarność” musi pomóc uporządkować Polskę – mówił Lech Wałęsa do członków prezydium Komisji Krajowej.
- Daję radę. Czuję się coraz lepiej, trenuję, jeżdżę na rowerze, odzyskuję zdrowie – tak Lech Wałęsa odpowiedział na pytanie dziennikarzy o stan zdrowia.

 

Było to czwarte z kolei spotkanie Wałęsy z Dudą. Obecny przewodniczący Solidarności dwukrotnie gościł w gdańskim biurze prezydenta Wałęsy w Zielonej Bramie. W czerwcu Duda odwiedził byłego prezydenta w szpitalu.

 

W środę rano siedzibę związku odwiedzi Jerzy Buzek. Tematem spotkania będą m.in. zaplanowane na 30 sierpnia uroczystości w Brukseli. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczącego Jerzego Buzka, jednemu z placów w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Parlamentu Europejskiego zostanie w tym dniu nadane imię „Solidarności 1980”. Przewodniczący NSZZ „S” poinformuje także  Buzka o manifestacji, która odbędzie się 17 września we Wrocławiu. Pod hasłami „TAK dla europejskiej solidarności, TAK dla miejsc pracy i praw pracowniczych, NIE dla polityki cięć” w stolicy Dolnego Śląska demonstrować będą związkowcy z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy.   

 

Przypomnijmy, że pierwszy krajowy zjazd delegatów NSZZ “Solidarność" odbył się w Gdańsku w Hali Olivia w dwóch turach: 5-10 września oraz 26 września-7 października 1981 roku. Uczestniczyło w nim 814 delegatów i kilka tysięcy gości. Przewodniczącym obrad był Jerzy Buzek, wówczas naukowiec Politechniki Śląskiej, obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież