Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Duda: Wśród politycznych celebrytów nie znajdziemy męża stanu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2011 17:54

altZ Piotrem Dudą przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawia Artur S. Górski


- Solidarność zerwała z zasadą politycznego pluralizmu, zapraszając na rocznicowe obchody władze państwowe, de facto pochodzących z jednej partii?
Piotr Duda: Skąd takie przypuszczenia? Jak mam takie twierdzenie skomentować? My,  jako Komisja Krajowa zaprosiliśmy władze państwowe na państwowe przecież święto. Na naszej liście nie ma przewodniczących partii politycznych, a Donald Tusk jest zaproszony jako premier RP, ale nie szef Platformy Obywatelskiej. Na uroczystości może przyjść każdy, kto ma Solidarność w sercu. Nie potrzeba żadnych specjalnych zaproszeń i korowodów, że ten został zaproszony, a tamten nie.  Nie rozumiem tego zamieszania.


- Jednak Solidarność była ruchem społecznym skupiającym różne sposoby postrzegania polityki, gospodarki. Teraz dla opozycji miejsca ma zabraknąć?
Piotr Duda: Cieszę się, że i dzisiaj ludzie Solidarności angażują się w inne też poza związkowe działania, że chcą być w samorządach, w parlamencie. Nie mam prawa komukolwiek czegoś narzucać. O to przecież była tamta walka, by każdy mógł prezentować swoje poglądy. Gdyby nie Solidarność z 1980 roku pewnie dzisiaj nie rozmawialibyśmy swobodnie przez telefon komórkowy bo tamten system zakładał kontrolę obywatela. Dla każdego znajdzie się miejsce pod Pomnikiem 31 sierpnia, ta samo w Szczecinie dzień wcześniej, czy później na Śląsku, w Jastrzębiu. Ten dzień jest świętem państwowym i z tego powodu zapraszani są tylko przedstawiciele władz centralnych. Komisja Krajowa jest jednym ze współorganizatorów obchodów. Zostali zaproszeni wszyscy poprzedni przewodniczący związku. Swoich gości zaprosi Region Gdański, tak samo prezydent Gdańska, marszałek Pomorza i Europejskie Centrum Solidarności. Jednak nie wpiszemy się w kampanię wyborczą.

 

alt

 
- Tą zaczął w pańskiej obecności Lech Wałęsa w siedzibie związku.
Piotr Duda: Prezydent i były lider Solidarności miał takie prawo by opinie swoje wyrażać. Ze mną tego nie uzgadniał.  Skoro został zapytany to odpowiedział. Tak samo nic nie stoi na przeszkodzie, aby Jarosław Kaczyński, tak jak inni, uczestniczył w obchodach. Kto chce może przyjechać nie patrząc na zaproszenia. Każdy komu droga jest Polska i Solidarność, a nie tylko by się pokazać.


- Politycy chcą się jednak pokazać. Taka jest ich natura i styl działania.
Piotr Duda: Ci, którzy są po to tylko by się pokazać, by się zaprezentować to politycy-celebryci. Bardziej nawet celebryci niż politycy. Próżno wśród nich szukać męża stanu. Zresztą o kim można byłoby powiedzieć w najnowszej historii: oto mąż stanu?


- Jest, była taka postać. To był ks. kardynał Stefan Wyszyński.
Piotr Duda: A ja chciałbym powiedzieć tak o którymś z żyjących, współczesnych ludziach polityki. Na razie jest grupa celebrytów polityki, którzy próbują przeniesienia kampanii na święto „Solidarności”, w której są różne koncepcje relacji z polityką. Kto ma idee w sercu to przyjdzie i o zaproszenia nie będzie się upominał.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież