Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jerzy Buzek zaprasza na ulicę „Solidarności 1980” do Brukseli

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 10 sierpnia 2011 14:07

30 sierpnia jednej z alejek wiodących wokół Parlamentu Europejskiego nadana będzie nazwa Esplanada „Solidarność 1980”. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaprosił obecnego lidera NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę na uroczystość nadania imienia związku ulicy biegnącej w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Europarlamentu ("esplanada" – określenie na ciąg komunikacyjny coś między placykiem, a deptakiem). 

 

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda odwdzięczył się przewodniczącemu Buzkowi zaproszeniem na obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych do Gdańska.  Dzień wcześniej takie zaproszenie otrzymał Lecha Wałęsa.  Wcześniej planowano nadanie imienia Solidarności centralnemu placowi Brukseli przy Parlamencie Europejskim. Ta propozycja napotkała jednak opory europejskich socjalistów, głównie z Belgii. Stąd nie plac, a ulica-deptak, a w nazwie  pojawia się obok pisanej solidarycą nazwy związku także data 1980. Procedura przełamywania oporów wobec tej nazwy trwała blisko dwa lata. Po dwóch latach negocjacji z władzami Brukseli, do których należy to miejsce, udało się powrócić do założeń, według których nazwa miała nawiązywać do ruchu NSZZ "Solidarność". W końcu odkładana od ubiegłego roku uroczystość nadania imienia Solidarności ulicy przy Parlamencie Europejskim odbędzie się  30 sierpnia. 

 

- W przeddzień kolejnej rocznicy dobrego zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, będziemy nadawali oficjalnie nazwę alei, która ciągnie się wzdłuż Parlamentu Europejskiego, aleją „Solidarności”. Polskiej „Solidarności”, bo będzie również wymieniana data 1980" - powiedział   Jerzy Buzek
- To trwało długo, żeby przekonać władze brukselskie, prawie półtora roku rozmawiałem z różnymi szczeblami władz Brukseli, żeby przyjąć taką nazwę, włącznie z napisem „Solidarność”. O to było właściwie najtrudniej, żeby to był ten symbol, który znamy najlepiej z biało-czerwoną, polską flagą, a na białym tle czerwony napis „Solidarność" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego po godzinnym spotkaniu z szefostwem "S" w gdańskiej siedzibie związku.

 

Okalająca plac aleja leży w sercu stolicy Belgii. Przechodzą tam codziennie tysiące ludzi z całego świata.
- Udało się i teraz codziennie tablicę z logo „Solidarności” będą widziały tysiące mieszkańców i gości stolicy Belgii. W ten sposób uznany został znaczący wkład polskiej „Solidarności” w zmianę sytuacji w Europie, w pojednanie między Wschodem a Zachodem. Poza tym, solidarność jest nam zawsze potrzebna i warto, szczególnie teraz w czasie kryzysu, wrócić do tej nazwy. To słowo jest dziś równie ważne jak 30 lat temu - solidarni chcemy być z naszymi sąsiadami, z Europą Wschodnią, z Afryką Północną - zaznaczył Jerzy Buzek.

 

alt

 

 Na uroczystości w Brukseli oprócz władz tego miasta i premiera Belgii będzie też były premier Holandii  Wim Kok. 
- To jeden z bardziej znaczących działaczy związkowych w latach 80. w Europie, kiedy trzeba było pomóc polskie podziemnej Solidarności i ma on w tym ogromny udział - przypomniał Buzek.

 

Swój udział w uroczystości w Brukseli zapowiedział  pierwszy przewodniczący "S" Lech Wałęsa.
- "Solidarność" to jest nasz polski znak firmowy i trzeba bardzo dbać o ten znak. Wierzę, że to będą obchody wspólne nas wszystkich, bo w czasie tej rocznicy nic nas nie powinno dzielić - dodał Buzek.

 

Dziękując za zaproszenie do Brukseli Piotr Duda odpowiedział, że "była i jest jedna „Solidarność”, nie ma kilku, nie ma dwóch, nie ma trzech".
W części artystycznej wystąpią Myslovitz i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

 

Jerzy Buzek spotkał się z prezydium Komisji Krajowej „S”. Rozmawiano m.in. o  dialogu społecznym w Polsce, zbliżającej się euromanifestacji we Wrocławiu i proteście, który 30 czerwca „Solidarność” zorganizowała w Warszawie.
- Ta akcja była dobrze odebrana. Mówiliście o obecnych problemach – ubóstwie, rozpiętości płac, a równocześnie nie było w tym agresji – powiedział Jerzy Buzek.

- Z powodu obowiązków w Parlamencie Europejskim mogę nie pojawić się w Gdańsku 31 sierpnia. Natomiast na pewno 3 września będę na Śląsku na obchodach rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego – zapowiedział szef Parlamentu Europejskiego. 

 

- W ostatnich latach różnie do bywało. Niech te obchody będą okazją do przypomnienia, że nie ma drugiej czy trzeciej Solidarności”, ale że jest jedna „Solidarność” - dodał Piotr Duda i dodał, że bez "Solidarności" Europa wyglądałaby dziś zupełnie inaczej.

 

Inaczej też miało wyglądać usytuowanie placu. Miała być Agora "Solidarności", a będzie Plac Simone Veil  (autorki tzw. "ustawy Veil" o dopuszczalności przerywania ciąży na żądanie kobiety z 1975 r., w  latach 1979-1982 – przewodniczącej Parlamentu Europejskiego).
Miano "Solidarności 1980" nosić więc będą boczne placyki - deptaki, prowadzące do "Agory Simone Veil" przy szkole sztuk pięknych i  nowymi skrzydłami Europarlamentu.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież