Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Duda zaprosił Wałęsę na obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 sierpnia 2011 13:03

altPrzewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaprosił Lecha Wałęsę do udziału w obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. 

 

Lech Wałęsa po latach odwiedził siedzibę Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Były prezydent został zaproszony przez Piotra Dudę, lidera związku i otrzymał zaproszenie na uroczystości rocznicowe Sierpnia,80. Wałęsa jeszcze nie zdecydował, czy weźmie udział w uroczystościach rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku. Jednak zadeklarował, że będzie wspierał NSZZ Solidarność. Kiedy Wałęsa na zaproszenie Piotra Dudy po wielu latach ponownie odwiedził gabinet przewodniczącego związku nie powstrzymał się od kąśliwej uwagi.

 

- Dawno nie byłem w tym miejscu. Może to było 10 lat temu?  Sporo się tu zmieniło Jakiś taki skromny ten gabinet przewodniczącego. W moich czasach był bogatszy – zauważył Wałęsa. Co prawda były prezydent czuje się zaproszony na solidarnościowe uroczystości, ale się waha.
- Mam dość akademii. Nie bawią mnie. Chcę angażować się tam gdzie są problemy trudne. Od 15 sierpnia wracam do zajęć. Czuję się już o wiele lepiej. Drżyjcie narody – żartował Wałęsa.

 

Z kolei 30 sierpnia w Brukseli będzie uroczyste nadanie nazwy Placu „Solidarności 1980” jednemu z placów w pobliżu Europarlamentu. Na te uroczystości Wałęsa się wybiera - jeśli zdrowie mu dopisze.

 

Gdańskie rocznicowe uroczystości powstania „Solidarności” są zaplanowane na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz na uroczystej mszy świętej. 31 sierpnia w Sali BHP otwarta zostanie wystawa z okazji 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów.  Gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej przygotuje okolicznościową wystawę z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Spotkanie prezydium „S” z Wałęsą trwało ponad godzinę. 
- W „Solidarności” cały czas się spierajmy, ale w tym dniu bądźmy razem. Panie prezydencie, niech pan nie mówi „nie” - zapraszał Piotr Duda.

 

Kiedy Lech Wałęsa dostał oficjalne zaproszenie na gdańskie obchody 31. rocznicy Porozumień Sierpniowych powiedział, że lepiej się mu współpracuje z obecnymi władzami Solidarności. Wałęsa nie uczestniczył w poprzednich uroczystościach sierpniowych. Nie było go też przed rokiem na zjeździe zorganizowanym z okazji 30. rocznicy powstania związku. Solidarnością kierował wówczas Janusz Śniadek, dzisiaj kandydat PiS do Sejmu.
- Nie mówię „nie”. Dzisiaj związkowcy widzę mniej politykują, a więcej działają. Czuję się ojcem tego związku. Liczę na dobrą współpracę  - odpowiedział Lech Wałęsa.

 

Duda wyraził nadzieję, że Wałęsa będzie na obchodach 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zapowiedział też, że chce zaprosić Lecha Wałęsę na posiedzenie Komisji Krajowej.
- Zachowujemy proporcję między historią a sprawami bieżącymi. Poinformowałem Lecha Wałęsę o problemach dotyczących m.in. płacy minimalnej. Cieszymy się, że obywatelski projekt o płacy minimalnej trafi do pierwszego czytania w Sejmie  – powiedział Duda i dodał, że kurs franka szwajcarskiego rośnie z godziny na godzinę, a skutki kryzysu nie mogą być przerzucane na pracowników.
- Bankowcy doprowadzili do tego kryzysu. Nie damy go przerzucić na zwykłych obywateli. Nie tędy droga – obwieścił Duda. Podczas zamkniętego dla prasy spotkania członkowie prezydium Komisji Krajowej „S” przekazali Lechowi Wałęsie informacje m.in. o zaplanowanej na 17 września  manifestacja we Wrocławiu.

 

- Na spotkania robocze zawsze jestem gotowy. Służę radą i współpracą. Wasze zadanie nie jest łatwe, nie wiem, jakbym sobie dziś radził na waszym miejscu. Nie wszystko mi się podoba, nie o taką Polskę walczyłem. „Solidarność” musi pomóc uporządkować Polskę – mówił Lech Wałęsa do członków prezydium Komisji Krajowej.
- Daję radę. Czuję się coraz lepiej, trenuję, jeżdżę na rowerze, odzyskuję zdrowie – tak Lech Wałęsa odpowiedział na pytanie dziennikarzy o stan zdrowia.

 

Było to czwarte z kolei spotkanie Wałęsy z Dudą. Obecny przewodniczący Solidarności dwukrotnie gościł w gdańskim biurze prezydenta Wałęsy w Zielonej Bramie. W czerwcu Duda odwiedził byłego prezydenta w szpitalu.

 

W środę rano siedzibę związku odwiedzi Jerzy Buzek. Tematem spotkania będą m.in. zaplanowane na 30 sierpnia uroczystości w Brukseli. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczącego Jerzego Buzka, jednemu z placów w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Parlamentu Europejskiego zostanie w tym dniu nadane imię „Solidarności 1980”. Przewodniczący NSZZ „S” poinformuje także  Buzka o manifestacji, która odbędzie się 17 września we Wrocławiu. Pod hasłami „TAK dla europejskiej solidarności, TAK dla miejsc pracy i praw pracowniczych, NIE dla polityki cięć” w stolicy Dolnego Śląska demonstrować będą związkowcy z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy.   

 

Przypomnijmy, że pierwszy krajowy zjazd delegatów NSZZ “Solidarność" odbył się w Gdańsku w Hali Olivia w dwóch turach: 5-10 września oraz 26 września-7 października 1981 roku. Uczestniczyło w nim 814 delegatów i kilka tysięcy gości. Przewodniczącym obrad był Jerzy Buzek, wówczas naukowiec Politechniki Śląskiej, obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież