Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaprosił Lecha Wałęsę do udziału w obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Lech Wałęsa po latach odwiedził siedzibę Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Były prezydent został zaproszony przez Piotra Dudę, lidera związku i otrzymał zaproszenie na uroczystości rocznicowe Sierpnia,80. Wałęsa jeszcze nie zdecydował, czy weźmie udział w uroczystościach rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku. Jednak zadeklarował, że będzie wspierał NSZZ Solidarność. Kiedy Wałęsa na zaproszenie Piotra Dudy po wielu latach ponownie odwiedził gabinet przewodniczącego związku nie powstrzymał się od kąśliwej uwagi.
- Dawno nie byłem w tym miejscu. Może to było 10 lat temu? Sporo się tu zmieniło Jakiś taki skromny ten gabinet przewodniczącego. W moich czasach był bogatszy – zauważył Wałęsa. Co prawda były prezydent czuje się zaproszony na solidarnościowe uroczystości, ale się waha.
- Mam dość akademii. Nie bawią mnie. Chcę angażować się tam gdzie są problemy trudne. Od 15 sierpnia wracam do zajęć. Czuję się już o wiele lepiej. Drżyjcie narody – żartował Wałęsa.
Z kolei 30 sierpnia w Brukseli będzie uroczyste nadanie nazwy Placu „Solidarności 1980” jednemu z placów w pobliżu Europarlamentu. Na te uroczystości Wałęsa się wybiera - jeśli zdrowie mu dopisze.
Gdańskie rocznicowe uroczystości powstania „Solidarności” są zaplanowane na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz na uroczystej mszy świętej. 31 sierpnia w Sali BHP otwarta zostanie wystawa z okazji 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów. Gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej przygotuje okolicznościową wystawę z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Spotkanie prezydium „S” z Wałęsą trwało ponad godzinę.
- W „Solidarności” cały czas się spierajmy, ale w tym dniu bądźmy razem. Panie prezydencie, niech pan nie mówi „nie” - zapraszał Piotr Duda.
Kiedy Lech Wałęsa dostał oficjalne zaproszenie na gdańskie obchody 31. rocznicy Porozumień Sierpniowych powiedział, że lepiej się mu współpracuje z obecnymi władzami Solidarności. Wałęsa nie uczestniczył w poprzednich uroczystościach sierpniowych. Nie było go też przed rokiem na zjeździe zorganizowanym z okazji 30. rocznicy powstania związku. Solidarnością kierował wówczas Janusz Śniadek, dzisiaj kandydat PiS do Sejmu.
- Nie mówię „nie”. Dzisiaj związkowcy widzę mniej politykują, a więcej działają. Czuję się ojcem tego związku. Liczę na dobrą współpracę - odpowiedział Lech Wałęsa.
Duda wyraził nadzieję, że Wałęsa będzie na obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zapowiedział też, że chce zaprosić Lecha Wałęsę na posiedzenie Komisji Krajowej.
- Zachowujemy proporcję między historią a sprawami bieżącymi. Poinformowałem Lecha Wałęsę o problemach dotyczących m.in. płacy minimalnej. Cieszymy się, że obywatelski projekt o płacy minimalnej trafi do pierwszego czytania w Sejmie – powiedział Duda i dodał, że kurs franka szwajcarskiego rośnie z godziny na godzinę, a skutki kryzysu nie mogą być przerzucane na pracowników.
- Bankowcy doprowadzili do tego kryzysu. Nie damy go przerzucić na zwykłych obywateli. Nie tędy droga – obwieścił Duda. Podczas zamkniętego dla prasy spotkania członkowie prezydium Komisji Krajowej „S” przekazali Lechowi Wałęsie informacje m.in. o zaplanowanej na 17 września manifestacja we Wrocławiu.
- Na spotkania robocze zawsze jestem gotowy. Służę radą i współpracą. Wasze zadanie nie jest łatwe, nie wiem, jakbym sobie dziś radził na waszym miejscu. Nie wszystko mi się podoba, nie o taką Polskę walczyłem. „Solidarność” musi pomóc uporządkować Polskę – mówił Lech Wałęsa do członków prezydium Komisji Krajowej.
- Daję radę. Czuję się coraz lepiej, trenuję, jeżdżę na rowerze, odzyskuję zdrowie – tak Lech Wałęsa odpowiedział na pytanie dziennikarzy o stan zdrowia.
Było to czwarte z kolei spotkanie Wałęsy z Dudą. Obecny przewodniczący Solidarności dwukrotnie gościł w gdańskim biurze prezydenta Wałęsy w Zielonej Bramie. W czerwcu Duda odwiedził byłego prezydenta w szpitalu.
W środę rano siedzibę związku odwiedzi Jerzy Buzek. Tematem spotkania będą m.in. zaplanowane na 30 sierpnia uroczystości w Brukseli. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczącego Jerzego Buzka, jednemu z placów w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Parlamentu Europejskiego zostanie w tym dniu nadane imię „Solidarności 1980”. Przewodniczący NSZZ „S” poinformuje także Buzka o manifestacji, która odbędzie się 17 września we Wrocławiu. Pod hasłami „TAK dla europejskiej solidarności, TAK dla miejsc pracy i praw pracowniczych, NIE dla polityki cięć” w stolicy Dolnego Śląska demonstrować będą związkowcy z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy.
Przypomnijmy, że pierwszy krajowy zjazd delegatów NSZZ “Solidarność" odbył się w Gdańsku w Hali Olivia w dwóch turach: 5-10 września oraz 26 września-7 października 1981 roku. Uczestniczyło w nim 814 delegatów i kilka tysięcy gości. Przewodniczącym obrad był Jerzy Buzek, wówczas naukowiec Politechniki Śląskiej, obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
ASG
- 11/08/2011 14:35 - Owoce i warzywa po europejsku na pomorskim Rënku
- 10/08/2011 14:07 - Jerzy Buzek zaprasza na ulicę „Solidarności 1980” do Brukseli
- 09/08/2011 19:51 - Jolanta Kwaśniewska honorowo na rzecz Gardias
- 09/08/2011 16:18 - Prokuratura odmawia prezydentowi Sopotu
- 09/08/2011 14:49 - Wałęsa nie chce ale musi głosować na PO
- 09/08/2011 09:19 - F. Potulski pisze do K. Hall: Nie prywatyzować obowiązku szkolnego!
- 08/08/2011 19:57 - Leszek Miller ostatnią nadzieją „Nowej Lewicy” na Pomorzu
- 08/08/2011 18:35 - Ktoś wcisnął stopklatkę w telewizorze martwego Leppera?
- 08/08/2011 16:16 - Sejm zdąży przeczytać Obywatelską Ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
- 08/08/2011 15:21 - Przed koncertem Ozzy Osbourne'a w ERGO ARENA: więcej miejsc parkingowych, dodatkowa komunikacja